• Bağ – Kur Geriye Dönük Tescil İşlemleri


  Şu an özellikle 01.10.2008 tarihi öncesi vergi kaydı olan esnaf ve şirket ortaklığı olan vatandaşlarımızın beklentiler arasında en önemli yere sahiptir.

  2017 Bağ – Kur Geriye Dönük Tescil İşlemleri

  Geriye dönük Bağkur tescili 2017 yılı içerisinde en büyük beklenti haline gelmiştir. Ancak, bu beklenti şu an gerçekleşebilecek ihtimale sahip olgu değildir. Nedeni ise, 2016 / 20 sayılı genelgede geriye dönük bağ – kur tescilinin tarım bağ – kuru haricinde şirket ortaklığı ve vergi kaydı olan vatandaşlarımız için geriye dönük Bağ – Kur tescili 01.10.2008 tarihinden sonraya yapılabilmesidir, bu tarihten öncesine vergi kaydı ve ortaklığını ispatlayacak vesikalar olmasına rağmen geriye dönük Bağ – Kur tescili yapılamamaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Geriye dönük Bağ – Kur tescilinin yapılmasının bir tane istisnası vardır. Bu da, 01.10.2008 tarihi öncesinde Bağ – Kur tescili olmamasına rağmen Bağ – Kur priminin tahsil edildiğine dair ödeme dekontu, makbuzu ya da ödeme alındısını gösteren vesikaların bulunması halinde ödenen primin ait olduğu ay itibariyle Bağkur geriye dönük tescil işlemi yapılabilmektedir.

  Geriye dönük prim ödemesi yaptığına dair elinde herhangi bir vesikası bulunmayan vatandaşlarımızın yargı yolunu tercih etseler dahi geriye dönük Bağ – Kur tescilinin yapılacağına dair bugüne kadar verilmiş emsal bir karar yoktur. Yargı yoluna başvuran vatandaşlarımız olumsuz kararlar verilmesi ile hüsrana uğramaktadırlar. Çıkan her yapılandırma haberi ile ümitlenseler de, ümitleri boşa çıkmaktadır.

  2016 / 20 genelgesinde geriye dönük Bağ – Kur tescili için istisnalar bulunmaktadır. Örneğin;

  1993 – 2001 yılları arasında vergi mükellefiyeti başlatan Bay A, Bağ – Kur tescili olmamasına rağmen 1996 yılında 4 aya isabet eden Bağ – Kur primini ödediğine dair ödeme makbuzu bulunduğunu yargıya sunmuş ve 01.10.2008’ den önce Bağ – Kur tescili olmamasına rağmen Bağ – Kur primi ödediğine dair belge ibraz etmesi nedeniyle geriye dönük Bağkur kaydı yargıtay kararı ile umut olmuştur. Bunun sonucunda birçok vatandaşımızın geriye dönük prim ödemelerini ispatlamaları halinde elindeki ödeme belgesine göre 01.10.2008’ den önceki tarihlere ait Bağ – Kur tescili yapılabilmektedir.  tıkla sorunu sor

  Bağ – Kur Geriye Dönük Tescil İşlemleri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. mustafa dedi ki:

   1998 yılında SAYISAL LOTO bailiği açtım mecburi kaydım olması gerekirken ki devletin adına çalıştım her hangi bildiri ve uyarı yapılmadı bilgi sahibi olmadım daha sonralarıda böyle oldu bağkur ödeyeceksin dedilerde bizmi ödemedik devlete çalışan biz bayilerin geriye dönük BAĞKUR hakkını istiyoruz SAYGILAR.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.