Bağkur

Bağ-Kur Analık Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Ülkemizde, devlet tarafından tanımlanan ve koyulan kanunlarla çalışan kişilere birçok kolaylıklar getirilmekte ve getirilmeye devam edilmektedir. İlerleyen zaman, gelişen çevre ve modern yaşamın da gerektirmesi ile ekonomiye katkı sağlayan kadın çalışanların ve eğitimde yer alan kadınların da sayısı gün geçtikçe artmaktadır ve bu da yeni düzenlemelerin kadınların daha rahat bir ortamda çalışabilmesi için, buna göre yapılmasını gerektirmektedir.


Sosyal güvenlik reformundan önce Bağ-Kurlu kadınların doğum yapmalarından sonra rapor parası olarak adlandırılan geçici iş göremezlik ödeneği almaya hakları yoktu. Fakat gelen reformla birlikte, gelir vergisi mükellefiyetine göre sigortalı sayılan kadınlar, gelir vergisi muafiyetine göre sigortalı sayılan kadınlar, muhtarlıktan dolayı sigortalı olan kadınlar ile tarımda kendi nam ve hesabına çalışmasından dolayı sigortalı olan kadınlar doğumdan önceki 8 ve doğumdan sonraki 8 haftalık (çoğul gebelik halinde ise ilk 10 haftalık) sürede rapor parası yada analık doğum parası alabilmektedir.

Kanunlarla kadın çalışanlara işlerinde yardımcı olması için gerek hastalık gerekse doğum hallerinde kullanabilmeleri üzere birçok hak sağlanmaktadır. Bu haklar sayesinde doğum süresince yada hastalıklarında, tedavi gördüklerinde kolayca işlerine ara verebilirler yada gerekli yardımları alabilirler. Bunlardan birisi de analık zamanlarından başvurabildikleri analık doğum parasıdır. Halk dilinde analık parası olarak geçse de aslında bunun resmiyetteki adı ise Doğum Rapor Parasıdır.

Bağ-Kur Analık Doğum Parası Şartları Nelerdir?

5510 Sayılı Kanuna göre kadın sigortalı çalışanların doğumdan önce 8 hafta, doğum sonrası ise 8 olmak üzere toplam 16 hafta doğum izin hakları bulunur. Eğer kişi çoğul gebelik halindeyse; doğumdan sonraki izin süresi 10 hafta olarak kullanılmakta, böylece çoğul gebeliklerde kadınların 18 haftalık bir doğum olmaktadır.

Bağ-Kur analık doğum parası  şartlarına geçmeden önce hangi kadın sigortalıların bu haktan yararlanabildiğine bakmakta fayda var. Aşağıda belirtilenler kanunla tarafından verilen analık doğum parasından faydalanabilir:

 • 4/a sigortalılık statüsüne tabii sigortalı kişiler (SSK)
 • 4/b sigortalılık statüsüne tabii sigortalı kişiler (Bağ-Kur)
 • Ceza İnfaz Kurumları ile tutuk evlerinde çalışan hükümlü ve tutuklular
 • Sosyal Güvenlik Sözleşmesi olmayan ülkelerde işverenler tarafından yurt dışındaki iş yerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçileri analık sigortası kapsamına girer.

Analık ödemesi yada diğer bir deyişle doğum rapor parası hastalık halinde olmazdı. Fakat 2008 yılından itibaren kendi işinde çalışanlara analık hallerinde geçici iş göremezlik adı altında ödeme yapılmaya başlanmıştır. Yatarak tedavi şartına bakılmaksızın da esnaf kadınlara analık doğum parası alma hakkı tanınmaktadır.

5510 Sayılı Kanunun 4/b kapsamında sigortalı olan kadınlar yani diğer bir deyişle Bağ-Kurlular doğum borçlanması yada analık doğum parası için başvurusunu Bağ-Kur dosyasının tescilli olduğu ve bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapabilirler.

