emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağ-kurlu Esnafa Sağlık Müjdesi

Bağ-kurlu Esnafa Sağlık Müjdesi
13.06.2017

Bağ-kurlu Esnafa Sağlık Müjdesi

Önümüzdeki günlerde meclis gündemine taşınacak olan sağlık hizmeti yasa tasarısı özellikle bağ-kurlu esnafı çok yakından ilgilendiriyor.  Bağ-kurlu esnafın uzun zamandır sıkıntı yaşadığı sağlık hizmetleri konusunda kapsamlı bir çalışma yapılarak meclisten geçirilmesi bekleniyor. Özellikle genç istihdamını artırmak ve gençlerin sağlık sigortası endişesini ortadan kaldırmak için yapılan bağ-kur  düzenlemesi esnafların sağlık hizmetlerinden  yararlanmasını sağlayacak.

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından bizzat açıklanan yeni yasa tasarısı ile sağlık hizmeti alamayan veya prim yatırdığı basamağa göre  yetersiz sağlık hizmeti alan esnaf için geniş bir paket hazırlandığı ve bu paket içerisinde bağ-kurlu esnaflar için geniş bir sağlık paketi yer aldığı  belirtildi. Özellikle sağlık hizmetlerinde belirli hastalıkların tedavisinde ve belirli ilaçların devlet tarafından karşılanmasında karşılaşılan sorunların önüne geçecek olan bu yasa tasarısı ile  bağ*kur sigortalılığını sonlandırarak ssk sigortalısı olan esnafların sayısının artmasının önüne geçilmesi ve her vatandaşın sağlık sigortasından yararlanmasını amaçlanıyor.

Mevcut Sistemin Eksikleri

Mevcut sistemde bağ-kurlu olan esnaflar , eşleri ve çocukları  prim yatırarak sağlık sigortasından yararlanabiliyor. Sağlık sigortası kapsamında bir ssklıdan daha az imkanlara sahip olan bağ-kurlular bu açıdan mağduriyet yaşıyorlar.  Ayrıca mevcut sistemde farklı basamaklardan prim ödeyen bağ-kur sigortalıları sağlık hizmetlerinden eşit şekilde yararlandıkları için bağ-kur sigortalıları arasında bir eşitsizlik söz konudur.

Mevcut sistemin bir diğer eksik yanı da sağlık sigortası içerisinde ilaç tedavilerinde alınan katkı paylarıdır. SSK lı ve bağ-kur lu sigortalılar ilaç aldıklarında farklı tarifelerden katkı payı ödüyorlar. Bu durum hem kendi içinde hem de ssk lı bir hastanın ödediği katkı payına göre bir eşitsizlik ortaya çıkarıyor.

Mevcut sistem içerisinde insanların mağdur olduğu bir diğer konu da ağır hastalıklarda ilaçların karşılanmaması veya karşılanabilen ilaçlar üzerinde yapılan kesintilerdir. Özellikle kanser türlerinde  bazı ilaçların bağ-kurlu hastalara verilemiyor olması  hem hasta açısından bir risk ihtiva ediyor hem de her vatandaşın eşit bir şekilde sağlık hizmeti lamasının önüne geçtiği için  devletin vatandaşına karlı olan sorumluluğunu yerine getiremediğinin  kanıtı oluyor.

Yeni Sistemin Getirdikleri

Önümüzdeki haftalarda parlamento da oylanacak olan  yeni yasa tasarısı ile hayatımızda değişiklikler olacak.  Özellikle genç izsiz ordusunun istihdam edilmesi ve  bağ-kurlu esnafın sağlık sigortasından yararlanmasını sağlıyor. Bu yasa tasarısına göre;

Esnafların bağ-kur borçlarında yapılandırma imkanı sağlanarak bağ-kur sigortalısının sağlık hizmetlerinden kesintisiz yararlanması amaçlanıyor. Bu sayede hem esnafın bağ-kur borcunun ödenmesi sağlanacak hem de prim ödemeleri eksiksiz yapılarak sağlık sigortasından yararlanmasını sağlanacak.

Yeni sistem de bağ-kur sigortalılarının basamak farklarından kaynaklanan sağlık kesintisi ve katkı payı farkı ortadan kaldırılarak her bağ-kur sigortalısının eşit katkı payı ödemesi sağlanacak. Ayrıca bir ssklıya göre oldukça yüksek rakamlar ödeyerek tedavi hizmeti alan bağ-kur sigortalısının  ssklı ile yakın rakamlar ödemesini de saplayacak.

Yeni yasa tasarısı ile bağ-kur sigortalısının ağır hastalıklarının tedavisinin de önü açılıyor. Özellikle kanser türlerinde Sağlık Bakanlığının koymuş olduğu kotalar ortadan kaldırılıyor ve kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların bağ-kur sigortalısına da verilmesi sağlanacak.

Yeni yasa tasarısında prim ödemesinde zorluk yaşayan bağ-kur sigortalısının sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamak ve sağlık hizmetlerinin kesintisiz olarak almasını sağlayabilmek amacıyla değişiklik yapılmış ve belirli bir süre prim ödemesi yapılmasa dahi sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlanmıştır. Mevcut sistemde yer alan bu süre uzatılmış ve 6 ay olarak belirlenmiştir.  Yapılan bu değişiklik ile bazı hastalıkların tedavisinde süre sorunu ortadan kaldırılarak kesintisizi tedavi imkanı sağlanmıştır. Böylece istisnai hastalıkların  riski ortadan kaldırıldığı gibi bağ-kur sigortalısının sağlık hizmetini kesintisiz olarak alması sağlanacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.