emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağ-Kur % 5 İndirim Uygulanmaya Başlıyor

Bağ-Kur % 5 İndirim Uygulanmaya Başlıyor

Bağ-kurlu vatandaşların sabırsızlıkla beklediği %5 prim indirimi geçtiğimiz 2016 yılının Eylül ayında 6745 sayılı kanunla beraber yayınlandı. Bununla birlikte Bağ-Kur % 5 İndirim Uygulanmaya Başlıyor. Tüm Bağ-kurlular bu indirimden yararlanabilir mi? İndirimden yararlanmak için yerine getirilmesi gereken şartlar neler?” Bu gibi sorularınızın cevabı yazımızda!

Bağ-kur %5 İndirim Hakkından Kimler Yararlanabilir ?

İsteğe bağlı olarak prim ödeyen sigortalılar 2008 tarihinden itibaren Bağ-kurlu sayılmaya başlandı. İsteğe bağlı Bağ-kurlular dışındaki tüm Bağ-kurlular Bağ-kur %5 indirim hakkından yararlanabilecekler.

Bu haktan faydalanan Bağ-kurlular:

 • Tarımla uğraşan çiftçi Bağ-kurlulara,
 • Vergi mükellefiyeti sebebiyle Bağ-kurlu olan esnaflar,
 • Vergi kaydı olmayıp sicil kaydı olanlar,
 • LTD şirket ortakları, Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları vs. Bağ-kurlu olan diğer şirket ortakları,
 • Köy ve mahalle muhtarları,
 • At antrenörü ve jokeyler.

Bu noktada belirtmemizde fayda var ki Ek/5 kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödeyen kimseler bu %5 indirim avantajından yararlanamaz.

Bağ-kur % 5 İndirim Uygulamasında Gerekli Şartlar

Sigortalının kuruma prim borcu ve idari para cezası bulunmaması gerekir. Bunlara ilişkin ana para borcu ve gecikme zammı cezası borçlarının olmaması lazım. Borçların silinmesi yani ödenmiş olması veya yapılandırılarak taksite bağlamaları gerekiyor. Yapılandırma taksitlerini ve cari primlerini düzenli olarak ödeyen Bağ-kurlular % 5 indirimden yararlanabilir. Primlerin son ödeme vadesi geçmeden ödenmesi gerekir. Borcu taksitlendirilmiş olan sigortalıların, yapılandırma veya tecil ve taksitlendirme işlemlerinin bozulması halinde bunların geçerli olduğu dönemlerde uygulanan teşvikler iptal edilmez.

Dondurulan Bağ-kur Süreleri Tekrar Başlatılan Bağ-kurlular Bu Uygulamadan Yararlanabilir Mi?

Tanınan af sonucu veya ödeme ile bağ-kur borçları sıfırlandıktan sonra hizmetleri dondurulan Bağ-kurlular bu süreleri tekrar başlatabiliyor. Ancak bu durumda bağ-kur % 5 indirim uygulaması hakkından yararlanamazlar.

Her Türlü Borçlanmada % 5 İndirim Uygulanır mı?

Askerlik borçlanması, yurt dışı borçlanması, doğum borçlanması gibi borçlanmalarda bu indirim uygulanmaz.

Bağ-kur % 5 İndirim Uygulamasında Tutar Hesabı Nasıl Yapılır?

Bağ-kurlular %34.5 oranında prim ödemektedir. bu primin %20’si uzun vadeli olan sigorta kolları için, %2’si kısa vadeli olan sigorta kolları (meslek hastalıkları ve iş kazası, analık sigortası, hastalık) için, %12.5’i genel sağlık sigortası için alınır. Bu 34.5 oranındaki prim, Bağ-kur % 5 indirim uygulaması ile 29.5’e indirildi. Asgari ücret üzerinden aylık (1.647 x 0.345) = 568.22 TL prim ödeyen bir Bağ-kurlu sağlanan indirim sonucu (1.647 x 0.295) = 485.87 TL prim ödemesi yapar. Buna göre 82.35 TL bir indirim gerçekleşir. Bu tutar en düşük prim tutarıdır. Bağ-kurlular gelir durumlarına göre Bağ-kur primi ödemektedir. Ödenen prim ne kadar çoksa uygulanan indirimde o kadar çok olur. Ayrıca dönen prim miktarına göre emeklilik maaşları da değişir. Bağ-kur %5 indirim uygulamasında 535 TL’ye kadar indirim yapılmaktadır. Bağ-kur primi tavandan aylık (10.705.50 x 0,345) = 3.693.40 TL prim ödeyen Bağ-kurlu % 5 prim indirimi sonucu 3158.12 TL prim öder. Böylece 535.28 TL tutarında bir indirim söz konusudur. Yıllık olarak ise en düşük 988, en yüksek 6.420 TL indirim uygulanmış olacaktır.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Bağ-kurluların %5 indirim uygulamasından faydalanmak için herhangi bir başvuruda bulunmalarına gerek yoktur. Geçmişe ait borcu bulunmayan, cari primlerini düzenli olarak ödeyen veya borcunu yapılandırarak ödeme işlemi yapan isteğe bağlı Bağ-kurlular dışında tüm Bağ-kurlular bu indirimden otomatik olarak yararlanabilirler.

Borcu Bulunanlar Bağ-kurlu %5 İndirimden Yararlanmak İçin Ne Yapmalı?

Prim veya ceza borcu bulunan kişilerin en geç 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekiyordu. Her borç için ayrı form bulunur. İnternet üzerinden işlem yapılmaz. Başvuru sosyal Güvenlik Kurumuna yapılır. Tabii ki bu borçların ödenmesi veya yapılandırılması gerekmektedir. Yapılandırma başvurusu sonucu cezaların ana parası ve gecikme faizlerinde düşüş sağlanır.

%5 indirim uygulamasından tarım Bağ-kurluları da yararlanabilecek. Tarım Bağ-kurlular 23 gün prim ödüyorlar ve otuz gün sigortalı sayılıyorlar. Tarım Bağ-kurluların ödediği en düşük prim 435 TL’dir. İndirim sonucu bu prim 372 TL’ye düşer. Yani en az 62.50 TL indirimden faydalanırlar.

Yapılandırma Yapılacak Borçlar Hangileridir?

 • Sosyal güvenlik destek primi,
 • SGK tarafından alınan damga vergisi,
 • Emeklilik Sandığı, SSK ve Bağ-Kur statüsünden kaynaklanan sigorta primi,
 • Özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı,
 • Tarım sigortalıları,
 • Genel sağlık sigortası,
 • Topluluk sigortası primi ve isteğe bağlı sigorta
 • Emeklilik keseneği ve kurum karşılığı
 • Ek karşılık primi, işsizlik sigortası primi,

Bağ-kur %5 indirim uygulanmasından faydalanmak için düzenli ödeme yapmak şart. İndirimden yaklaşık 2 milyon Bağ-kurlu yararlanıyor. Zaten uygulamada amaç Bağ-kurluları düzenli ödemeye teşvik etmektir. Böylece SGK primleri daha rahat ve kolay bir şekilde toplayabilecek. Çeşitli ödemelerden dolayı prim ödemelerini sürekli erteleyerek borçları biriken esnaf, %5 indirimle birlikte primlerini daha kolay ödeyebilir oldu. Bu uygulama 2008 yılından bu yana işverenlere sağlanıyordu. Esnafın ve bağımsız çalışanların istekleri doğrultusunda hükumet bu uygulamayı 2016 Ekim ayı itibari ile Bağ-kurlulara uygulamaya başladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.