Bağ-Kur analık doğum parası hakkında yararlanmak için de elbette bazı şartlar bulunmakta. Bu haktan yararlanmak isteyen kadınlar; gebeliklerinin otuz ikinci (32.) haftasında yani doğuma 8 hafta kalıncaya kadar sağlık kurumlarından sağlık raporu almalıdır. Bağ-Kur analık doğum parasını almak için istenen bu sağlık raporunda sağlık raporunun tarihinin, doktor tarafından kadının gebeliğinin normal ya da çoğul olup olmamasının ve doğuma kalan hafta sayısının yazılması gerekmektedir. Doğumdan sonrası içinse raporu veren doktor tarafından doğum yapan kadına en az 8 haftalık olacak kadar bir geçici iş göremezlik raporu verilmelidir.
Doğum durumlarında Bağ-Kurlu kadının iş göremediği zamanlar için yani 16 hafta için Sosyal Güvenlik Kurumundan doğum rapor parası yani analık doğum parası alması gerekir. Bu süre çoğul gebeliklerde 126 gün olarak hesaplanır ve bu sürede anne olan kişinin iznini kullanmaya hakkı vardır.

İlgili Makaleler

73 Yorum

 1. Mrb bağkurluyum doğum yaptım evraklarımıda sgk ya teslim ettim fakat ben doğum iznindeyken dükkanda başka bir sgk lı çalışmadı annem babam yardımcı oldu şimdi bana sgk sormazmı sen yokken bundükkan çalışmış görünğyor diye sizce ben sgkdan paramı alabilirmiyim

 2. 8 ocak ta 32 haftasını dolduran ,bu tarihte doktor kontrolünden geçen ancak aktarma ya da izin evrakı almayan bağ kurlu hastaneden şimdi alacağı ocak ayındaki muayeneye ait bilgileri içeren (gebelik haftası,doğuma kalan süre gibi) resmi evrakla başvurması halinde doğum yardımı ödeneği alabilir mi?

 3. merhaba;
  2aylık hamileyim. Bağkurluyum prim borcum yok. Doğum parası almak için neler yapmalıyım. Kaçıncı haftalarda rapor almak gerek. ve bu raporun hangi doktordan alındığı önemli mi? Aile hekiminden de alabilir miyiz?

 4. 2012 yilindan beri aktif bir sekilde bagkurluyum market sahibiyim ve vergiye kayitliyim su an 29 haftalik gebeyim kendi idim olfugu icin hala calisiyorum acsba dogum parasi rapor parasi sut parasi gibi imkanlardan faydalanabilirmiyim

 5. Merhaba.. Ben 2015’ten bu tarafa Bağkurluyum.. tüm primlerimi de Kanuni sürelerinde ödüyorum.. 25 Ocak 2019 da Doğum yaptım.. 18 Ocak’ta iş görmezlik raporu aldım.. Doğumdan sonra da 24 Nisana kadar raporluydum.. Sgk ya Doğum parası İçin başvurdum.. Ben bu arada milli eğitimin açmış olduğu meslek kazandırıcı bir kurs İçin haftada iki gün akşam iki saat okula eğitime gidiyordum.. raporlu olduğum dönemlerde de gitmedim.. Okul beni haftada iki gün üzerinden iki saatlik sigortalı göstermiş.. sgk bana raporlu olduğun dönemlerde sgklı gözüktüğüm İçin ödeme yapmayacağını söylediler.. yani uygun bulmadılar.. oysa ben okula gitmedim gidemedim.. Doğum parası alıp alamayacağım bilgisini rica ediyorum..

 6. İYİ GÜNLER ŞİRKET ORTAĞIYIM BAĞKUR PRİMLERİNİ ÖDÜYORUM. ŞİRKETİ ŞUBAT AYINDA KURDUK KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİYİM. DOĞUM PARASI ALABİLİYOR MUYUM

 7. Merhaba.ben bağkurlu bayan kuaförüm..2014 yılının kasım ayında doğum yaptım.bağkurlulara doğum parası ödendiğini bilmiyordum o yüzden doğum öncesi 32.hafta raporu va doğum sonrası raporu temin etmedim.Bununla ilgili yapabileceğim birşey varmı.sgk ya başvuru yapsam olurmu.teşekkür ederim.

