emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bazı Ürünlerde Gümrük Vergisi Sıfıra İndirildi!

Bazı Ürünlerde Gümrük Vergisi Sıfıra İndirildi!
25.03.2020

Bazı Ürünlerde Gümrük Vergisi Sıfıra İndirildi! Bir son dakika haberi daha geldi Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın kararı doğrultusunda bazı ürünler gümrük vergisinden muaf sayıldı. Gümrük vergisinden muaf sayılan ürün ise en başta etil alkol oldu. Alınan karar Resmi Gazete’de yayımlanarak kararın içeriği ise şu şekilde olmaktadır. Kolonya ve dezenfektan yapımında kullanılmakta olan etil alkolün ithalatı esnasında uygulanmakta olan gümrük vergisi sıfırlanmış bulunmaktadır.

Resmi Gazete’nin bu gün yayımlanan sayısında ilan edilen ithalat rejimi kararına ek karar uyarınca, dökme etil alkol ithalatı, nihai kullanım mevzuatı kapsamı çerçevesinde indirimli gümrük vergisi uygulanacak tarım ürünleri listesine eklenmiş bulunmaktadır.

Tek Kullanımlık Maskelerde Gümrük Vergisinden Muaf Tutuldu!

Tek Kullanımlık Maskelerde Gümrük Vergisinden Muaf Tutuldu! Tüm dünyayı sarsan korona virüsüne karşı her geçen gün talebinde artış yaşanan tek kullanımlık tıbbi maskelerde de ilave gümrük vergisinden muaf tutulma kararı alındı. Korona virüsü salgınına karşı oldukça talep edilen tek kullanımlık tıbbi maskede alınan karar doğrultusunda ilave gümrük vergisinden muaf tutulanlar arasına eklenmiş bulunmaktadır.

İlgili karar İthalat Rejimi Kararına Ek Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin bu günkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Belirtilen bu karara göre de, % 20 ilave gümrük vergisine tabi olan “diğer hazır eşya” sınıflandırmasında tek kullanımlık olan tıbbi maskelerde hariç tutulacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.