emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Sandığı Çalışanı Yetim Aylığı Alabilir Mi?

Emekli Sandığı Çalışanı Yetim Aylığı Alabilir Mi?

Sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek, herkesin en doğal hakkıdır. Devlet herkesin eksiksiz ve hak ettiği bir şekilde sunulmuş hizmetlerden yararlanabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu ile öncülüğünde kendine düşen görevleri yerine getirmektedir. Sağlanmış olan hizmetlerden kimlerin faydalanabileceği konusu oldukça önemlidir. En önemli hizmetlerden bir tanesi de ölüm sigortasıdır. Sigortalı olarak çalışan kişinin(kız veya erkek olmasına bakılmaksızın) vefat etmesi üzerine geride kalan hak sahiplerine bağlanan ödemelere dul/yetim maaşı denmektedir. Vefat eden kişinin eşine bağlanan maaş dul aylığı, çocuklarına bağlanan maaş ise yetim aylığı olarak geçmektedir. SGK hak sahibi kişilerin hizmetlerden yararlanmasını sağlayacak pek çok hizmeti vermektedir. Biz de bu yazımızda emekli sandığı çalışanı yetim aylığı alabilir mi konusuna değineceğiz.

Dul/Yetim Aylığı Kimlere Bağlanır?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi, vefat eden kişinin eşi ve çocukları aylık almaya hak kazanırlar. Fakat bu durumların haricinde vefat eden sigortalının anne/babası da aylık almaya hak kazanabilir. Yazımızın devamında dur/yetim aylığı almak için gereken şartları inceleyeceğiz.

Dul/Yetim Aylığı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yetim Aylığı Bağlanacak Kişinin Kız ve Erkek Çocukları

Yetim aylığı bağlanan çocuklar için bazı ayrımlar(kız veya erkek durumuna bakılır) yapılmaktadır. Aylığın bağlandığı erkek çocukları öğrenimine devam ediyorsa ancak 18 yaşını doldurana kadar, devam ediyorsa 20 yaşına kadar, yüksek öğrenim görmekteyse 25 yaşına kadar vefat eden kişi üzerinden aylığını alabilir. Aylığın bağlandığı kız çocukları bazı durumlar dışında(evlilik, sigortalı işte çalışmak) hayatının sonuna kadar yetim aylığını almaya devam edebilir.

Yetim Aylığı Bağlanacak Kişinin Anne ve Babası

Yetim aylığı bağlanan anne ve babalar için bazı koşulların sağlanması gereklidir. İlk olarak eşe ve çocuğa bağlanan aylık miktarı toplamı sigortalının aylık miktarını geçmemelidir. İkinci olarak ise sigortalı kişinin sağlığında anne ve babasının geçimlerini sağladığı kurumlarca doğrulanmalıdır.

Dul/Yetim Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Dul/Yetim aylığı almaya hak kazanmış sahiplerden eş ve çocuklar için, sigortalının aldığı aylığın %75 i paylaştırılarak bağlanır. %50 miktarını dul aylığı olarak eş alırken %25 miktarını yetim aylığı olarak çocuklar alır. Çocuğun olmaması durumunda %75 miktarı paylaştırılmadan direk eşe bağlanır. Vefat eden sigortalının 65 yaş üzerindeki anne babası için ölüm aylığı bağlanır.

Dul/Yetim Aylığı Nasıl Alınır?

Ölüm aylığının bağlanacağı eş için gerekli belgeler; maaş bağlanması için dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 adet fotoğraf, veraset ilanı, ölüm defin tutanağı, nüfus cüzdanı fotokopisi, hak sahipleri için beyan ve taahhüt belgesi, sosyal güvenlik kurumlarından gelir ve aylık belgesi, E-Devlet üzerinden alınmış sağlık provizyon dökümleri, Ziraat Bankası şubesi ile açılan hesap numarası.

Ölüm aylığının bağlanacağı çocuk için gerekli belgeler; maaş bağlanması için dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 adet fotoğraf, veraset ilanı, ölüm defin tutanağı, nüfus cüzdanı fotokopisi, öğrenimine devam eden öğrencilerden yeni öğrenci belgesi, 18 yaşını doldurmuş fakat okumayan kız çocuklarından sağlık provizyon dökümleri, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınabilecek gelir ve aylık belgesi, malul çocuklar için sağlık kurulu raporu, hak sahipleri için beyan ve taahhüt belgesi, ziraat bankası şubesi ile açılan hesap numarası.

