Bağkur

2020 Bağ-Kur İhya Canlandırma Nasıl Yapılır ve Dilekçesi

Bağ-Kur ihya canlandırma sistemi, prim ödemelerinin işveren tarafından yapılmadığı durumlarda vatandaşın kendi primlerini ödemeleri olarak bilinir. Bağ-Kur ihya canlandırma ile emek harcayarak prim ödemelerini gerçekleştiremeyen kişiler SGK birimlerine başvuru yaparak kendi ödemelerini yaptıktan sonra emekli olabilmektedirler.


Borç ödemeleri için yapılması gereken ilk adım, dilekçe hazırlanarak ilgili birimlere teslim edilmesidir. Bu teslimin ardından prim borçları, güncel veriler üzerinden hesaplanarak ödeme planları oluşturulur.

Bağ-Kur İhyası yapılırken belirli bir tarih üzerinden dondurma işlemleri yapan vatandaşlar için uygulandığı bilgisi de verilmektedir. 30 Nisan 2008 tarihinden önde yapılan dondurma işlemlerinin 60 aydan fazla prim borcu olması halinde borçlar silinmiş ve aynı dönem için geçerli olan Bağ-Kur hizmetleri iptal edilmiştir.

Bağ-Kur İhya Canlandırma Dilekçesinde Neler Vardır?

Bağ-Kur ihya canlandırması için yazılan dilekçelerin içeriğinde şunlar bulunmalıdır:

 • Başvuru sahibinin adı ve soyadı
 • Başvuru sahibinin T.C kimlik numarası
 • Başvuru sahibinin Bağ-Kur numarası
 • Ulaşılabilir bir tebligat adresi
 • Prim üzerinden değerlendirilen günlük kazanç durumunun beyanı

Bu bilgilerin dilekçe içerisinde bulunması zorunlu tutulmaktadır. Dilekçe sahibinin bu bilgilerin doğrulunu da beyan edebilmesi için başvuru sırasında kimlik belgesinin aslını yanında bulundurması gerekmektedir.

Hazırlanan dilekçenin bağlı bulunan SGK İl Müdürlüğü’ne ya da SGK İlçe Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekmektedir. Dilekçenin hazırlanıp teslim edilmesi esnasında gerekli başvur evraklarının da hazır bulundurulması önemli olmaktadır.

Bağ-Kur İhya Canlandırma Başvuru Şartları Nelerdir?

2008 yılında çıkarılan kanun ile silinen Bağ-Kur günlerinin geri alınabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Hizmet alabilmek için SGK tarafından belirlenen başvuru şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Başvuru için kanun ile belirlenen süre zarfında işlemlerin başlatılmış olması gereklidir.
 • Bir dilekçe ile SGK birimlerine başvurunun yazılı olarak beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibin 60 aydan fazla süreli Bağ-Kur prim borcu olması gereklidir.

Belirlenen bu başvuru şartlarının sağlanmaması halinde, sunulan başvuru dilekçeleri geçersiz sayılarak hiçbir işlem yapılamamaktadır. Bu nedenle Bağ-Kur ihya canlandırma yapmak isteyenlerin öncelikle ilgili şartları tamamlamış olduklarından emin olmaları gerekmektedir.

Bağ-Kur İhya Canlandırmasının İadesi Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur ihya canlandırma olarak bilinen emeklilik hakkı kazanmanın yapılabilmesi için başvuruların kabul edilmesi gerekmektedir. Kabul edilen başvurular için başvuru sahiplerinin prim borçlarını düzenli olarak ödemeleri üzerine silinen Bağ-Kur günleri iade edilmektedir.

İade işlemlerinin yapılması esnasında ödenmesi gereken toplam borç tutarları güncel prim tutarları üzerinden hesaplanarak eşit bir ödeme sistemi ayarlanmaktadır. Fakat herkes için yapılacak olan ödeme planları, güncel verilerden hesaplandığı için farklılık oluşturabilmektedir.

Bağ-Kur Günlerini Geri Alma Nedir?

Bağ-Kur günlerinin geri alınabilmesi için, güncel olarak borçlarla ilgili bir yasanın sunulmuş ve kabul edilmiş olması gerekmektedir. Geçmiş yıllarda Bağ-Kur günlerinin iadesine ilişkin çıkarılan yasaların günümüze kadar geçerliliğini koruması söz konusu olmamaktadır.

Bağ-kur günlerini geri alma işlemleri, prim borçlarının 60 ay ödenmemesi halinde prim günlerinin ve emeklilik olma hakkının otomatik olarak silinmesi anlamına geldiği için, borçlu vatandaşların emeklilik hakkını yeniden elde edebilmeleri için bu yasaların güncel hallerini takip etmeleri gerekmektedir.

Bağ-Kur İhya Canlandırma Borçlarının Ödemesi Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur İhya canlandırma borçlarının ödenmesi için ortalama bir ödeme planı oluşturulmaktadır. Yapılan ödeme planı içerisinden aylık olarak düzenli bir biçimde prim ödemeleri yapılabilmektedir.

Ödemelerin başlama süresi, başvurunun onaylandığının ilan edildiği günden başlanarak maksimum 3 ay içerisinde olmaktadır. Üçüncü ayın doldurulmasının akabinde herhangi bir ödeme yapılmadığı takdirde yapılandırma otomatik olarak düşmekte ve emeklilik hakkı yeniden kaybedilmektedir.

Ödeme yapmak isteyen vatandaşların isteğe bağlı olarak PTT şubelerinden ya da anlaşmalı banka şubelerinden ödeme yapma olanakları bulunmaktadır. Önemli olan ödemelerin yapılmasında zaman aşımının meydana gelmemesidir.

Bağ-Kur İhya Borçlarının Ödenme Süresi Nedir?

Bağ-Kur İhya borçlarının ödenme süresi toplam prim borcu üzerinden değerlendirilmektedir. Ortalama 60 aylık borç bulunduğu var sayılarak geri ödemelerin de bu borç limiti üzerinden yapılması beklenmektedir.

Geri ödemeler yapılırken önemli olan başvuru süresinden itibaren üç ay içerisinde ödemeyi başlatmaktadır. Sonrası için devam eden ödemelerde başvur hakkını kaybetmeden düzenli bir biçimde tamamlanması gerekmektedir.

Bağ-Kur Borçlarının İhyası Kimler İçin Geçerlidir?

Bağ-Kur ihya canlandırma hizmetleri genel olarak şu vatandaşlar için yürürlüğe girmiştir:

 • Mahalle muhtarları
 • Kendi tarım arazisini işleten kişiler
 • Kendi işletmesinde bağımsız olarak çalışan kişiler
 • Bağ-Kur birimine bağlı bulunanlar

Bu vatandaşların belirli nedenlere bağlı bulunarak Bağ-Kur borçlanmasında olabilecekleri göz önünde bulundurularak, emeklilik hakkının kaybedilmemesi adına, belirli dönemlerde ilgili yasa çıkarılmaktadır.

Bağ-Kur İhya Borçlarında Yapılandırma Sistemleri Nedir?

Borç yapılandırma sistemleri, genel olarak ödenmeyen borçlar üzerine uygulanan faizlerin silinmesi ile yeni bir ödeme planının oluşturulmasını temsil eden bir sistemdir. Bağ-Kur ihya canlandırma hizmetleri içerisinde yer alan yapılandırma işlemleri de aynı şekilde yürütülmektedir.

60 aylık ödenmemiş prim borcu olan Bağ-Kur çalışanlarının, düzenli taksitlerle primlerini ödemeleri için yapılandırma hizmetleri sunulabilmektedir. Fakat düzenli ödeme yapılmaması ya da taksitlerin ödenmemesi halinde yapılandırmanın bozulması söz konusu olmaktadır.

Bağ-Kur İhya Canlandırma İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Bağ-Kur ihya canlandırma hizmetine ilişkin güncel yasanın çıkarılmasını ardından başvuru yapacak vatandaşların şu evrakları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir:

 • İhya durumuna uygun olarak hazırlanan başvuru dilekçesi
 • Bağ-Kur belgesi
 • Nüfus cüzdanın aslı ve fotokopisi
 • Tecim sicil kaydı ve vergi kayıtları
 • İlgili meslek odalarına kayıt durumuna ilişkin belge

Bu evrakların resmi kurumlarca kabul edilebilir belgeler olması önemlidir. Dilekçenin içerisine isten bilgilerin yerleştirilmesi ve evrakların eksiksiz bulundurulması ile başvuru işlemleri hızlı bir şekilde sonlandırılabilmektedir.

