• Hem SSK Hem Bağ-Kur’dan Maaş Alınır Mı?


  işsizlik maaşı

  Bağ-Kur Nedir?

  Bağ-Kur,1972’de onanan 1479 sayılı kanuna göre; esnaf, sanatkarlar ve diğer bağımsız çalışanları kapsayan bir sosyal güvenlik kuruluşudur.  Emekli Sandığı ve Sosyal Sigortalar Kanunları dışında kalan bir sosyal güvenlik kuruluşu olma özelliğini gösterir. Hiç bir işverene bağlı olmaksızın çalışan bireyler, Bağ-Kur’dan yararlanabilir. Bağ-Kur, kapsamına aldığı sigortalılarına sigorta kollarından olan malullük, yaşlılık, ölüm ve sağlık sigortası yardımı yapmakta, cenaze masrafları karşılığı toptan ödeme ve sosyal yardım zammı vermektedir.  Bağ-Kur’un 24 gelir basamağı vardır ve sigortalı kendi seçtiği basamağa göre Bağ-Kur hizmetinden yaralanabilir. Bağ-Kur’a bağlı olan sigortalılar, her sene bir basamak yükseltilmek zorundadır. Altıncı basamaktan sonra talep edildiği durumda basamak yükseltilir. Bağ-Kur 16 Mayıs 2016 tarihinde alının kararla, 5502 sayılı Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir.

  SSK Nedir?

  Sosyal Sigortalar Kurumu, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bir sosyal güvence kurumudur. 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen  5502 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir.

  Hem SSK Hem Bağ-Kur’dan Yararlanabilir Miyim?

  Bir bir aynı aynda hem Bağ-Kur’lu hem de SSK’lı olabilir. Örneğin; gündüz SSK’ya bağlı bir iş yerinde çalışan biri, mesaisi bittiğinde kendi kurduğu veya bir işverene bağlı olmayan bir işte çalışabilir ve hem SSK’lı hem de Bağ-Kur’lu olabilir. Her ikisinden de yüksek prim ödediği takdirde, yüksek aylık da alabilir, ancak sadece birinden emekli olabilirsiniz. Bu durumda ya Bağ-Kur’u ya da SGK’yı seçmeniz gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Emekli olma durumunda, SGK’ya ve Bağ-Kur’a ödenen primler toplanır. Bireyin isteğine göre Bağ-Kur ve SGK birleştirilir ve emekli maaşı bağlanır. 6111 sayılı kanunla birlikte, hem Bağ-Kur’a hem de SGK’ya prim ödenebilir. Eskiden sadece bir kuruma prim ödemesi yapılabilirken, artık iki kuruma da prim ödemesi sağlanabilir. Bu arada aynı anda SGK’ya bağlı bir işte de çalıştığınızdan, prim ödemeniz işvereniniz tarafından ödeniyor. Böylelikle; siz Bağ-Kur priminizi öderken, bir yandan da SGK primimiz ödenmiş oluyor. İki kuruma da prim ödemesi yapıldığından, alacağınız aylığın miktarı da fazla olmuş oluyor.

  Ölen Eş ve Babadan Dolayı İki Maaş Alabilir Miyim?

  Ölen babadan ve eşten çift maaş alınabilir. Öncelikle kimler alamaz onun üstünde duralım; Ölen koca ve babanın sigortası aynı kurumdan ise dul ya da yetim kalan kadın sadece tek maaş alabiliyor. Yani ölen baba ve koca SSK’lı ise sadece SSK, ölen koca ve baba Bağ-Kur’lu ise sadece Bağ-Kur’dan bağlanan maaş alınabiliyor. Ölüm tarihi kıstas alınarak dul ve yetim kalan kadına ya tercih ettiği maaş miktarı ya da en yüksek olan maaş miktarı veriliyor. Hem SSK hem de Bağ-Kur’dan maaş alabilmek için ölen baba ya da eşin herhangi birisinin Bağ-Kur’lu ya da SSK’lı olması gerekiyor. Bir diğer her iki maaşı alabilme şartlarından birisi de 1 Ekim 2008’den önce baba veya eşin vefat etmesi gerekiyor. Vefat durumu 1 Ekim 2008’den sonra ise sadece 1 maaş bağlanabiliyor. Ayrıca bir başka çift maaş alma yöntemi ise; SSK/Bağ-Kur+ Emekli Sandığı = Çift Maaş. Peki bu ne demektir? Bunun anlamı ölen eş SSK ya da Bağ-Kur’lu, ölen baba Emekli Sandığı’na bağlı ise, yetim ve dul kalan kadın hem SSK veya Bağ-Kur’dan hem de Emekli Sandığı’ndan maaş alabilmektedir. Ölen baba eğer Emekli Sandığı’na bağlı ise, buna yetim kadının bir çeşit ayrıcalığıdır.  tıkla sorunu sor

  Hem SSK Hem Bağ-Kur’dan Maaş Alınır Mı? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nuray Tavlan dedi ki:

   Babam 1996 yılında vefat etti , Tarım bagkurundan emekli. Eşim ise 2003 yılında vefat etti, SSK emeklisi. Kuruma yazılı basvuruda bulundum, iki maaş alamayacağım cevabını verdiler. Sizce iki maaş alabilirmiyim.
   Ben ev hanımıyim. Teşekkür ederim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her iki aylığı da alabileceğiniz doğrudur.

  2. Birsen seçgen dedi ki:

   Merhaba eşim 2015 yilinda vefat etti sskdan maas bağlandı. Babamda 2017 de birkac ay önce vefat etti ve bağkurdan emekliydi babamin emeklisinide alabiliyor muyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Her iki aylığı da alma hakkınız yok. ancak yüksek olan maaşı tercih edebilirsiniz.

  3. Fadime DİRİCAN dedi ki:

   Ev hanımıyım. babam ve eşim sgk emeklisiydi. babam 1995 yılında eşim 2001 yılında vefat etti. şu an eşimin emekli maaşını alıyorum. Babamında maaşını alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz ve babanız aynı kurumdan emekli olduğundan yüksek olan maaşı tercih edebilirsiniz.

  4. Kadriye dedi ki:

   2010 da annem vefat etti bağkur maasini aliyorum 1 ay önce babam vefat etti oda sigorta emeklisidi her iki maasi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kadriye Hanım merhaba,

    Babanızdan dolayı da yetim maaşı alabilirsiniz. Ancak yüksek olanı tam, düşük olanı yarım olarak alabileceksiniz.

  5. CAnan köseoğlu dedi ki:

   Ben ev hanımıyım babam 1981 de bağkur emekliyken öldü eşim de 2016 da SSK emeklisi iken öldü eşim den maaş bağlandı bir evim var babam dan maaş alabilimiyim? alabilirsem nereye nmasıl müracaat etmeliyim neler gerekli teşekkür ederim

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.