• Engelli Maaşına Kredi Nasıl Alınır ?


  Türkiye’de engelli olan birçok vatandaş vardır. Her alanda onlara yardımcı olarak engellerini ortadan kaldıran uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamalardan biri de engelli maaşlarına kredi verme uygulamasıdır. Engelli vatandaşlara ekonomik anlamda da ayrıcalık tanımak ve bir hak sağlamak için çıkarılan bu uygulama ile ekonomik ihtiyaçlarına yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Bu anlamda hem kamu bankaları hem de özel bankalar engelli kredisi vermektedir.


  Her kredide olduğu gibi, engelli kredisinde de öne sürülen bazı şartlar vardır ve bu şartlar sağlanmadığı zaman engelli kredisi verilememektedir. Çünkü bankaların temel politikası, verdiği parayı geri alabilme garantisi görerek krediyi vermektir. Engelli kredisi veren bankalar arasında Ziraat Bankası, Vakıf Bankası ve Halk Bankası diğer özel bankalara göre daha esnek davranarak engelli kredisini daha kolay vermektedir. Engelli kredisi veren bankalar, diğer kredilere göre bu kredinin faiz oranının da daha esnek davranmaktadır. Engelli kredi paketleri düzenlenerek en uygun faiz oranları ve ödeme seçenekleri sunulmaktadır.

  Bu kredide kişinin engel durumuna ve aldığı engelli maaşına göre kredi tutarı ve ödeme planı değişmektedir. Engelli maaşlarına kredi veren bankaların sayısı çok fazladır. Bu bankalar şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş
  • T.C Halk Bankası A.Ş
  • Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O
  • Denizbank A.Ş
  • Yapı ve Kredi Bankası A.Ş
  • Türk Ekonomi Bankası A.Ş
  • Q.N.B Finansbank A.Ş
  • Akbank T.A.Ş
  • Şekerbank T.A.Ş
  • Türkiye Garanti Bankası A.Ş

  Bankalar tarafından verilen engelli kredileri, sık sık verilmemektedir. Belirli periyodik aylarda belirlenen kampanyalar ışığında bu krediler verilmektedir. Bu nedenle engelli kredisi almak isteyenlerin, bu konuda hizmet veren bankalar ile tek tek görüşmesi gerekmektedir. Bankaların vermiş olduğu engelli kredileri arasında en çok dikkat çeken Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş tarafından verilen ‘’ Engelsiz Destek Paketi ‘’ projesi, direkt olarak engelliler için tasarlanmış bir projedir.

  ENGELLİ KREDİSİ ALABİLMEK İÇİN İSTENEN ŞARTLAR

  Engelli vatandaşların ticari faaliyetlerini rahat bir şekilde devam ettirebilmeleri için ve günlük yaşamlarında ihtiyaçlarını karşılamaları amacı ile kredi hizmeti vermekte olan bankalar, bu talepte bulunan kişilerden bazı şartları sağlamalarını istemektedir. Özel engelli kredi paketleri ile daha uygun faizle kredi veren bankalar, bu krediyi verebilmek için kişide fiziksel bir engel şartı aramaktadır. Ayrıca bu şartın belge ile gösterilmesi gerekmektedir. Zihinsel engeli bulunan kişilerin bu kredilerden yararlanması mümkün değildir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Fiziksel engelli belgesinin dışında, bankalar tarafından istenen bir diğer şart ise engelli vatandaşın maaşının olmasıdır. Bu maaşın maaş bordrosu ile de belgelenmesi gerekmektedir. Bu anlamda, son 6 aydır sigortalı ve düzenli maaş aldığı bir işte çalışan ve bunu belgeleyen engelli vatandaşların kredi alabilmeleri çok daha kolay olmaktadır.

  Her müşteri için belirli şartlar arayan ve bu şartları yerine getirenlere kredi imkanı sağlayan bankalar, engelli kredisinde de bazı şartların sağlanması sonucunda kredi imkanı vermektedir. Engelli olan kişilerden daha kapsamlı belgeler istenmektedir. Ayrıca engelli vatandaşların kredi notu da, kredi alıp almamasında etkili olmaktadır. Geçmiş dönemlerde başka bankalar ile çalışmalarında düzensiz ödeme yapan ve her taksitinde gecikmeli ödeme yapan kişilerin kredi notları çok düşük olmaktadır.

  Normal kredilerde bu duruma bakıldığı gibi, engelli kredilerinde de geçmiş ödeme performanslarına bakılmaktadır. Kara listeye giren ya da hacizlik durumu olan kişilerin maaşları olsa da kredi imkanından yararlanamamaktadır. Bu nedenle, kredi çekmek isteyen engelli vatandaşların kredi çekmeden en az 3 – 4 ay önce tüm borçlarını kapatmış olması gerekmektedir. Ekrana ortalama 3 ayda yansıyan bu ödemeler, kredi notlarını yükseltmektedir. Bu da kredi almalarını kolaylaştırmaktadır.

  ENGELLİ KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

  Engelli vatandaşlar kredi çekmeye karar verdikten sonra hangi bankadan kredi çekmek istediklerini belirlemelidir. Belirlediği bankanın kredi faiz oranlarını ve hangi şartları istediklerini de iyice öğrendikten sonra kredi başvurusunda bulunabilir. Bazı bankalarda cep telefonu SMS sistemi ile ön başvuru yapılabilmektedir. Bu başvuru sonucunda olumlu bir yanıt olduğunda bankaya gidilerek başvuru yapılır. Başvuru esnasında gerekli olan SSK ve maaş bordrosu belgesi ile fiziksel olarak engelli olduğunu gösteren belgeyi de yanlarında götürmesi gerekmektedir.

  Bu belgeler ile birlikte banka elemanı sistemden gerekli başvuruyu yapar. Ayrıca kişinin ikametgah belgesini de teslim etmesi gerekmektedir. Banka elemanı sistem kampanyalarına göre ne uygun kredi faiz oranını ve ödeme planını belirler. Bu ödeme planı genelde maaşın alındığı güne denk gelir ve maaştan otomatik olarak kredi tutarı kesilmektedir.

  Başvuru sonrasında olumlu dönüş yapıldığında kredi anında hesaba geçmektedir. Ancak kredi notuna göre olumsuz dönüş yapıldığında kredi alınamamaktadır. Engelli kredi başvurusu, bankaların internet şubeleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Bankaya giderek yorulmak istemeyenler için geliştirilen bu sistem ile sonuç anında açıklanmaktadır. Ancak internet sistemini kullanmayı bilmeyenlerin yanlış tutar yazılmasına karşı bankalara gitmesi daha mantıklıdır. Engelli kredisine bazı zamanlarda Devlet ve KOSGEB desteği de uygulanmaktadır. Engelli vatandaşların bu uygulamaları takip etmesi gerekmektedir.
  tıkla sorunu sor

  Engelli Maaşına Kredi Nasıl Alınır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mevlüt Göksu dedi ki:

   Sürekli engelli maaşım var 3 aylık 2392 lira yatıyor bunun üzerine nasıl kredi cekebilirim yardımcı olurmusunuz

  Sorunuzu Yazın