• Silinen veya Dondurulan Günler Emekliliğe Eklenebilir


  Silinen veya Dondurulan Günler Emekliliğe Eklenebilir


  Bu günlerde bir çok kişinin gözü kulağı meclisten geçecek yeni yapılandırma yasasında.  Çalışma Bakanlığının yapmış olduğu yeni yasa tasarısı içinde emekli olabilmek için bekleyen milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor. Yasa tasarısı içinde yer alan prim borcu yapılandırmasının yanında  vergi borçları ve  dondurulan günlerin emeklilik hesabına dahil edilmesine olanak sağlayan maddelerde yer alıyor. Bu maddelere göre prim borcu nedeni ile dondurulmuş veya silinmiş olan  bağ-kur  primleri canlandırılarak emeklilik hesabı içinde kullanılabiliyor. Ödenmiş olan prim borçlarının canlandırılarak  emeklilik primlerinin üzerine koyarak hem daha fazla emekli maaşı hakkı kazanabilir hem de daha önce emekli olma şansına sahip olabilirsiniz.

  2015 yılında çıkarılan yapılandırma ve af yasası kapsamında 12 aydan fazla prim borcu olanların  borçları ve faizleri silinerek  prim borcu 12 aya indirilmiş ve sağlık hizmetleri de dondurulmuştu. 12 aya indirilen prim borçlarını ödeyen vatandaşlar için yeni bir imkan getirilerek borçlarından dolayı silinmiş olan veya dondurulmuş olan primler canlandırılacak. Bu sayede  dondurulmuş olan hizmet günlerinin emeklilik hesabı içinde değerlendirilmesi ve hesaba katılması sağlanarak  prim ödedikleri süre kadar önce emekli olma imkanı ve  ödedikleri primlerin emekli primleri üzerine eklenerek daha fazla emekli maaşı alma imkanı sağlanıyor.  Tüm bağ-kur sigortalılarının yararlanabileceği bu yasa meclisten geçtiğinde 1 milyona yakın bağ-kur sigortalısının bu yasadan yararlanarak erken emekli olma imkanına sahip olacağı ve beklentinin yaklaşık 750 bin kişi olduğu tahmin ediliyor.

  Nasıl Canlandırılacak ?

  Yeni yasa tasarısı meclisten geçirilerek yasalaştığında  bağ-kur sigortalısı olan vatandaşların  yasanın resmi gazete de yayınlanmasından sonra Sosyal Güvenlik İl müdürlüğüne girerek bizzat başvuru yapması gerekiyor.Matbu dilekçe ile yapılacak olan başvuru sonrasında dondurulan veya silinen borç hesabı yapılarak sigortalının bu borcu ödemesi için 3 ay süre veriliyor. Bu süre içinde hesaplanmış olan borcu yatıran bağ-kur sigortalısı  daha sonra ödediği prim ve hizmet gün sayısını hesaplattırarak yeni emeklilik hesabında kullanılması için dilekçe vermelidir. Burada dikkat edilmesi gereken konu durdurulan sürenin tamamının ödenme zorunluluğunun olması. Yani daha az süreye ihtiyacınız olsa da ihyada sürenin tamamını ödüyorsunuz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Dilekçe ile başvuru yaptıktan sonra size sunulan 3 aylık süre içinde borç ödemesi yapmadığınız zaman canlandırma talebiniz iptal ediliyor.  İptal edilen talep doğrultusunda adınıza hesaplanmış olan dondurulmuş borç da ortadan kalkıyor. Borcunuzu ödemediğiniz için iptal edilen talebinizi daha sonra yeniden yapabilir ve borcunuzu tekrar hesaplattırarak yeni emeklilik hesabınız için canlandırabilirsiniz.

  Nasıl Hesaplanır?

  Canlandırma yapılacak olan prim borçları hesaplanırken şu yöntem izlenmektedir;

  Hesaplama yapılacak olan prim için başvuru yaptığınız tarihte güncel olan prime esas kazanç baz alınarak hesap yapılıyor. Dondurmuş olduğunuz süre ie günlük prim miktarını çarparak  elde ettiğiniz sonucun % 34.5 lik kısmı ödeyeceğiniz miktarı ortaya çıkarıyor. Bu borç size resmi olarak tebliğ edildiği tarihten itibaren 3 ay içinde ödenmeli ve ödeme makbuzu ile birlikte Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yeni bir dilekçe ile  başvurulmalıdır. Yapacağınız ikinci başvuru ile  canlandırdığınız prim ve hizmet günü sayısını yeni emeklilik hesabınıza eklenmesini istiyorsunuz. Bu işlemlerden sonra yeni emeklilik hesabınız yapılarak canlandırdığınız gün kadar önce emekli olma şansını yakalıyorsunuz.

  Bu yasa tasarısı meclisten geçtiğinde gün bekleyen 1 milyona yakın emekli adayı için erken emeklilik imkanı oluşacağı için emekli adaylarının gözü kulağı meclisten geçecek yasa tasarısında.  tıkla sorunu sor

  Silinen veya Dondurulan Günler Emekliliğe Eklenebilir İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mehmet dedi ki:

   Bağ kura 74 ay dondurulmuş gün dayım var.Daha önce il müdürlüğüne emeklilik için 14 ay a ihtiyacım var satın alabilirmiyim diye sormustum.ancak cevaben ; kesinlikle olmaz tamamını almak zorundasınız denmişti.Sizin yazımızda ise ihtiyacınız olduğu kadarını alabilirsiniz diyorsunuz hangisi gerçek ? Bu konuyla ilgili yardımcı olurmusunuz? Yasanin tarih ve maddesi ile birlikte!

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanun tasarısında ihtiyacı olunan kadar gün canlandırılabiliyordu. Kanun yasalaşırken düzenleme yapılmış ve tamamının canlandırılma zorunluluğu getirilmiştir.

  Sorunuzu Yazın