Genel

Şirket Aracı Kullananların Dikkat Edecekleri Noktalar

Şirket aracı kullananların belirli noktalara dikkat etmeleri gerekiyor. Bu noktalara yeteri kadar dikkat edilmemesi halinde yapacakları kazalar ya da alacakları trafik cezaları sonucunda işlerini tazminat olmadan kaybedebilmektedirler.

Şirket Aracı Çalışanları Dikkat

Özellikle satış ve pazarlama alanında bazı işverenler ya da firmalar tarafından çalışanların işleri daha hızlı bir şekilde halletmeleri açısından çalışanlara araç tahsisi sağlamaktadırlar. Şirket tarafından kişilere sağlanan araçların ise en başta kişisel amaçlar için kullanılmaması gerektiğine çalışanların dikkat etmeleri gerekiyor. Bunun yanında diğer etmenlerden kaynaklı olarak da şirket araçlarını kullanan kimselerin araçlarını kullanırken dikkat göstermeleri gerekiyor. Aynı durum sadece satış – pazarlama alanı için değil, aynı zamanda şoförlük yapan çalışanlar için de geçerli tutuluyor. Aksi halde oluşan cezalar çalışan tarafından ödendiği gibi kullanıma bağlı olarak tazminatsız olarak işten çıkarma da söz konusu olabilmektedir.

İşverenler ya da firma tarafından çalışanlar için araç tahsis edildiğinde söz konusu aracın kullanım koşulları, aracın nasıl sürülmesi, nelere dikkat edileceği ve araç kullanım esasları bildirilmektedir. Bu bildirim esasında iş sözleşmesi kapsamında teminat olarak değerlendirilmekte ve iş tanımı olarak kabul edilmektedir. Buna göre aracın nasıl kullanılacağına yönelik gerekli kuralları uygulamayanlar iş sözleşmesini geçersiz saymış kabul edilmektedirler. Bu durum ise tazminatsız şekilde işten ayrılmalarına yol açmaktadır.

Cezalar Çalışan Tarafından Ödenir

Şirket aracı ceza ödeme konusunda tamamen sürücüyü sorumlu tutmaktadır. Şirket araçlarını kullanmakta olan kimselerin trafik kurallarına uymamaları durumunda Karayolları Trafik Kanunu kapsamında oluşan cezalar ve yaptırımlar kişisel olmaktadır. Araç şirkete ait olsa dahi çalışanın ehliyetine ceza puanı uygulanmaktadır. Ceza doğrudan ehliyete değil de plakaya uygulanmışsa, bu durumda işveren aracı çalışan kullandığı için bunu çalışana yansıtabilmektedir. İşveren, çalışana araç tesliminde bulunurken aracın nasıl ve hangi hızlarda kullanılacağını belirlemektedir.

Şayet işveren tarafından böyle bir limit söz konusu ise ve çalışan da bu limit üzerine çıkmış ve araç kullanımı sırasında bu nedenden ötürü ceza alırsa, işveren tarafından bu ceza çalışanın maaşından tahsil edilecektir. Şayet işveren tarafından herhangi bir hız limiti belirlenmişse bu durumda kara yollarında geçerli olan yasal hız limitleri temel alınmaktadır. Örneğin 50 km ile gidilmesi gereken bir yolda çalışan şirket aracı ile hız sınırını ihlal etmişse, bu durumda cezaya itiraz edilmeyeceği gibi oluşan cezanın çalışan tarafından ödenmesi gerekir. İstisnai durumlarda ise şirket trafik cezalarını karşılamaktadır.

Bu Noktaları Gözden Kaçırmayın

Şirket aracı kullananlar ya da şoförler olası cezalar ya da yaptırımlar ile karşılaşmamak için belirli noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir. Çalışanların işveren tarafından kendilerine tahsis edilmiş araçlarda hız limitlerine uymamak, kırmızı ışık ihlali gibi nedenlerden ötürü birden fazla ceza almaları halinde işlerinden çıkarılma hakkı işverenlere tanınmaktadır. Bu durumda işveren, çalışanlar için tazminat ödemek durumundadır. Fakat alkollü araç kullanmak, kendi ve başkalarının hayatını riske atacak şekilde araç kullanmak, emniyet kemeri takmamak gibi çeşitli durumlarda kesilen cezalar sonucunda çalışan tazminat olmadan işinden çıkarılabilmektedir. Emniyet kemeri takmamak bu noktada doğrudan bir şekilde iş sağlığı ve güvenliğine aykırı hareket olarak değerlendirilmektedir.

Araç sahibinin çalışanına bu türden bir karar vermesi için önceden belirli şartların da yerine getirilmesi gerekiyor. Buna göre işverenin ya da firmanın araç kullanan çalışana bu konuda bir eğitim vermiş olması ve bunu belge ile kanıtlaması, çalışanın örneğin emniyet kemeri takmamasının somut deliller ile ortaya koyulması, daha önce çalışanın araç kullanımı ile ilgili olarak yazılı şekilde uyarılması gerekiyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir