Bağ-Kur Analık Doğum Parası Şartları | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • Bağ-Kur Analık Doğum Parası Şartları  Ülkemizde, devlet tarafından tanımlanan ve koyulan kanunlarla çalışan kişilere birçok kolaylıklar getirilmekte ve getirilmeye devam edilmektedir. İlerleyen zaman, gelişen çevre ve modern yaşamın da gerektirmesi ile ekonomiye katkı sağlayan kadın çalışanların ve eğitimde yer alan kadınların da sayısı gün geçtikçe artmaktadır ve bu da yeni düzenlemelerin kadınların daha rahat bir ortamda çalışabilmesi için, buna göre yapılmasını gerektirmektedir.

  Sosyal güvenlik reformundan önce Bağ-Kurlu kadınların doğum yapmalarından sonra rapor parası olarak adlandırılan geçici iş göremezlik ödeneği almaya hakları yoktu. Fakat gelen reformla birlikte, gelir vergisi mükellefiyetine göre sigortalı sayılan kadınlar, gelir vergisi muafiyetine göre sigortalı sayılan kadınlar, muhtarlıktan dolayı sigortalı olan kadınlar ile tarımda kendi nam ve hesabına çalışmasından dolayı sigortalı olan kadınlar doğumdan önceki 8 ve doğumdan sonraki 8 haftalık (çoğul gebelik halinde ise ilk 10 haftalık) sürede rapor parası yada analık doğum parası alabilmektedir.

  Kanunlarla kadın çalışanlara işlerinde yardımcı olması için gerek hastalık gerekse doğum hallerinde kullanabilmeleri üzere birçok hak sağlanmaktadır. Bu haklar sayesinde doğum süresince yada hastalıklarında, tedavi gördüklerinde kolayca işlerine ara verebilirler yada gerekli yardımları alabilirler. Bunlardan birisi de analık zamanlarından başvurabildikleri analık doğum parasıdır. Halk dilinde analık parası olarak geçse de aslında bunun resmiyetteki adı ise Doğum Rapor Parasıdır.

  Bağ-Kur Analık Doğum Parası Şartları Nelerdir?

  5510 Sayılı Kanuna göre kadın sigortalı çalışanların doğumdan önce 8 hafta, doğum sonrası ise 8 olmak üzere toplam 16 hafta doğum izin hakları bulunur. Eğer kişi çoğul gebelik halindeyse; doğumdan sonraki izin süresi 10 hafta olarak kullanılmakta, böylece çoğul gebeliklerde kadınların 18 haftalık bir doğum olmaktadır.

  Bağ-Kur analık doğum parası  şartlarına geçmeden önce hangi kadın sigortalıların bu haktan yararlanabildiğine bakmakta fayda var. Aşağıda belirtilenler kanunla tarafından verilen analık doğum parasından faydalanabilir:

  • 4/a sigortalılık statüsüne tabii sigortalı kişiler (SSK)
  • 4/b sigortalılık statüsüne tabii sigortalı kişiler (Bağ-Kur)
  • Ceza İnfaz Kurumları ile tutuk evlerinde çalışan hükümlü ve tutuklular
  • Sosyal Güvenlik Sözleşmesi olmayan ülkelerde işverenler tarafından yurt dışındaki iş yerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçileri analık sigortası kapsamına girer.

  Analık ödemesi yada diğer bir deyişle doğum rapor parası hastalık halinde olmazdı. Fakat 2008 yılından itibaren kendi işinde çalışanlara analık hallerinde geçici iş göremezlik adı altında ödeme yapılmaya başlanmıştır. Yatarak tedavi şartına bakılmaksızın da esnaf kadınlara analık doğum parası alma hakkı tanınmaktadır.

  5510 Sayılı Kanunun 4/b kapsamında sigortalı olan kadınlar yani diğer bir deyişle Bağ-Kurlular doğum borçlanması yada analık doğum parası için başvurusunu Bağ-Kur dosyasının tescilli olduğu ve bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapabilirler.

  Bağ-Kur analık doğum parası hakkında yararlanmak için de elbette bazı şartlar bulunmakta. Bu haktan yararlanmak isteyen kadınlar; gebeliklerinin otuz ikinci (32.) haftasında yani doğuma 8 hafta kalıncaya kadar sağlık kurumlarından sağlık raporu almalıdır. Bağ-Kur analık doğum parasını almak için istenen bu sağlık raporunda sağlık raporunun tarihinin, doktor tarafından kadının gebeliğinin normal ya da çoğul olup olmamasının ve doğuma kalan hafta sayısının yazılması gerekmektedir. Doğumdan sonrası içinse raporu veren doktor tarafından doğum yapan kadına en az 8 haftalık olacak kadar bir geçici iş göremezlik raporu verilmelidir.
  Doğum durumlarında Bağ-Kurlu kadının iş göremediği zamanlar için yani 16 hafta için Sosyal Güvenlik Kurumundan doğum rapor parası yani analık doğum parası alması gerekir. Bu süre çoğul gebeliklerde 126 gün olarak hesaplanır ve bu sürede anne olan kişinin iznini kullanmaya hakkı vardır.  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur Analık Doğum Parası Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. selin dedi ki:

   ben 10 şubat 2014 te doğum yaptım doğum parası alabiliriyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı ve çalışma durumu bilginize sahip olmadığımızdan alo 170 sgk hattını arayarak bilgi edinebilirsiniz

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.