Evrakların ilgili SGK birimlerine teslim edilmesinin ardından, başvuru sahiplerinin özel durumlarına bağlı olarak farklı belgelerin talep edilmesi de SGK yetkililerinin inisiyatifinde bulunur.

Bağ-Kur İhya Canlandırma İşlemleri Nerelerden Sorgulanır?

Bağ-Kur ihya canlandırma işlemlerinin sorgulamaları, resmi kurumlara gitmeye gerek olmadan çevrimiçi sistemler üzerinden yapılabilmektedir. Bağ-Kur ihya durumuna ilişkin hak durumu ve prim günleri için www.turkiye.gov.tr adlı E-devlet sistemine giriş yapılabilir.

Başvuru sahibi kendi T.C kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra, Toplumsal Güvenlik Kurumu adlı sekmeye giriş yapması gerekmektedir. Bu sekme içerisinde 4B borç durumu başlığına tıklanmalıdır.

4B Borç durumu başlığı içerisinde Bağ-Kur kaydına ilişkin ödenmesi gereken borç tutarlarına, ödenmeyen prim günlerine ya da ihya canlandırma hak durumuna ulaşmak mümkün olabilmektedir.

Sisteme giriş yapmak için E-devlet şifresi bulunmayan vatandaşların bir defaya mahsus olarak PTT şubelerinden E-devlet şifrelerini bizzat almaları mümkündür. Alınan şifrenin ilk girişin hemen ardından değiştirilmesi ile sürekli olarak kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Bağ-Kur İhya Borçları Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

Borç hesaplamaları, her yasa için farklı olarak yapıldığı gibi kişilerin borç durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bağ-Kur ihya canlandırma desteği almak isteyen vatandaşların E-devlet üzerinden prim borçlarını öğrenerek hesaplama yapmaları gerekmektedir.

Primlere ek olarak, yasanın çıkarıldığı yılın aylık Bağ-Kur primlerinin de dikkate alınması, en doğru hesaplamanın yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Bağ-Kur Borcu Ödemesi, 4B Kredi Kartı ile Borç Ödeme

4/B BAĞ-KUR Hizmet Dökümü Nasıl Alınır? 4/B Sorgulama

BAĞ-KUR Primleri Ne Kadar Oldu, En Düşük Prim Ne Kadar

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. SON CIKARILAN YASA İLE BAGKUR İHYA İŞLEMLERİNDE DE 18 AY TAKSİT GECERLİ Mİ YOKSA İHYA İŞLEMİNDEN SONRA TEBLİĞİ EDİLEN TUTAR TOPTAN OLARAK MI YATIRMAK ZORUNDAYIZ. TESEKKURLER.

  1. Merhaba,

   Son çıkan yasa ile borçlarınızı taksitlendirebilmeniz mümkün.

 2. Merhaba bagkur ihya da 7256 sayılı yasaya gore taksit imkani varmi?
  Daha önceki ihyalarda teblig tarinden sonra 1 ay icinde ödeniyordu.

 3. BAĞKUR İHYASININ HESAPLAMASI NASIL OLUYOR. BAĞKURA FARKLI DÖNEMLERDE 59 AY BORCUM VAR. 2001 2006 2016 YILLARINDA BUNUN TAKSITLENDIRLMESİ OLUYORMU TESEKKUR EDERİM IYI CALIŞMALAR.

  1. Merhaba,

   Bağkur ihyası mevcut primler üzerinden yapılıyor. Yeni çıkan af ile ihya ile borçlanıp taksitlendirmeniz mümkün. ikametgehızın bağlı bulunduğu sgm şere müracaat edebilirsiniz.

 4. Bagkur Borcumu sildirmek için dilekçe vermedim buna rağmen borcum silindi şuanda ihya talibi yaptigimda 25 bin olan borcum 100 bin oluyor en az 4 katı fark var 25 i ödeyemeyen 100 nasil ödesin prim günüm yetersiz olduğu için emekli olamıyorum ne yapabilirim yaşım 55 3600 güne ihtiyacım var

 5. 2001 yılında bağkura girişim yapıldı fakat bir gün bile prim ödenmemiş. Bu nedenle de borç görünmüyor. Daha sonra 2007 yılında ssk girişim yapıldı. Ben bağkura giriş yaptığım tarihin sigorta giriş tarihi olarak olmasını ve bağkurda geçen zamandaki eksik günleri de bırçlanarak ödemek istiyorum. Bu mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu