• BAĞ-KUR Borç Dondurma


  BAĞ KUR Borç Dondurma

  On sekiz yaşından büyük her birey kendi hayatları hakkında bazı seçimler yaparlar. Yapılan bu seçimler sonucunda bazıları okumayı bazıları çalışmayı tercih eder. Ancak her iki koşulda da mutlaka ileride bir zamanda çalışma hayatlarını planlarlar. Çalışma hayatı insanların birikim yapabilecek olduğu dönemlerden biridir. Bu birikimlerin içerisinde en önemlisi ise gelecekte içerisinde bulunacak olduğumuz yaşlılık dönemi için gereklidir. Yaşlılık döneminde artık bireysel çalışma yetisini kaybeder. Hayatta kalmak için de emekli maaşlarını kullanırlar. Emeklilik maaşının olması içinde çalıştıkları tüm yıllar boyunca sigorta kurumlarına düzenli olarak paralar ödemelidirler.

  Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu adı altında toplanan dört kurum vardır. Bunlar SSK, BAĞ KUR, Emekli Maaşı ve GSS’dir. Bu kurumlar insanların karşılaştıkları herhangi bir sağlık sorunununda onlara maddi açıdan destek olmayı sağlar. Düzenli olarak ödenen prim ücretleri eczanelerdeki ilaçların fiyatlarını daha alınabilir kılar. Bunun dışında ücretsiz muayene olabilir, hastanelerden faydalanabilirsiniz. İşte tüm bunlar sigorta kurumlarının sağlamış olduğu çeşitli hizmetlerdir. Aynı zamanda bu sosyal sağlık sigortaları insanların emekli olmasını da sağlar. Belirli bir yaşa gelen bireyler artık çalışmadan emekli maaşlarını alarak yaşamlarını sürdürebilirler. Bu nedenle çalışırken prim ücretlerinin eksiksiz bir şekilde ödenmesi gerekmektedir.

  BAĞ KUR Borcu Nasıl Oluşur?

  Çeşitli sigorta kurumları insanların yapmış oldukları mesleklere göre gruplandırılır. Bunlardan BAĞ KUR kurumu da en fazla üyeye sahip olan kurumlardan bir tanesidir. BAĞ KUR yıllardır sigorta kapsamında vatandaşlara hizmet veren bir kurumdur. Bu kuruma bağlı olarak çalışma hayatlarını sürdüren insanların da mutlaka primlerini zamanında ödemeleri gerekmektedir. Aksi halde BAĞ KUR kayıtlarında ödenmeyen her prim ücreti BAĞ KUR borcu olarak gözükmektedir. 2016 yılı sonlarında gerçekleştirilen bazı araştırmaların sonucunda da BAĞ KUR adına borcu olan çok fazla insan vardır. Prim ücretlerini ödeyemeyecek durumda oldukları için her ödenmesi gereken zamanda bu primler artarak borç oluşmasını meydana getirmiştir. BAĞ KUR borcu olan kişiler de ne yazık ki emeklilik ya da sağlık hakları gibi haklardan yararlanamazlar. Bu nedenle en kısa zamanda BAĞ KUR borçlarının önüne geçmeye çalışılmalıdır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  BAĞ-KUR Borç Dondurma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

  Devletimiz her zaman için vatandaşların daha iyi hayat şartlarında yaşamalarını temenni etmiştir. Bunun üzerine kimi zamanlarda Sosyal Güvenlik Kurumları üzerine çeşitli yenilikler düzenler. 2017 yılının başlaması ile birlikte alınan bir karar sonucunda BAĞ KUR borçlarının dondurulabileceği ile ilgili yeni bir yasa çıkmıştır. Resmi gazetede de yayımlanan bu yasa sonucunda BAĞ KUR borcu olan kişiler derin bir nefes almıştır. Sigorta ücretlerini ödeyemedikleri için sağlık haklarından yararlanamayan vatandaşlar için BAĞ-KUR Borç Dondurma sistemi getirilmiştir. BAĞ KUR borç silme işlemi de denen bu sistem sayesinde artık vatandaşlar var olan tüm BAĞ KUR borçlarını sildirebilecekler. Bu sayede kolay bir şekilde prim borçlarını sıfırlandırabilirler. Ancak BAĞ KUR borçları dondurulduktan sonra artık eksiksiz bir şekilde ödemeye devam edilmelidir. Bir daha hangi zamanda böyle bir affın ortaya çıkacağı bilinmemektedir. Belki de tekrar böyle bir fırsat elinize geçmeyebilir. Bu nedenle BAĞ-KUR Borç Dondurma işlemini yaptıktan sonra artık hiç ödememiş bir şekilde yeniden sigorta primlerinizi ödemeye başlayabilirsiniz.

  İşte bu sayede vatandaşlar BAĞ KUR borçlarından kurtulabilir, kendilerine yeni bir sayfa açabilirler. Başbakan tarafından yapılan en güncel açıklamalara göre de vatandaşlar en kısa zamanda Sosyal Güvenlik Kurumlarına giderek bu işlemleri halletmek için başvuruda bulunabilirler. BAĞ KUR kurumuna gelen vatandaşlarla ilgilenerek geçmişte var olan tüm borçlarını sildirirler. Böylece yeniden primlerini ödemeye başlayarak emekli olma şanslarına yeniden kavuşabilirler. Aşağıda sizler için verdiğimiz bağlantıya tıklayarak sizler de BAĞ-KUR Borç Dondurma için oluşturulan resmi sayfaya ulaşabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  BAĞ-KUR Borç Dondurma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Serdar dedi ki:

   Selamun aleyküm ben ameliyat oldum fakat bılmedıgım bır bagkur borcum ortaya cıktı evet borca kabulum fakat ben SGKlı calısıyorum uzerıme herhangı bır vergı levhası yok ancak bagkur borcundan dolayı bana raporlu oldugum gunlerın ucretını vermıyorlar sızden rıcam bagkur borcumu sılmenız.

   Tşk..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hak ettiğiniz rapor ödeneği aynı çatı altındaki bağkur borcunuzdan mahsup edilir. Eğer vergi mükellefiyeti bitiminden itibaren bağkur borcu varsa sildirebilirsiniz.

  2. Mehmet kaya dedi ki:

   Merhaba 2007 yılında bagkurlu oldum ama hiç odeme yapamadım sağlık hizmetindense yararlanamadım bugün itibariyle geçmişe dönük borcumu dondurup tekrar ödemeye başlarsam primlerimi sağlık hizmetinden yararlanabilirmiyim yada sağlık hizmetinden yaralanmak için ne yapmam lazım saygilar hürmetler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehmet Bey merhaba,

    Bağkur borç dondurma geçici madde 2015 yılında yürürlüğe girmiş ve 31/07/2015 tarihine kadar başvurulması halinde geçerli olan geçici bir uygulamaydı şu anda dondurma işlemi hakkınız bulunmuyor. Belli bir peşinatla borcunuzu taksitlendirip sağlıktan yararlanma hakkına sahip olabilirsiniz.

  3. Mehmet dedi ki:

   Merhaba,

   Siz oraya borç dondurma yapılabilir yazmışsınız lakin Ramazan beye şuan olmuyor diyorsunuz, yazınızla cevabınız çelişkili insanları ikilemde bırakıyorsunuz. Doğru bilgi paylaşın lütfen.

  4. Ramazan Bayır dedi ki:

   BorÇ dondurma işlemi yapabiliyormuyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ramazan Bey,

    Mevcut yasalara göre şuanda borç dondurma işlemi yapılmamaktadır. Zaman zaman çıkan af ve yapılandırmalarla bu haklar sağlanabiliyor.

  5. Hüseyin İşler dedi ki:

   Sorulara cevap veren yok galiba. 7/ 09/ 2017 beri bekliyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hüseyin bey merhaba,

    Sorunuz cevaplandı. Yoğun bir soru trafiğimiz olduğundan gecikmeler yaşanabiliyor. Gecikme için üzgünüz.

  6. Hüseyin İşler dedi ki:

   01/01/1988 girişim var. 9000 gün 25 yıl prim ödedim . Yaşa takıldığım ve iş yerimin kapanışını vermediğim için (ortaklardan dolayı ) bağkur primi işliyor. Daha önceki borç sildirmede bir kısmını iptal ettirdim. Yine yaklaşık 2 yıldır birikiyor. Emeklilik günüme 2 ay gibi bir süre kaldı. Bu biriken primleri tekrar sildirebilirmiyim. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hüseyin Bey merhaba,

    Bağkur borç ve prim silme hakkı 2015 yılında çıkarılan genelgeyle belli tarihlerdeki prim ve kaynaklı borçların silinme işlemi tamamladı. Mevcut durumda borç ve prim silme gibi bir hakkınız bulunmuyor. Emekli olacağınız zaman biriken prim borçları sizden istenebilir.

  7. bülent taş dedi ki:

   1 yıllık bağkur borcum bulunmakta. bağkuru kapatıp sadece gss sağlık primi ödemek istedim. Bana bağkur borcunun tamamını ödemeden bağkuru kapatamazsınız dediler. kapatamadığım için her ay ödeyemediğim borcum 530 tl daha artıyor. bağkuır emeklilik primini ödemeden sadece sağlık primi ödemek istiyorum. yada bağkurdan çıkmak istiyorum. ne yapmalıyım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bülent Bey,

    Bağkurdan kastınız isteğe bağlı ise istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Ancak Vergi mükellefi iseniz bağkuru kapatma şansınız bulunmuyor.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.