Genel

Yaşlara Göre Para Harcarken Yaptığımız Büyük Hatalar

Para kazanmak yaşamı idame ettirmek için önemli olduğu kadar para harcamaya da dikkat etmek gerekiyor. Yaşlara göre para harcamada yapılan hatalar ve yanlışları bilmek parayı daha tutumlu ve verimli şekilde kullanmanıza olanak tanıyacak.

Gençlik Döneminde Para Harcama

Gençlik dönemi şüphesiz her insanın en çok eğlendiği, yeni insanlar ve yerler keşfettiği, her gün yeni maceralara çıkmak istediği, yaşam enerjisinin çok yüksek olduğu bir dönemdir. Bir taraftan bu dönemde öğrencilik de devam ettiği için gençlik döneminde temel olarak para girişi az, çıkışı ise fazla olmaktadır. Genelde bu dönemde kazanılan ya da ele geçirilen paraların çoğunluğu için bir harcama eğilimi görülmektedir. Her ne kadar yeni insanlar ya da yerler keşfetmek çok yararlı olsa da gençlik döneminde, özellikle eğitimin bitmesi sonrasında çeşitli sorunlar yaşamamak için plansız harcama yapmamak gerekmektedir.

Bu dönemde yani gençlik döneminin sona ereceği 30’lu yaşların sonuna kadar esasında farklı alt dönemler görülür. Ergenlik ile başlayan lise döneminde genelde teknolojik aletlere karşı büyük bir merak oluşur ve her zaman en güncel teknolojik cihazların kullanılması amaçlanır. Üniversite döneminde ise yeni ortamlar, yeni şehirler ve yeni arkadaşlıklar çok daha fazla para harcamayı gerektirir. Üniversite sonrasında ise yavaş yavaş gerçek yüzünü gösteren yaşam en çok para konusunda kendisini açığa çıkarmaktadır. Bu bakımdan gençlik döneminde para harcama konusunda, isteklerin karşılanmasının yanında temel bir harcama planı çıkarmak, ileriye dönük projelerde bulunmak ve aynı zamanda az da olsa birikim yapmaya, özellikle altın ya da döviz hesabı açabilmek büyük önem taşıyor.

Orta Yaş Döneminde Para Harcama

Orta yaş dönemi temel olarak yaşamın fark edildiği, yaşamın idame ettirilmesi için paranın bir zorluk olarak kendisini gösterdiği ve buna yönelik önceden çalışmaların yapılmadığında çeşitli sorunların yaşandığı bir dönemdir. Orta yaş döneminde para harcama konusunda sıkıntı yaşamamak için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle yaşamdan beklentilerinizin karşılanmasını sizi mutlu etmek için önemlidir. Çoğu kimse beklentilerini ulaşılamaz hale getirdiği için mutsuz olmaktadır, bu noktayı da göz önünde tutarak, kendinizi ve eşinizi, çocuklarınızı rahat bir şekilde yaşatmak sorumluluğunuz olmalıdır.

Bu yüzden özellikle ev ve araç alımlarında ihtiyacınız olacak ve maddi gücünüzün karşılayacağı harcamalar yapmanız önemlidir. Orta yaşlarda iş yaşamı başladığı için gelir oluşmaktadır ancak orta yaş sorumlulukları giderleri de arttırmaktadır. Bu bakımdan aylık gelir gider hesabı yapmanız, fuzuli olan harcamalarınızdan vazgeçmeniz önemlidir. Genelde bu yaşlarda yapılan en büyük hataları göze çarpmayacak küçük ya da önemsiz olarak sayılan harcamalar oluşturur. Esasında ise bu kalemler bir araya getirildiğinde önemli masraflar ortaya çıkarırlar. Alışveriş harcamalarını gözden geçirmek, paranızı daha verimli kullanmak için yararlı olacaktır.

Yaşlılık Döneminde Para Harcama

Yaşlılık döneminde para harcama konusunda en önemli nokta emekli aylığının bağlanmasıdır. Çoğu kişi yaşlılık döneminde genelde sağlık nedenlerinden ötürü çalışmamaktadır. Zaten bir ömür çalışmak ile geçtiğinden emeklilik döneminde dinlemek de herkesin hakkı olmaktadır. Emeklilik döneminde rahat etmek ve başka işlerde çalışmamak için bu dönemde emekli aylığının kontrolü dikkatli yapılmalıdır. Emekli ikramiyesini hemen harcamak, ev ya da araç almak ilk başta doğru görünse de ileride sorunlar yaratabilir. Ev, arazi, araç alımlarında ihtiyaçlarınızı belirlemek ve satın alacağınız mülkün konumuna göre karar vermeniz de önemlidir. Aynı zamanda sağlık harcamaları da artabileceği için sigorta yaptırılabilir ve böylece sağlık giderleri de azaltılmış olacaktır. Ayrıca borçlarınızı da kapatmak uzun vadede emeklilik döneminin daha rahat geçmesini sağlayacaktır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir