ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Esnafa Rapor Parası Ödemesi Nasıl Yapılır?

Esnafa Rapor Parası Ödemesi Nasıl Yapılır?
13.12.2018

Esnafa yapılan rapor parası ödemesi için yapılması gerekenler esnaflık yapan bütün vatandaşların bilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Haklarını bilmeleri esnaflara bulundukları konum ne olursa olsun esnaflara yardımcı olacak ve yol gösterici olacaktır. Bizde bu konuda esnaflarımıza bilgilendirme yapmak için sizlere bir yazı hazırladık.

Rapor Parası Nedir?

Rapor parası teknik adı ile iş görememezlik ödeneği veya halk arasında daha çok istirahat ve rapor parası olarak da adlandırılıyor. Önceden bu hak yalnızca SSK’lı esnaflara tanınırken, artık Bağkur’lular da bu haktan faydalanabiliyor. Bu da ister SSK’lı olsun, ister Bağkur’lu olsun, her türlü esnafın bu rapor parası sayesinde iş kazası ve hastalık yaşanması sebebi ile izin yapması gerekirse, izin yaptığı zaman için para alacak. SSK’lılardan daha fazla prim ödemelerine karşın emekli oldukları zaman daha az maaş almaları sebebiyle şanssız giden SSK’lılara bu rapor parası haberi iyi geldi.

Rapor Parası Hesaplama ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu rapor parasından faydalanan bir esnafsanız rapor parası hesaplama nasıl yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için ALO 170’i arayarak bilgi edinebilir, sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Tc ile rapor parası sorgulama yapmak istiyorsanız, T.C. resmi internet sitesine girdikten sonra, T.C. kimlik numaranız ve şifreniz bilginizi paylaştıktan sonra, önce SGK hizmetlerini tıklayarak, daha sonra sigortalı olduğunuz kuruma göre 4A veya 4B iş göremezlik ödemesi görme seçeneklerinden birine tıkladıktan sonra sorgulama işleminizi tamamlayarak, ne kadar rapor parası alacağınızı görüntüleyebilirsiniz.

Bu iki yöntemden faydalanmak istemiyorsanız, diğer alternatiflere ilaveten rapor parası sorgulama Ptt üzerinden de yapılabilir. Bunun için size en yakın PTT şubesine giderek, e-devlet şifreniz yoksa 2 TL karşılığında şifrenizi de alarak, rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir rapor parası yattımı sorusunun cevabını bu üç yöntemle de öğrenebilirsiniz.

Rapor Parası Ödemesinden Faydalanmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu hizmetten yararlanılabilmesi için rapor altıktan en fazla 3 gün sonra bildirimde bulunulması gerekiyor. En önemli koşul olarak da, iş veya meslek hastalığı sebebi ile yatarak hastanede görülmesi gerekiyor. Örneğin; grip, nezle gibi rahatsızlıklarınız oldu ve işe gidemediniz. Böyle durumlarda rapor parası ödemesi alamıyorsunuz. Bu parayı alabilmek için yatarak tedavi görmek de yeterli bir sebep olmuyor. Eğer 90 günlük sürede prim borcunuz bulunuyorsa, bu parayı yine alamamış oluyorsunuz.

Rapor Parası Neye Göre Belirleniyor?

Rapor parasını herkes aynı miktarda almıyor. Bu miktarı belirleyen bazı koşullar var. Örneğin; en düşükten prim ödeyen esnaf ayakta tedavi görüyorsa günlük olarak 39.50 lira para alırken, yatarak tedavi gördüğü durumda 29.62 lira rapor parası alıyor. Yani 10 gün iş kazası  veya meslek hastalığı sebebi ile tedavi görüyorsanız ayakta tedavi için 290 küsür TL veya yatarak tedavi gördüğü günler için 395 TL rapor parası almış oluyor. Bu paraların temin edilebilmesi için en geç üç gün içerisinde rahatsızlığın SGK’ya bildirilmesi şart. Ödeme ise raporun bildirildiği üçüncü günden itibaren başlamış oluyor. Alınan karar ile birlikte esnaflar dışında muhtarlar ve tüccarlar da bu parayı almaya hak kazanıyor.

Rapor Parasını Nasıl Temin Edebilirim?

Bildirim yapıldığı takdirde, bu paralar 20 ile 45 gün arasında ödenerek, Ziraat Bankası’nın hesabına yatıyor. Tarihlerin değişmesi sebebi ile hangi gün kesin paranın yatacağını öğrenmek isteyen vatandaşlar ALO 170’yi öğrenerek bilgi alabilirler. Paranın alınması için PTT şubelerine de gidilerek para temin edilebilir.

Yorumlar

 1. Derya dedi ki:

  Mrhb esnafim ve borcum hic yok duzenli oduyorum yalnuz is kazasi ayagim kirik ve rapor aldigimda bir odeme yapılıyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağkurlu sadece analık veya iş ve meslek hastalığı rapor ödemesini alabilmektedir. Siz bu kategoride olarak alabileceksiniz.

 2. Gülçin BİRCAN dedi ki:

  Merhaba
  Basit usul esnaf kaydım var ve Bağ-Kur prim borcum yok düzenli ödemelerimi yapıyorum
  Doğum 32. Hafta ve doğum sonrası 8 haftalık çalışamaz raporu aldım ilk raporda SGK ya bildirim yaptım doğum sonrası ise SGK ya gittiğimde gerek yok sisteme girmiş dediler.
  Yalnız merak ettiğim nokta bu ödemeler neye göre belirleniyor belirli bir geliri olmayan esnafa 16 haftalık ödeme ortalama ne kadar yapılıyor sistem nasıl işliyor kimse bilgi sahibi değil 170 i aradım bağlı olduğunuz SGK dan bilgi alın diyor SGK ise yatınca belli olur diyor nedir bu durum
  Basit usulde bizim esnaf odasına bildirimlerimiz aylık bazen 300 TL bazen 500 TL bu durumda çok düşük çıkacak doğrumu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor ödemesi kazancınıza göre değil. Ödediğiniz bağkur primine göre hesaplanır. En alt limitten ödüyorsanız. prim matrahınız asgari ücrettir. Buna göre de 6000 Tl ye yakın ödeme yapılır.

 3. SEFA KOYUNCU dedi ki:

  MRH GELİR MÜKELLEFİ OLAN ESNAFIM VE 32.HAFTADA ANALIK RAPORU ALMIŞ BULUNMAKTAYIM RAPORU ALDIKTAN SONRA ÖZEL HASTANE SİSTEME OTOMATİK OLARAK DÜŞECEĞİNİ SÖYLEDİ BUNA İLAVE OLARA RAPORUMU SGK YA BİLDİRMEM GEREKİYORMU

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet doğum raporu sonunda raporunuzu sgk ya bildirmeniz gerekmektedir.