ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

BAĞKUR Yapılandırma Başvuru Talep Formu İndir

BAĞKUR Yapılandırma Başvuru Talep Formu İndir
13.01.2018

Sosyal güvenlik birimlerinden birisi olan BAĞKUR (4/b) esnaf ve çiftçiler başta olmak üzere bazı meslek gruplarının bağlı olduğu birimdir. Söz konusu meslek mensuplarının primlerini kendileri yatırmaları gerekmektedir. Bazı kişiler primlerini düzenli yatırırken bazıları ise bunu yapamamaktadır.

Böylece zamanında ödeme yapamayan kişilerin prim borçları birikmeye başlamakta ve üstüne birde gecikme cezası eklenmektedir. Söz konusu borç böylece çok daha fazla olmakta ve ödenmesi daha da zorlaşmaktadır. Bundan dolayı devlet tarafından BAĞKUR borcu bulunanlar için bir düzenleme yapılmış ve söz konusu borçlar yapılandırılmıştır.

Bu yapılandırma 27 Mayıs tarihinde yayınlanan resmi gazete yer almış ve yürürlüğe girmiştir. İlgili kanundan sonra borçlarını yapılandırmak isteyenler BAĞKUR yapılandırma başvuru talep formu indir ve uygun şekilde doldurarak başvuru yapmaya başlamıştır.

BAĞKUR Yapılandırma Başvuru Talep Formu İndir ve Formun Teslim Edilmesi

BAĞKUR yapılandırma başvuru talep formu indir konusu söz konusu başvuruların başlamasından sonra prim borcu olanlar tarafından yapılmış ve form uygun bir şekilde doldurulmuştur. Söz konusu formun uygun bir şekilde doldurulmasından sonra herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezine teslim edilmesi gerekmektedir.

Teslim etmek için kullanılacak olan yollar şunlardır:

 • Doldurulan form bizzat elden teslim edilebilmektedir.
 • Doldurulan form posta ile de gönderilebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Eğer form iadeli taahhütlü ya da taahhütlü olarak Sosyal Güvenlik Merkezine gönderilirse başvuru tarihi olarak postanın gönderildiği tarih kabul edilmektedir. Bu da postanın geç gitmesi gibi yaşanan olumsuzluklardan etkilenmemeyi sağlamaktadır.
 • Doldurulan form kargo ile de gönderilebilmektedir.

İlgili kanun ile sağlanan yapılandırma imkanına BAĞKUR yapılandırma başvuru talep formu indir işlemi ardından doldurulan formu yukarıda belirtildiği ilgili yere ulaştıran kişiler başvurularını yapmış olmaktadır. Başvuru sonrasında merak edilen konulardan bir tanesi de ilgili kanunun nasıl işleyeceğidir.

7020 sayılı kanun ile yapılan yapılandırmalar ile şunlar yapılmaktadır:

 • 2017 yılının Mart ayı dönemi öncesindeki dönemlere ait olan BAĞKUR prim borçları yapılandırılabilmektedir.
 • Yapılandırma işlemi sayesinde ana borç dışındaki gecikme zammı ve faizi tamamen silinmektedir.
 • Ana borç miktarı enflasyona göre yeniden hesaplanacaktır.
 • 2017/4 dönemi ve sonrasındaki dönemler bu yapılandırmadan yararlanamamaktadır.

BAĞKUR Yapılandırma Başvuru Talep Formu İndir ve Diğer Hususlar

BAĞKUR yapılandırma başvuru talep formu indir konusunda merak edilenlerden birisi de daha önce borçlarını taksitlendirenlerle ilgilidir. 6183 sayılı kanunun 48. maddesine göre taksitlendirme yapanlara da yapılandırma hakkı verilmiştir. Bunun için öncelikle taksitlendirme işleminin durdurulması gerekmektedir.

Ayrıca bu şekilde yapılandırma yapacak olan kişilerin formda bulunan ilgili bölümü işaretlemeleri de gerekmektedir. Yapılandırma işlemi yapıldıktan sonra borçların düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Söz konusu ödemelerin ne zaman ve hangi aralıklarla yapılması gerektiği net bir şekilde belirtilmektedir.

Yapılandırmanın bozulmaması için mutlaka ilk iki taksitin zamanında ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapılandırma bozulmaktadır. BAĞKUR yapılandırma başvuru talep formu indir konusundaki bir başka husus ise yapılandırma yapıldıktan sonra mevcut olan yeni sigorta prim borçlarının da zamanında ve düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir.

Aksi halde yapılandırma yine bozulacaktır. Yapılandırma yapan kişilerin bu duruma gereken özeni göstermesi ve hem yapılandırma taksitlerini hem de BAĞKUR primlerini düzenli olarak ödemesi gerekmektedir.

BAĞKUR yapılandırma başvuru talep formu indir konusundaki bir diğer husus ise daha önceki dönemlere ait yapılandırması olan kişilerle ilgilidir. Bu kişiler yeni yapılandırmadan yararlanıp yararlanamayacaklarını merak etmektedir. Eğer daha önceki yasalar kapsamında yapılandırma işlemi yapılmışsa yeni haktan yararlanılamamaktadır.

7020 sayılı kanunun ilgili maddesinde bu durum net olarak belirtilmektedir. Bundan dolayı böyle bir durumu olan kişileri başvuru yapmaması gerekmekte olup yapılan başvuruların reddedileceğini bilmeleri gerekmektedir. BAĞKUR yapılandırma başvuru talep formu indir konusunda yapılandırma yapmadan önce ilgili kanun maddesinin okunması son derece yararlı olacaktır.

İlgili kanuna göre yapılandırma yapanlar için sunulan seçeneklere göre ödeme yapmaları gerekmektedir. Ödemelerin düzenli olması çok önemli olup gereken özenin gösterilmemesi durumunda yapılan yapılandırmanın bozulması söz konusu olabilmektedir. Yapılandırma yapıldıktan sonra mevcut borçların düzenli olarak ilgili yerlere ödenmesi gerekmekte olup ödeme yapabilmek için birçok seçenek bulunmaktadır.

Söz konusu borç için ilk seçenek PTT’dir. Prim borçlarını yapılandıran kişiler en yakın PTT şubesine gereken ödemeleri yapabilmektedir. Bunun dışında bütün anlaşmalı bankalardan söz konusu borçlar ödenebilmektedir. Ayrıca ilgili bankaların ATM’lerinden de bu ödemeler yapılabilmekte olup bunun için öncelikle ödemeler kısmına giriş yapılması gerekmektedir. Daha sonra ise gerekli yönlendirmeler izlenerek bu borç ödenebilmektedir.

Aynı şekilde anlaşmalı bankaların internet bankacığı ve mobil bankacılığı kullanılarak da ödemeler yapılabilmektedir. Bunun için yine yapılan yönlendirmelerin izlenmesi yeterli olacaktır. Son bir ödeme seçeneği daha bulunmaktadır. Yapılandırma yapan kişiler bu borçlarını e-devlet üzerinden kredi kartı ile ödeyebilmektedir. Bunun için öncelikle e-devlete giriş yapılması gerekmektedir. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmetlerinin olduğu bölüme gelinmesi ve uygun seçimlerin yapılması ile söz konusu ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca buradan yapılan yapılandırmaya ait bazı detaylara da ulaşılabilmektedir.

BAĞKUR yapılandırma başvuru talep formu indir konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Yapılandırma yapan kişilerin ödemelerine dikkat etmeleri ve zamanında ödeme yapmaları çok önemlidir. Daha fazla bilgi almak için lütfen sitemizi ziyaret edin.

Yorumlar

 1. adnan şentürk dedi ki:

  merhaba. daha önceki yıllarda şirketim olmasına rağmen bağkur a kayıt yaptırmadım. daha sonra şirketim kapandı. geriye dönük kayıt yaptırabilirmiyim. emeklilik için yaşım doluyor ama günüm eksik. 2018 yılı affından yararlanıp gün eksiğimi kapatmak istiyorum. bu mümkün mü. kolay gelsin.

 2. ARİF AKGÜL dedi ki:

  BABAN EN DÜŞÜK BASAMAKTAN BAKUR EMEKLİSİ 26.12.2017 TARİHİNDE VEFAAT ETTİ ANNEM İÇİN KIRŞEHİR SGK. KURUMUNA BAŞ VURULDU BENİM TEL.NOYU VERMİŞLER BAŞVURU TARİHİ 05.01.2018 BANA HABERMİ VERECEKLER YOKSA BEN HERHANGİ BİR KURUMA GİDECEĞİM

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Devam eden işlemlerle ilgili size mesaj ile bilgi verilecektir.