Ölüm aylığının bağlanacağı anne ve baba için gerekli belgeler; maaş bağlanması için dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 adet fotoğraf, veraset ilanı, ölüm defin tutanağı, nüfus cüzdanı fotokopisi, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınabilecek gelir ve aylık belgesi, sağlık provizyon dökümleri.

Cenaze Yardımı Örnek Dilekçeyi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Ölüm Aylığı Talep Dilekçesi/Hak Sahipleri İçin Beyan ve Taahhüt Belgesi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Evlenme Yardımı Örnek Dilekçeyi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

 1. Fatma dedi ki:

  Emekli sandiği çalişaniyim.Emekli sandiği emeklisi babam dan yeni değişen kanunlarla maaş alabilirmiyim.

 2. Ftmmtl dedi ki:

  Devlet memuruyum. Babam ssk emeklisi olarak vefat etti , babamdan yetim aylığı alabilirmiyim?

 3. Birgün avcı dedi ki:

  Emekli saydığına bağlı çalışanım eşimden emekli saydığına bağlı dul maaşı almaktayım Babam Bağkur emeklisi ve vefat etti babamdan yetim aylığı alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli sandığı çalışanı olarak Bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamzsınız.

 4. Emine dedi ki:

  calisan memur esinden ayrilmis babadan bagkur emeklisi yetim ayligi alabilirmiyim.cevap verirsenizz. Cok. Memnun olurum. Tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Memur çalışan olarak bağkur emeklisi babanızdan emekli maaşı alamazsınız.

 5. Canan dedi ki:

  Emekli sandığı çalışanı dul bir bayanım . Babam ssk dan 1990 yılında emekli oldu ve vefat etti. Benim sorum şu yetim aylığı alabilir miyim ve geriye dönük bes yıllık yetim aylığını toplu olarak alabilir miyim. Tesekkur ederim. Lütfen cevaplayınız. Benim için çok onemli

 6. Gülay Emek dedi ki:

  1996 yılından beri Emekli Sandığına bağlı memur olarak çalışmaktayım.2016 yılında eşimden ayırıldım.1999 da Bağkur emeklisi iken vefat etmiş olan babamdan yetim maaşı alabilir miyim?

 7. Işıl ŞAHİN dedi ki:

  Emekli Sandığına bağlı çalışanım.Boşanma aşamasındayım.Babam 90 lı yıllarda Bağkur’dan emekli oldu ve 2001 yılında vefat etti.Halen babamın emekli maaşını boşanmış olan ve çalışmayan ablam almakta.Memur olmama rağmen boşandığım için babamın emekli maaşının bir kısmını alabilir miyim? Alabilir isem % kaçını alırım?

 8. nermin dedi ki:

  merhaba, babak ssk emeklisi idi.21.02.2003 de vefat etti..anneme aylık bağlandı. ben kısa biryıl gibi süre sonra eşimden ayrıldım..annemin maaşı bölünmesin ..kendini kötü hissetmesin diye babamın maaşına başvurmadım.annem 16.03.2017 tarihinde vefat etti..ölüm yardımı alamadık..ayrıca ben emekli sandığı çalışanı olduğum için bana babamın maaşının bağlanmayacağı söylendi.babamın vefatı 2008 den önce olduğu için eski sgk yasasına uygun olması gerekmez mi? teşekkürler

 9. F.Birsen Başöz dedi ki:

  Merhaba,Emekli Sandığın’dan 2002 yılında emekli olmuş,ve 2010 da boşanmış bir bayanım.SSk emeklisi olan babam 1982 devefat etti.Evli olduğum için , 2008 yılı öncesi yasasından yararlanmak için başvuru yapamadım.Bu tarihteki kazanılmış haktan ve yeni yasadan yararlanarak,babamın yetim maaşını alabilir miyim ? teşekkürler.

 10. m dedi ki:

  memur yetim aylığı alabilirmi ssk ve bağkurdan