• Bağ-Kur Canlandırma


  Bağ-Kur olarak bilinen kurum ülkemizde bağımsız çalışan kişilere hizmet vermesi amacı ile açılmış olan bir kurumdur. Ülkemizde sağlık güvencesi ya da sosyal güvence haklardan yararlanabilmek için ya devlet tarafından ya da özel sektör içerisinden bir güvence altına girmek gerekmektedir. Bağ-Kur devlet kademesindeki kamu kuruluşlarında ya da özel sektördeki işlerde çalışmayan kişilere bu tür bir güvence sağlamaktadır. Bu sayede devlet ya da özel sektörde çalışmayan vatandaşların emekli olabilmelerine imkan doğmuştur. Bağ-Kur tarafından verilen bu sistemden yararlanan kişiler kendi primlerini ödeyerek emekli olabilirler. Bunun olması için vatandaşların dönemin asgari ücretinin en az %32’si kadar prim ödemesi yapmaları gerekmektedir. Bu prim ödemesini yapan vatandaşlar aynı zamanda Bağ-Kur aracılığı ile sağlanan sağlık güvencesinden de yararlanma imkanı elde ederler.


  Bağ-Kur kullanıcı vatandaşların, kurum ile ilgili gelişmeleri takip etmeleri gerekmektedir. Bağ-Kur Canlandırma işlemi kullanıcıların takip etmesi gereken önemli konulardan birisidir. Bağ-Kur Canlandırma olarak bilinen işlem, aslında borçlarını dondurmuş olan Bağ-Kur kullanıcılarını ilgilendirmektedir. Borçlarını dondurmuş olan Bağ-Kur kullanıcısı vatandaşlar belirlenen şartları dahilinde Bağ-Kur Canlandırma dilekçesi vererek bu borçlarını tekrar ihya edebilirler.

  Ülkemizde yaşayan vatandaşlar çeşitli yollar aracılığı ile sosyal güvence edinmektedirler. Her sosyal devletin amacı, vatandaşlarına sağlık gibi önemli bir konuda ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu nedenle çeşitli kurumlar aracılığı ile vatandaşlara sosyal güvence ve sağlık güvencesi sağlanır. Üç farklı kurum tarafından sağlanan bu sosyal güvenceler SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur olarak bilinmektedir. SSK’dan güvenceli, yani sigortalı olmak için, Sosyal Sigortalar Kurumu aracılığı ile işlemlerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Bu yöntemden genelde özel sektör çalışanları faydalanır. Emekli Sandığı ise devlet işlerinde ve kamu görevlerinde çalışan kişilere verilen sosyal güvencedir. Bağ-Kur ise devlette ya da özelde çalışmayan vatandaşları kapsar. Bu vatandaşlar adına prim ödemesi bir kurum tarafından yapılmaz, tersine ödemeler bizzat vatandaşlar tarafından yapılır. Özellikle Bağ-Kur üzerinden güvence alan vatandaşları ilgilendiren konular, af ve ihya konularıdır. Bağ-Kur canlandırma olarak da bilinen bu durum, torba yasa ile birlikte tekrar gün yüzüne çıkmıştır. Torba yasa ile birlikte gelen af sayesinde birçok Bağ-Kurlu kişi prim borcu indiriminden faydalanacaktır. Bu aftan esnaflar, sanatkarlar ve aynı zamanda 12 ay ve üzeri prim borcu çıkan tarım veya çiftçi Bağ-Kurlu kişiler faydalanabilecekler. Torba yasa ile gelen bu aftan faydalanabilmek için ise Bağ-Kur Canlandırma dilekçesi ve işlemleri nasıl yapılır bilmeniz gerekmektedir. Bu af kapsamında prim borçlarının yapılandırılmasını isteyen Bağ-Kurlu vatandaşlar, kimlik fotokopisi ve af başvuru formu doldurarak Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK’ya başvuru yapmalılar. Gereken işlemlerin nasıl yapılacağına dair ayrıntıları okurlarımız yazımızın devamında bulabilirler.

  Bağ-Kur Canlandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

  Bağ-Kur canlandırma işlemi için gitmeniz gereken kurum Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur kurumlarının tek çatı altında toplanması ile artık bütün işlemler SGK üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bağ-Kur canlandırma için başvuru yapacak kişilerin önce bilmesi gereken bazı önemli bilgiler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, bu af kapsamında borçların tamamı silinmeyecektir. Fakat daha önceki ödenmeyen borçlardan doğan gecikme zammı ve faizler silinecektir. Geri kalan ana para üzerinden de yeniden bir hesaplama gerçekleştirilecektir.

  Bağ-Kur canlandırma işlemi kapsamında, kişi dondurduğu prim sürelerini tekrar aktifleştirmek isterse bu aftan yararlanabilir. Dondurulmuş olan prim süreleri için talep gerçekleştiğinde ödeme yapılabilecektir. Bu durumda talepte bulunan kişinin ödemesi gereken tutar düzenlenecektir ve talepte bulunulan zaman içindeki duruma göre ödeme planı çıkartılacaktır. Yani başvurunun yapıldığı tarihteki prim tutarı baz alınacaktır. Bu işlemi gerçekleştirmek ise oldukça basittir. Bunun için öncelikle SGK şubelerinden ya da internetten bulabileceğiniz başvuru dilekçesini doldurmanız gerekecektir. Dilekçenin bir örneğini yazımızda bulunan görselde inceleyebilirsiniz. Bu dilekçede gerekli yerlere öncelikle başvuru yapan kişinin adı ve soyadı, T.C. kimlik numarası, Bağ-Kur numarası gibi bilgilerin yazılması gerekmektedir. Daha sonra başvuru yapan kişi adresini tebligat adresi yazan bölüme yazmalıdır. Devamında ise “Prime Esas Günlük Kazanç Beyanı” kısmını doldurduktan sonra bir alt bölümde yer alan iletişim bilgileri kısmına telefon numaranızı, faks numaranızı ve varsa e-posta adresinizi yazmanız gerekecektir. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra ise yapmanız gereken şey dilekçeye bir adet kimlik fotokopisi ekleyerek SGK’nın ilgili birimine iletmek olacaktır. Bu şekilde işleminizi tamamlayabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur Canlandırma İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ali Bostan dedi ki:

   Bagkur Borcumu sildirmek için dilekçe vermedim buna rağmen borcum silindi şuanda ihya talibi yaptigimda 25 bin olan borcum 100 bin oluyor en az 4 katı fark var 25 i ödeyemeyen 100 nasil ödesin prim günüm yetersiz olduğu için emekli olamıyorum ne yapabilirim yaşım 55 3600 güne ihtiyacım var

  2. Tugba genç dedi ki:

   2001 yılında bağkura girişim yapıldı fakat bir gün bile prim ödenmemiş. Bu nedenle de borç görünmüyor. Daha sonra 2007 yılında ssk girişim yapıldı. Ben bağkura giriş yaptığım tarihin sigorta giriş tarihi olarak olmasını ve bağkurda geçen zamandaki eksik günleri de bırçlanarak ödemek istiyorum. Bu mümkün mü?

  Sorunuzu Yazın