 8. Iyi günler şuanda 5 haftalik hamileyim işletmem var bağkur um devlet tarafindan düzenli ödeniyor yani genç girişimciyim devlet ödüyor 3 ay sonra ben ödiyeceğim sizce dogum parası alabilirmiyim alirsamda ne kadar alirim

 9. Merhabalar eşim nisan 2018 tarım bağkur girişi var ve 8 ekim 2018 de doğum yaptı 32 haftada raporu kayyaptırmadık ve aralık 2018 de tarım baükurunu kapattırdık ve sonradan doğum iş göremezlik rapor u ala bileceğimizi öğrendik ve hastaneden 32 hafta raporu almak için müracaat ettik ama sistem giriş yapamıyolar bunun sebebi tarım baükurunu kapattığımız içinmi olabilir ve bu rapaor parası nı almak için ne yapmamız lazım

 10. Kolay gelsin. 2016 yılından beri eczanem var eczacıyım düzenli bağkur pirimlermi ödüyorum. 24 haftalık hamileyim 32. haftadan sonra ve doğumdan sonra rapor alarak doğum parasından ben de faydalanabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Evet faydalanabilirsiniz. Raporlarınızı doğum sonrasında kuruma bildirmelisiniz. Rapor süresi boyunca prim ödemeye devam edeceksiniz. Buna dikkat edin.

 11. Merhaba ben 5 aydır esnaf bagkurluyum şuan 27 haftalık hamileyim doğum parası alma hakkım varmı varsa ne zaman doğum iznine basvurmaliyim bu arada 37 haftalık olana kadar çalışabilir miyim bide alabilme hakkım varsa ne kadar doğum parası alırım bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Bağkur borcu varsa bu kişinin o zamanda alabilirmi
   Yada direk bağkur borcuna geçirse olurmu parayı

 12. Merhaba eşim 25 haftalık hamile ve vergi mükellefi bağkurlu vergi borcu yok 1,5 yıldırda pirimi yatmaktadır . Asgari ücrete çalışan bir sgk lının yatırması gerektiği kadar pirim yatırıyoruz. Bir sgk lının alacağı rapor parası kadar para alabilirmiyiz .Tahmini ne kadar alınır para ve ne zaman yatar paramız.

  1. Merhaba,

   Bağkur da yatan primlerin de bir gelir matrahı var. En düşük bağkur primi asgari ücretlinin brütüne tekabül etmektedir. Buna göre de an za asgari ücretli kadar rapor ödeneği alabileceksiniz. Aynı ssk lılar gibi 32. hafta ve doğumdan sonra raporlarınızı alın. Raporlu olduğunuz dönemde bağkur primleriniz ödemeya devam edin. Raporları bağlı olduğunuz SGM ye bildirin ödeneğiniz işlemler tamamlandıktan ve rapor bitiminden 30-45 gün sonra yapılır.

 13. Merhaba bağkurluyum, primlerimde güncel borcum yok.

  Yapılandırmam var ve hiç aksatmadım. Bugün SGK daki memur aksatmadan ödeseniz bile yapılandırmanız varsa doğum rapor ücreti alamazsınız dedi yani gecikmiş borcum yok, rapor parası alabilirmiyim şu durumda???

 14. 09.10.2018de rapor aldim 22.11.2018 de dogum yaptim 2000tl para aldim
  22.11.2018 de yeniden rapor aldim 28.01.2018 rapor bitis
  01.11.2018 den itibaren bagkur borcum. Var
  Odeme alabilirmiyim

  1. Merhaba, 8 yıldır bağkurluyum. 7 ekimde raporum başlıyor ve 16 haftalık doğum öncesi ve sonrası izin dönemine giriyorum. Fakat 15.10.2019 tarihinde devlet dairesine özel hükme tabi personel olarak geçişi yapıyorum. Durumuma net bir cevap kimseden alamadım. Doğum parası ve maaşımın ne kadar kesinti yapılacağı konusunda yararlanacağım haklar konusunda bilgilerinizi paylaşırmısınız.

 15. 9ekimde raporu aldik 9 aralik bitis tarihi 22 kasim da esim dogum yapti 3aralikta 1984.tl odeme aldik
  22 kasimda yeniden 8haftalik rapor aldik 28 ocak ta 2 gun sonra rapor bitis tarihi ama
  Kasim aralik ocak aylaru bagkura borclandik odeme alabilirmiyiz veya ne yapmamiz gerekli

  1. Daha önce bağkurdan hiç analık ödöneği almadı iseniz alabilirsiniz. 4B analık ödeneği sadece 1 kere alınabilir. Ama 4A analık ödeneği her doğumda alınabilir.

 16. Düzenli olarak bağkur primimi ödüyorum. Peki bağkurlu annelerin doğum rapor parasını ne kadar alacakları nasıl hesaplanır.

 17. ocak 2015-28 şubat 2016 arası bağkurumu ödedim ve dondurdum.doğum nisan 2016 da gerçekleşti ve doğumda eşimin bağkurundan faydalandım.2 sorum var; 1- 2016 yılındaki doğum için şimdi rapor parası alabilirmiyim? 2 – Doğuma son iki ay kala kendi adıma prim ödemeyişim sıkıntı olur mu? Şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba,

   2016 yılındaki doğum için mevcutta rapor alamazsınız. Raporunuz olsa dahi başvurunuzu zamanında gerçekleştirmeniz gerekirdi.

 18. Mrh şuan 31 haftalık hamileyim ve gelir vergisine tabi kendi adıma işletmem var.Doğum parası almak için 32 haftada başvurumu yapacağım fakat doğum iznini aldıktan sonra bağkur primini ödemeye devam edecek miyiz?

  1. Merhaba,

   Evet Rapor aldıktan sonra Bağkur primlerinizi yatırmaya devam edeceksiniz.

 19. 21 haftalık hamileyim esnafım 4 senelik bağkurum var yapılandırma yaptım aylıkla birlikte düzenli ödüyorum doğum parası alabilirmiyim bu konuda ne yapmalıyım

  1. Merhaba,

   Son 120 gün priminiz var gözüküyor. Doğum öncesi 32. haftada ve doğumda rapor alırsanız. Belgeleri kuruma vererek rapor parası alabilirsiniz.

 20. Merhaba, bağımsız çalışan mali müşavirim. Bir çok forumda meslektaşlar doğum parası konusunda sorun yaşadıklarını, kurumun beyanname vermeye devam edildiği, dolayısıyla gelir kaybının söz konusu olamayacağından doğum parası alınamayacağı yanıtını aldıklarını belirtmişler. 20 gün sonra doğum raporum bitiyor. Konuya ilişkin görüşünüzü rica ederim.

  1. MERHABA BENDE BAĞIMSIZ ÇALIŞAN MALİ MÜŞEVİRİM VE BENDE MERK EDİYORUM MALİ MÜŞAVİRLERDE DOĞUM PARASI ALABİLİRLER Mİ?

 21. merhaba ben 1 ekim 2018 tarihi itibari ile bağkura geçiş yaptım. daha önce iki yıl sigortalıydım. Şuan devlet destelemesi sonucu bağkurdan muaf oldum. Bu şartlar altında doğum parası alabilir miyim.

 22. merhaba,
  1yıldır adıma kayıtlı iş yerim var. Bağ-kur’um kesintisiz yatıyor. Şu an 24 haftalık hamileyim doğum parası alman için nasıl bir işlem yapmak gerekiyor? Teşekkürler…

 23. Merhaba ben serbest meslek kazancına mensup avukatım şu an hamilelikte 32.hafta içerisindeyim bu hafta bitiminde 37 ye kadar çalışabilir raporu alcam 37. Hafta bitiminde 120 prim gün sayısını da doldurmuş oluyorum doğum raporu parası alabiliyor muyum sgkdaki görevliler 4b ye ödeme yapılmadığını söylüyorlar

  1. Merhaba,

   Kendi nam ve hesabına çalışan 4 b lilerde rapor ödeneği alabilirler. Siz raporlarınızı alın. Rapor bitiminde bağlı olduğunuz kuruma bildirin. konuya hakim olmayan memurlarımız hala var maalesef

 24. Merhaba
  Avukat olarak bağkurluyum hamileliğimin 32. Haftasına girdim 14 ünde 32. Haftam bitiyor doğum parası alabiliyor muyum bu hafta bitince 37 ye kadar çalışabilir raporu alcam 37 hafta itibariyle 120 gün prim günü doldurmuş oluyorum doğum parası için şartları sağlamış oluyor muyum

 25. Merhaba iki yıldır bağkurluyum iş yerim var . Raporu özel hastaneden alabiliyor muyuz? Ne kadar para alacağımızı nasıl hesaplayacağız.? Parayı alacağımız ay hiç bağkur borcumun olmamasımı lazım

 26. Merhaba tarim bagkur primi odemekteyim, ben rahatsiz lanmam nedeniyle 06.07,2018 tarihinden. Beri 31hafta 4 gunlukken hastaneye yattim,halada yatmaya devam ediyorum ,erken dogum riskimin olduğunu soyledi doktor,benim sormak istedigim ben bagkur dan. Dogum raporu parasını alabilirmiyim,alabilmem içinde nasıl bir yol izleyip,ne yapmam gere kiyor?

 27. Merhabalar. Eşim 9 ay ssk lı olarak çalıştı. 30 haziran itibarıyla işten ayrıldı. Şu an 36 haftalık hamile daha önce 32. Haftada rapor almayı unuttuk. Şu an 36 ve 37 haftalarda çalışabilir raporu var. İsteğe bağlı bağkur a kayıt olsa doğum izni rapor ücreti alabilirmi. Alabilirse doğum öncesi çalıştığı 5 haftanın ücretini de doğum sonrası na yansıtabilirmi.
  Veya ssk lı olarak bir işyerinde 2 hafta çalışşa ve doğum iznine çıksa bu ücretlerin nekadarını veya.kaç haftalık alabilir. Teşekkürler

 28. Merhabalar. Eşim bağkurlu ve prim borcu yok. 28.12.2017 de doğum yaptı. iş görememezlik raporu da18.04.2018 de bitti. dilekçe ile ve raporla bağlı bulunduğumuz SGK Müdürlüğüne müracaat ettik. Ancak hala bu yardımı ödemediler defalarca gidip sordum. iş yükü çok. yoğunluk var. sistem de hata var diye oyalıyorlar. Ne yapmalıyım. teşekkür ederim.

 29. Merhaba bagkurluyum ve 24 haftalik hamileyim ama bagkur borcum var bagkur borcumu kapatip dogum parasi alabilirmiyim yada bagkur borcumu sildirip yeniden bagkurunu yatirmaya baslarsam dogum parasi alabilirmiyim yardimci olursaniz sevinirim iyi calismalar…

 30. Merhaba. Eşim 4 aylık hamile ilk çocuğumuz iş yerim eşimin üzerine 5 yıldan fazla bağ-kur ödüyoruz. Ne zaman SGK ya başvurmamız gerekir? SGK bizden belge olarak ne isteyecek? SGK dan ne kadar ödenek alabiliriz? bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler..

 31. Benim çalıştığım is yeri her ay çıktı girdi yapıyor ve farklı iş yerleri adınassk pirimimi yatırıyor bu benim rapor paramı almamda sıkıntı cikarmi is yerine sorduğumda bu sıkıntı olmaz diyor raporun isyerince onaylandiktan sonra bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Rapor almanızda sıkıntı olmaz ancak. Rapor aldıktan sonra çıkış yapılırsa ödemede sıkıntı yaşarsınız. Siz raporluyken giriş çıkış yapmamaları gerekiyor.

  2. Merhaba ben bağkurluyum şirket ortaklığından zorunlu bağkurum ödüyorum borcum yok ve bunun için sgk müdürlüğüne beyan da verdim doğumum gerçekleşmesi fakat ücret yatmadı neden acaba bilgilendirirmisiniz?

  1. Merhaba,

   doğumdan önceki 1 yıl içinde 120 günlük bağkur prim ödemeniz ve mevcut durumda bağkur borcunuz yok ise. Raporunuzu bağlı bulunduğunuz sgm ye bildirerek ödenek alabilirsiniz.

  2. merhaba. 32.haftada rapor aldı 4b li 8 hafta sonra doğum yaptı. doğumdan sonra da 8 haftalık rapor aldı diyelim.
   doğum parası alınabilmesi için raporun alınması hangi şartlarda olmalı ve sgk ya doğumdan sonraki 8hafta da geçtikten sonra mı başvurulmalı onu anlamasım_?

