• Esnafa Rapor Parası Ödemesi Nasıl Yapılır?

  Esnafa yapılan rapor parası ödemesi için yapılması gerekenler esnaflık yapan bütün vatandaşların bilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Haklarını bilmeleri esnaflara bulundukları konum ne olursa olsun esnaflara yardımcı olacak ve yol gösterici olacaktır. Bizde bu konuda esnaflarımıza bilgilendirme yapmak için sizlere bir yazı hazırladık.


  Rapor Parası Nedir?

  Rapor parası teknik adı ile iş görememezlik ödeneği veya halk arasında daha çok istirahat ve rapor parası olarak da adlandırılıyor. Önceden bu hak yalnızca SSK’lı esnaflara tanınırken, artık Bağkur’lular da bu haktan faydalanabiliyor. Bu da ister SSK’lı olsun, ister Bağkur’lu olsun, her türlü esnafın bu rapor parası sayesinde iş kazası ve hastalık yaşanması sebebi ile izin yapması gerekirse, izin yaptığı zaman için para alacak. SSK’lılardan daha fazla prim ödemelerine karşın emekli oldukları zaman daha az maaş almaları sebebiyle şanssız giden SSK’lılara bu rapor parası haberi iyi geldi.

  Rapor Parası Hesaplama ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Bu rapor parasından faydalanan bir esnafsanız rapor parası hesaplama nasıl yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için ALO 170’i arayarak bilgi edinebilir, sorgulamanızı yapabilirsiniz.

  Tc ile rapor parası sorgulama yapmak istiyorsanız, T.C. resmi internet sitesine girdikten sonra, T.C. kimlik numaranız ve şifreniz bilginizi paylaştıktan sonra, önce SGK hizmetlerini tıklayarak, daha sonra sigortalı olduğunuz kuruma göre 4A veya 4B iş göremezlik ödemesi görme seçeneklerinden birine tıkladıktan sonra sorgulama işleminizi tamamlayarak, ne kadar rapor parası alacağınızı görüntüleyebilirsiniz.

  Bu iki yöntemden faydalanmak istemiyorsanız, diğer alternatiflere ilaveten rapor parası sorgulama Ptt üzerinden de yapılabilir. Bunun için size en yakın PTT şubesine giderek, e-devlet şifreniz yoksa 2 TL karşılığında şifrenizi de alarak, rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir rapor parası yattımı sorusunun cevabını bu üç yöntemle de öğrenebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Rapor Parası Ödemesinden Faydalanmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

  Bu hizmetten yararlanılabilmesi için rapor altıktan en fazla 3 gün sonra bildirimde bulunulması gerekiyor. En önemli koşul olarak da, iş veya meslek hastalığı sebebi ile yatarak hastanede görülmesi gerekiyor. Örneğin; grip, nezle gibi rahatsızlıklarınız oldu ve işe gidemediniz. Böyle durumlarda rapor parası ödemesi alamıyorsunuz. Bu parayı alabilmek için yatarak tedavi görmek de yeterli bir sebep olmuyor. Eğer 90 günlük sürede prim borcunuz bulunuyorsa, bu parayı yine alamamış oluyorsunuz.

  Rapor Parası Neye Göre Belirleniyor?

  Rapor parasını herkes aynı miktarda almıyor. Bu miktarı belirleyen bazı koşullar var. Örneğin; en düşükten prim ödeyen esnaf ayakta tedavi görüyorsa günlük olarak 39.50 lira para alırken, yatarak tedavi gördüğü durumda 29.62 lira rapor parası alıyor. Yani 10 gün iş kazası  veya meslek hastalığı sebebi ile tedavi görüyorsanız ayakta tedavi için 290 küsür TL veya yatarak tedavi gördüğü günler için 395 TL rapor parası almış oluyor. Bu paraların temin edilebilmesi için en geç üç gün içerisinde rahatsızlığın SGK’ya bildirilmesi şart. Ödeme ise raporun bildirildiği üçüncü günden itibaren başlamış oluyor. Alınan karar ile birlikte esnaflar dışında muhtarlar ve tüccarlar da bu parayı almaya hak kazanıyor.

  Rapor Parasını Nasıl Temin Edebilirim?

  Bildirim yapıldığı takdirde, bu paralar 20 ile 45 gün arasında ödenerek, Ziraat Bankası’nın hesabına yatıyor. Tarihlerin değişmesi sebebi ile hangi gün kesin paranın yatacağını öğrenmek isteyen vatandaşlar ALO 170’yi öğrenerek bilgi alabilirler. Paranın alınması için PTT şubelerine de gidilerek para temin edilebilir.

  SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

  SGK Borç Yapılandırma

  SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?  tıkla sorunu sor

  Esnafa Rapor Parası Ödemesi Nasıl Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın