Bağkur

2019 Bağ-Kur İhya Canlandırma Nasıl Yapılır ve Dilekçesi

Bağ-Kur ihya canlandırması dilekçenin doldurulması ve SGK’ya iletilmesi ile yapılmaktadır. Bağ-Kur ihya canlandırması özellikle devlet ya da özel sektörde çalışma imkanı olmayan vatandaşların prim ödemesi ile emekliliğini sağlayan bir sistemdir. Bağ-Kur kapsamında vatandaşlar kendi primlerini ödemektedir. Prim ödeme kapsamında borçlarını dondurmuş ya da ödememiş vatandaşlar ise borçlarını ihya canlandırma dilekçesi ile yeniden başlatabilmektedir.


Bağ-Kur İhya Canlandırma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Bağkur ihya canlandırma için dilekçe hazırlandığında vatandaşın borçları ihya edilmektedir. Vatandaş borçlarını ihya etme başvurusu yaptıktan sonra esas olan prim tutarını ödemeyi kabul etmektedir. Bağkur ihya canlandırmasına başvurmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesinden ihya canlandırma dilekçesinin indirilmesi gerekmektedir. Bu formun başvuru yapan vatandaşlar tarafından doldurulması gerekmektedir. Bağkur ihya canlandırma dilekçesi doldururken:

 • Sigortalı olan kişinin isim ve soyadı,
 • TC kimlik numarası,
 • Bağ-Kur numarası,
 • Tebligat adresi,
 • Prime esas günlük kazanç beyanının yazılması gerekmektedir.

Dilekçenin sonuna iletişim bilgilerinin yazılması ve kimlik fotokopisi ile SGK il ve ilçe müdürlüklerine teslim edilmesi gerekmektedir.

Silinen Bağkur Borcu Nasıl İhya Edilir?

Silinen Bağkur borçlarının ihyası belirli dönemlerde yapılmaktadır. Bağkur borçlarının ihya edilmesi için kanun kapsamında belirlenmiş dönemlerde başvuru yapmak gerekmektedir. Yasada belirtilmediği sürece ihya işlemlerinin yapılabilmesi söz konusu değildir. Borçlarını ihya etmek isteyen vatandaşların 60 aydan fazla prim borcu olması gerekmektedir. Borçları silinmiş olan ve aynı zamanda silinmiş olan borç dönemlerine ait hizmet sürelerinin canlandırılması söz konusu olmaktadır.

Kanun kapsamı dışında kalan vatandaşların Bağkur ihya işlemlerinden faydalanması söz konusu değildir. Sosyal Güvenlik Kurumu borçları silinmiş olan vatandaşların sigorta hizmetlerinden yararlanmaya devam etmesi için borçlarını ihya etmesi gerekmektedir. Borçların silindiği dönem kapsamında hizmet sürelerinin ihya edilmemesi durumunda emeklilik süresine bu dönemler eklenmemektedir. Bağkur borçlarının silinmesi ile beraber dondurulmuş olan hizmet süreleri tekrar aktif edilmektedir. Bunun için de ihya işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu borçların ihya edilmemesi halinde vatandaşın emeklilik hakkı elde etmesi söz konusu değildir.

Silinmiş Bağkur Günleri Nasıl Geri Alınır?

Silinen Bağkur günlerini geri alma işlemleri için yasanın güncel olması gerekmektedir. Geçmişte çıkarılmış olan ihya yasası günümüzde geçerli olmamaktadır. Yasalar kapsamında geçmiş yıllara ait Bağkur prim borçlarını sildirmiş olan vatandaşlar, bu dönemlerini emekliliğe ekleyebilmektedir. Silinmiş olan Bağkur borçlarının ihya edilmesi için vatandaşların bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması gerekmektedir. İhya işlemlerinden faydalanmak için yapılması gerekenler ise:

 • İhya işlemlerinin yasada belirlenmiş süreler içinde yapılması gerekmektedir.
 • Vatandaşın başvuru formunu doldurması gerekmektedir.
 • Hazırlanan dilekçe ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmak gerekmektedir.

İhya işlemlerinin mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması gerekmektedir. Bağkur borcu silinmiş olan vatandaşların borç ödedikleri dönemlerin yeniden sayılması için taleplerini belirli süreler için yapması gerekmektedir.

Bağkur İhya Borçları Nereden Ödenir?

Bağkur ihya borcu ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılmaktadır. Kanun kapsamında düzenlenmiş olan süreler içerisinde vatandaşların borçlarını ödemesi gerekmektedir. Bağ-Kur ihya canlandırması yapmak için yasalarca belirtilen süre içerisinde başvuruyu yapmak gerekmektedir. Bağkur ihya borçlarını ödemek için yapılması gerekenler:

 • Tebliğ süresinin başlamasından itibaren 3 ay içerisinde ödemelerin yapılması gerekmektedir.
 • Primler banka hesabından ya da PTT şubelerinden ödenebilmektedir.

Bağkur ihya borç ödemelerinin 3 ay çerisinde yapılmaması durumunda başvuran vatandaşların talepleri otomatik olarak iptal edilecektir. Başvuruları iptal edilmiş olan vatandaşlar tekrar başvuru yapma hakkına sahiptir. Ancak yeniden başvuru yapan vatandaşların iptal edilen başvuru süresi için ödeme yapması gerekmektedir. Bundan dolayı Bağkur ihya başvurusu yapanların 3 ay içerisinde ödemeleri yapması gerekmektedir.

Hangi Vatandaşlar Silinen Bağkur Borcunu İhya Edebilir?