 32. merhaba eşim basit usul vergi mükellefi 95 gün prim yatırıldı ve erken sezeryen doğum yaptı 30 haftalık gebelik süresinde.. rapor ödemesi için bağkura müraacat ettik 120 prim günü dolmadığından ne doğum öncesi ne doğum sonrası rapor ödemesini kabul etmiyor normal doğum olsaydı prim günümüz tamamlanacaktı erken doğumdan dolayı bu haktan mahrummuyuz bizi aydınlatırmısınız nasıl bir yol izleyeceğiz teşekkürler ayrıca ikiz doğum

 33. merhaba ben bagkurluyum ve 32. haftada dogum raporu alacagim raporlu oldugum surecte isyerimi nasil isletebilirim izlemem gereken yol nedir? teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   Kendi namınıza açtığınız bir mükellefiyetten dolayı Bağkurlu iseniz Doğum rapor parası alabilirsiniz.

  2. sgk bunu bilmiyor mu bize alamazsınız diyorlar neye göre diyorlar ayrıca bir arkadaşımızda başvurmuş ama hala ödeme yapılmamış bu belirsizlik nasıl çözülecek bilgisi olan varmı

  1. Merhaba,

   Bağkur sigortalısı raporlu olduğu dönem de de bağkur u tahakkuk eder ve ödemesi gerekmektedir.

  2. Merhaba çiftçi bağkurlu yum ve 6 yıldır hiç aksaklık olmadan yatırıyorum şuanda 31 haftalık hamileyim ilk bebeğim 32. Haftada rapor alırsam bağkur doğum parası alabiliyor muyum bilgi verirseniz çok sevinirim zamanım çok az kaldı

  3. Merhaba,

   > 4/a sigortalılık statüsüne tabii sigortalılar
   > 4/b sigortalılık statüsüne tabii sigortalılar
   > Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevlerinde çalışan hükümlü ve tutuklular
   > Sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçileri

   > Ev hizmetlerinde çalışanlardan ay içinde çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün sayısı 10 gün ve daha fazla olanlar

   analık sigortasının kapsamında bulunmaktadır.

   Özet olarak tarımda kendi nam ve hesabına çalışmasından dolayı sigortalı olan kadınlar doğumdan önceki 8 ve doğumdan sonraki 8 haftalık (çoğul gebelik halinde ise ilk 10 haftalık) sürede rapor parası yada analık doğum parası alabilmektedir.

 34. Ben şuan bağımsız mali müşavir olarak çalışmaktayım adi ortaklık kurmayı düşünüyorum bu durumda Doğum parası alma hakkım sona eriyormu

  1. Buket Hanım

   Adi ortaklıklar T.T.K ya göre şirket sayılmıyor. Bu nedenle aynı gerçek kişiler gibi doğum rapor parası alabileceksiniz.

  1. Merhaba,

   Aldığınız rapor doğum sonrasını da kapsıyor ise tekrar rapor almanıza gerek yoktur. Raporunuz doğuma kadar ise doğumdan sonraki 8 hafta için tekrar rapor almalısınız.

 35. 10/11/2015-01/12/2016 tarihleri arasında bir iş yerinde sigortalı olarak çalıştım. işten ayrıldıktan sonra 09/12/2016 tarihinden bugüne kadar isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemeye devam etmekteyim. şu an 29. haftalık hamileyim doğum parası alabilir miyim?nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Merhaba,

   İsteğe bağlı sigortalılar sağlıktan yararlanabilir ama maalesef analık primi ödenmediğinden doğum parası alamazlar.

 36. Mrb esnaf bagkurluyum 5 ocaktan itibaren analık rapor tarihim 10 subat önceki sosyal güvencem SGK dı bu durumda Doğum ücreti alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Analık nedeniyle ödenen geçici iş göremezlik ödeneğinden sadece kadın sigortalı olup; hizmet akdiyle çalıştırılan sigortalılar ile 5510 sayılı Kanun’un 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen muhtarlar ve aynı bentde yer alan ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar, gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar ve tarımsal faaliyette bulunanlar yararlanabilmektedir.

   Ayrıca;

   Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartını sağlıyorsanız alabilirsiniz.

  1. Sigortalı ve çalışma durumu bilginize sahip olmadığımızdan alo 170 sgk hattını arayarak bilgi edinebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı