emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Sandığı Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler

Emekli Sandığı Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler

Sağlık hizmeti, bütün vatandaşların yararlanabileceği hakların temelidir. Devlete de vatandaşlara sağlayacağı hizmetlerin eksiksiz bir şekilde yapılması ve sağlık haklarından istedikleri şekilde yararlanabilmeleri için büyük sorumluluklar düşmektedir. Sağlanmış hizmetlerden kimlerin yararlanabileceği ise oldukça önemlidir. Ülkemizde verilmekte olan bu hizmetler genellikle Sosyal Güvenlik Kurumu öncülüğünde gerçekleştirilmekte ve Genel Sağlık Sigortası sahibi olan kişiler ile bu kişilerin bakmakta zorunlu olduğu kişilere yönelik sağlanan sağlık hizmetleri de SGK tarafından karşılanır. Bazı kişiler ise kendi primlerini öder (genel sağlık sigortalı olan kişiler) ve durum dışı hallerde kendi primleri devlet tarafından ödenebilir, bakmakla zorunlu oldukları sağlık sigortalı kişilerin akraba olmaları durumunda ise devletin sağlamış olduğu sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahip olunabilir. Biz de bu yazımızda Emekli Sandığı bakmakla yükümlü olduğu kişiler konusunu işleyeceğiz.

Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler

Genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişiler belirli sınıflara ayrılmıştır ve ayrılan sınıflara göre(sigortalı kişinin eşi, çocukları, annesi ve babası) bu kategoriye girmeye hak kazanmak veya kaybetmek de belirli şartlara bağlanmıştır. Bizde bu yazımızda hangi şartlar ile bakmakla yükümlü kişi olunabileceği konusunu detaylı olarak inceleyeceğiz.

Genel Sağlık Sigortalısının Eşi

Emekli Sandığı bakmakla yükümlü olduğu kişilerde, kişinin eşi de vardır. Genel sağlık sigortasına sahip vatandaşların belirli bir geliri olmayan eşleri, bakmakla yükümlü olunan kişi sıfatına sahip olarak sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahip olur. Eşlerin bu hizmetlerden devamlı olarak yararlanabilmesi ve bakılması gereken kişi olarak görülebilmesi için gereken husus ise, eşlerin birlikteliklerinin devam etmesi yani boşanma durumunun gerçekleşmemesi koşuludur. Eşin boşanması durumunda, boşanmanın yasal işlem olarak kayıtlara geçtiği tarihten itibaren eş bakılmakla yükümlü kişi olma durumundan çıkar. Diğer bir durum ise eşlerin ikisinin de sigortalı olarak çalışmalarıdır. Bu durumda ise her iki bireye de sağlık sigortası haklarından yararlanabilme fırsatı oluşur. Böylece bakmakla zorunlu olma durumu da ortadan kalkar. İki eşin de belirli bir süre çalıştığı varsayılarak herhangi bir tanesinin vefatı söz konusu olduğunda, diğer eşe ölüm aylığı bağlanır. Ölüm aylığı bağlanabilmesi için vefat eden eşin prim ödeme gün sayısını doldurmuş olması gereklidir. Bir diğer husus ise ölüm aylığı bağlanan kişinin yeni bir evlilik yapmamasıdır, böylece eş sağlık hizmetlerinden ve ölüm aylığı hizmetinden yararlanmaya devam edebilir.

Genel Sağlık Sigortalısının Kız Çocukları ve 01.10.2008 Tarihi

Genel Sağlık Sigortasına sahip ailelerin kız çocuklarının bakmakla yükümlü olunan kişi sıfatını almasında kanunlarca belirlenen herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bir tarih olarak 01.10.2008’den bahsedeceğiz. Bu tarihten önce doğan kız çocukları, belirli bir yaşı doldurması gereği olmadan, işe başlamaması yani herhangi bir şekilde gelirinin olmaması ve evlenmemesi şartıyla bakmakla yükümlü olunan kişi olarak kabul edilmiştir. Hakkını kaybeden kız çocuğu için ise, hakkını kaybetmesine neden olacak saymış olduğumuz şartlardan hangisi gerçekleşmiş ise o şartın ortadan kaldırılması halinde, tekrar bütün hizmetlerden yararlanma hakkı sağlanacaktır. Haliyle üzerinde durduğumuz 01.10.2008 tarihinden önce doğan ve annesi/babası vasıtasıyla sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkını kazanmış kız çocuklarının avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. 01.10.2008 tarihinden sonra dünyaya gelmiş ve annesi/babası vasıtasıyla sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkını kazanamamış kız çocukları ise, sağlık hizmetlerinden belirli bir süreye kadar yararlanabileceklerdir. Erkek çocuklarının değerlendirildiği hususlara göre değerlendirilirler. Hususları inceleyecek olursak, belirtmiş olduğumuz durumdaki kız çocuklarının 18 yaşını doldurana kadar, eğitimlerine devam etmeleri durumunda ise 20/25 yaşına kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmaları durumudur.

5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu hükümlerince 01.10.2008 tarihinden önce görevine başlamış olan kamu görevlilerinin kız çocukları için ise, belirtilen tarihten önce veya sonra doğmuş olması fark etmeksizin, yaş şartı aranmaksızın sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği belirtilmiştir. Ancak kanun hükmünün belirtilmesinden sonra göreve başlayan kamu görevlileri 4/c statüsü ile değerlendirilerek kız çocuklarının doğum tarihi fark etmeksizin erkek çocukları ile aynı kategoride değerlendirileceği ve kız çocuğunun en geç 25 yaşını doldurmasının ardından haklarını kaybedeceği hükmü belirtilmiştir.

Genel Sağlık Sigortalısının Erkek Çocukları

Kız çocukları için önemli olarak belirttiğimiz tarihin erkek çocukları için herhangi bir geçerliliği bulunmamaktadır. Erkek çocuklarının işe başlamaması, sigortalı olarak çalışmaması yani herhangi bir şekilde gelirinin olmaması, evlenmemesi durumunda 18 yaşını; 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu hükmünce belirtilen aday çıraklık veya çıraklık eğitimi olarak geçen belirtilmiş işletmelerde meslek eğitimi görmesi durumunda 20 yaşını, kişinin üniversite eğitimine başlaması durumunda 25 yaşını kapsayan, anne ve babası üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı geçerli olacaktır. Çocuğun sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayan aile bireylerinin emekli olmaları geçerliliği bozmayacaktır.

Genel Sağlık Sigortalısının Malul Çocukları

Genel Sağlık Sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişiler arasında sayılan malul çocuklar için devlet pek çok imkanı sunmuştur. Hatta sağlık hizmetleri hakları, saymış olduğumuz diğer kişilere göre en fazla olanı malul çocuklar için düzenlenmiştir. Yaş doldurmasına gerek duyulmaksızın maluk çocuk olduğu Kurum Sağlık Kurulu yetkilileri ile onaylanmış çocuklar, bakılmakla yükümlü sayılırlar ve anne/baba vasıtasıyla sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir. Maluk çocuklar için sağlık hizmetlerinden yararlanmaları 2022 Sayılı Kanun gereğince herhangi bir durum değişikliği olmaması halinde kabul edilmiştir.

Genel Sağlık Sigortalısının Anne ve Babası

Emekli Sandığı bakmakla yükümlü olduğu kişiler kapsamında anne ve baba da girmektedir. Genel Sağlık Sigortasına sahip kişinin, faydalanmış olduğu hizmetlerden anne ve babasının da(bazı şartları sağlamaları koşuluyla) yararlanma hakkı vardır. Bu durum gelir durumuna göre değerlendirilir. Sigorta sahibi olan kişinin her türlü gelirinin, hane içerisinde kişi başına düşen tutarının tespit edilmesi ve mevcut asgari tutardan asgari geçim indiriminin çıkartılması ile elde edilen sonucun, kalan net tutardan az miktarda olan anne veya babaları, istekleri doğrultusunda çocukları vasıtasıyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

Yorumlar

 1. AHMET ÜRGÜT dedi ki:

  4/c kapsamında erken emekli oldum. Ancak vergi indirimi ile ilgili evraklarımı göndermedim. Yapılan emeklilik ikramiyesi ve emekli aylığımın vergi indiriminden faydalanabilir tarafı var mı. Var ise ne yapmalıyım.teşekkür ederim.

 2. levent dedi ki:

  merhaba benim annem emekli sandıgında emekli anca biz 3 kardeşiz 2 kardeşim evli ben se bekarım ben annemin maaşını alabilirmiyim engelli raporum %52 var

 3. münevver dedi ki:

  annem ve babam 65 yaş ustu aylığı alıyor otomatik olarak yesilkarta geçirilmiş.tekrar aylık almaya devam ederken eski sgk sına dondurulebilir mi.emekli veya calısan aile ferdinin anne babası olarak sgk dan yaralanabilir mi.

 4. Çiğdem KUŞ dedi ki:

  Merhaba, ben devlette kadrolu mühendisim. Eşim Bağkur’lu, ancak primlerini ödeyemediği için sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor. Eşimin Emekli Sandığı’nın sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi mümkün müdür? teşekkürler.

 5. Sinem dedi ki:

  Merhaba. Benim bir sorum olacak. 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Babam 4c’li, 6 günlük bir sigortadan dolayı bu sigorta bitmesine rağmen 4a’da gözüküyorum. Tekrar 4c’ye geçebilmek için ne yapmam gerekiyor ? Umarım kısa süre içinde yazımı görüp cevap verirsiniz.

 6. EDİZ dedi ki:

  sigortam istanbuldan yatıyor ben antalyadayım enekli dilekcesin
  i verirken belirmekte fayda varmı BAKMAKLA YUKUMKU OLDUGUM UNIVERSİTEDE OKUYAN COCUKLARIDA BELİRTMEJK EMEKLI AYLINA FAYDA SAGLIYORMU TESEKKURLER

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli dilekçenizi bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezine yapmanız gerekmektedir. Dilekçenizi iadeli taahhütlü posta veya E devlet şifresi ile internetten de yapabilirsiniz. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler maaşınıza etki etmez.

 7. Süleyman dedi ki:

  Ben memuurum esim işçi cocugumuza bakmakla yukumlu olmasi gereken kisi kim olmali ben mi annesimi?

 8. gülay dedi ki:

  devlet emutuyum nnem babam benim saglık guvencemden faydalannıyor fakat hiçbir gelirleri yok ve baska bir yerden yardımda almıyorlar birinci sorum ben cocuk nedeniyle 2 yıl ücretsiz izin alırsam yinede saglıktan yararlanırmı yada tekrar yeşil karta nasıl gecer .
  benim saglık guvencemden yararlanıyorken 2. kinci sorum 65 yaş aylıgı alabilirlermi…

 9. Fatih DİNÇ dedi ki:

  Halen çalışmakta olan 4c’ıiyim.Henüz üniversiteyi yeni bitirmiş olan 23 yaşında oğlum var.Bakmakla yükümlülüğüm sona ermiş midir?Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Fatih Bey merhaba,

   25 yaşını doldurana kadar sizin sağlık haklarınızdan yararlanabilecektir

 10. SELMA dedi ki:

  EMEKLİ OLDUGUMDA BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞUM BABAMIN DURUMU NE OLACAK SAĞLIK YÖNÜNDEN HİZMET ALMAYA DEVAM EDEBİLİRMİ TŞEKKÜRLER

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Selma Hanım merhaba,

   Emekli olduğunuzda da bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler çalışırken ki gibi yararlanmaya devam edecektir.

 11. Şenol Gündüz dedi ki:

  eşim ve ben emekli öğretmeniz. İkimizde 4/C liyiz. 1989 doğumlu kızımız şuan çalışmıyor . Hastalık halinde bizim üzerimizden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Şenol Bey Merhaba,

   Kız çocukları çalışana veya evlenene kadar anne veya babadan sağlık hizmeti almaya devam eder.

 12. Önder dedi ki:

  Ninem tek başına yaşıyordu dedemin ssk emekli maaşından faydalanıyordu evinde tüp patlaması sonucu vefat etti cenaze veya ölüm maaşını ben alabilirmiyim tşk

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Hayır alamamaktasınız