Bağkur borcunun ihyası için yasalarca belirlenmiş olan şartları kapsamak gerekmektedir. Bağkur ihyası kapsamında çıkarılmış olan yasalar yalnızca Bağ-Kur borçları için kullanılmaktadır. İsteğe bağlı sigorta ödemesi yapan vatandaşların ihya yasasından faydalanması söz konusu değildir. Bağkur ihya yasasından faydalanmak için vatandaşın kendi adına çalışıyor olması gerekmektedir. Bağkur ihya yasasından faydalanacak kişiler:

 • Muhtar olan kişiler,
 • Tarımda kendi adına faaliyet gösteren kişiler,
 • Bağımsız olarak kendi adına çalışan kişiler,
 • Bağ-Kur kapsamında sayılan kişiler ihya yasasından faydalanabilmektedir.

Bağkur İhya Borç Yapılandırması Nasıl Olur?

Bağkur borçlarının yapılandırılması için ihya yasası yürürlüğe girdiği ilk ayda başvuruların yapılması gerekmektedir. Yapılandırma işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat başvuru yapmak gerekmektedir. İhya işlemleri kapsamında Bağ-kur borçlarının yapılandırma süreçleri farklı olabilir. Bundan dolayı da başvuru dönemleri değişkenlik göstermektedir. Bağkur ihya borçlarının yapılandırılması kapsamında:

 • Bu yasa kapsamında Bağ-Kur prim borcu olan vatandaşların borçları silinmektedir.
 • Borç dönemleri canlandırılmaktadır.
 • Kalan borcun yapılandırılması ile emeklilik hakkı elde edilmektedir.

İhya başvurusu yapan vatandaşların taksitlerini düzenli olarak ödemesi gerekmektedir. Ödenmeyen borçlarda, kişinin başvurusu iptal edilecektir. Silinen Bağkur günlerinin canlandırılması için başvuru tarihlerine dikkat etmek oldukça önem teşkil eder.

Bağkur İhya Canlandırma Nasıl Hesaplanır?

Bağkur ihya canlandırma hesaplama için ihya yasasının çıkarıldığı yasaları dikkate almak gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hesaplamalar aylık esas Bağkur primlerine göre belirlenmektedir. Bunun dışında Bağkur hizmet süresi de hesaba katılmaktadır. Aylık Bağkur primleri ve vatandaşın ihya edilecek Bağkur hizmetinin çarpılmasından sonra, ihya için ödenecek primler belirlenmektedir. Bağkur ihyasının yapılacağı sene, Bağkur aylık primler hesaplanmaktadır. Bundan dolayı de ödeme yapılacak yıla göre Bağkur ihya hesabı değişmektedir.

Bağ-Kur İhya Canlandırması için Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

Bağkur ihya canlandırma belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından talep edilmektedir. Sosyal güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gereken bu belgeler, yasal süre kapsamında iletilmelidir. İlk olarak ihya talep dilekçesinin doldurulması gerekmektedir. İhya belgesi kapsamında talep edilen bilgilerin eksiksiz şekilde doldurulması gerekmektedir. İhya canlandırma için gereken belgeler:

 • Bağkur ihya talep dilekçesi gerekmektedir.
 • Bağkur sigortalılık belgesi temin edilmektedir.
 • Nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.
 • Ticaret sicil kaydı gerekmektedir.
 • Vergi kayıtları temin edilmelidir.
 • Oda kayıt belgesi gerekmektedir.

Bu belgelerin ihya talebinde bulunmadan önce hazır olması, başvurunun daha hızlı şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli gördüğü durumlarda farklı belgeler de talep edebilmektedir.

Bağkur İhya Canlandırma Başvurusu Nereden Sorgulanır?

Bağkur ihya canlandırma sorgulama online olarak yapılmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden 4B Bağkur borç sorgulama işlemleri yapılmaktadır. Bağkur prim borçları sebebiyle sigorta hizmetlerinden faydalanamayan vatandaşlar, Bağkur ihya canlandırma yasası ile tekrar sigorta kapsamında değerlendirilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılmaktadır. Bağ-Kur ihya canlandırması sorgulaması için:

 • İlk olarak turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Sisteme giriş yaparken TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi talep edilmektedir.
 • E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar herhangi bir PTT şubesi üzerinden 2 TL karşılığında şifre satın alabilmektedir.
 • Ardından sayfanın sol tarafından bulunan Kurumlar alanından Sosyal Güvenlik Kurumu seçilmelidir.
 • Bu alan üzerinden 4B Borç Durumu tıklanmalıdır.
 • Bu sayfa üzerinden Bağkur borçları ve borçların yapılandırılması ile ilgili tüm bilgiler sorgulanabilir.

E-Devlet Bağ-Kur Borç Sorgulama

BAĞ-KUR Ne Zaman Emekli Olabilirim, Emeklilik Hesaplama

4/B BAĞ-KUR Hizmet Dökümü Nasıl Alınır ? 4B Sorgulama

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Bagkur Borcumu sildirmek için dilekçe vermedim buna rağmen borcum silindi şuanda ihya talibi yaptigimda 25 bin olan borcum 100 bin oluyor en az 4 katı fark var 25 i ödeyemeyen 100 nasil ödesin prim günüm yetersiz olduğu için emekli olamıyorum ne yapabilirim yaşım 55 3600 güne ihtiyacım var

 2. 2001 yılında bağkura girişim yapıldı fakat bir gün bile prim ödenmemiş. Bu nedenle de borç görünmüyor. Daha sonra 2007 yılında ssk girişim yapıldı. Ben bağkura giriş yaptığım tarihin sigorta giriş tarihi olarak olmasını ve bağkurda geçen zamandaki eksik günleri de bırçlanarak ödemek istiyorum. Bu mümkün mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı