ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağkurlu Olan Analık Doğum Parası Alabilir Mi?

Bağkurlu Olan Analık Doğum Parası Alabilir Mi?
20.10.2020

Bağkurlu olan analık doğum parası alabilmesi mümkündür. Analık iş göremezliği ismi ile de ödenmektedir. SGK’da tanımlı olan hesaplarına para yatırılmaktadır. SGK’da tanımlı bir hesabın olmaması durumunda ise, PTT şubelerinden kimlik belgesi ile beraber doğum parasını alabilmek mümkün olmaktadır. Doğum parası için belirlenmiş olan üst sınır, dönemin asgari ücret tutarının 6.5 katı olmaktadır. 2020 yılı için de bu günlük en fazla 637.65 TL olarak hesaplanmaktadır. Hesaplama yapılırken yine bu tutarın üçte ikisi alınmaktadır.

Bağkurlu Annenin Doğum Parası Alabilmesi İçin Sağlaması Gereken Şartlar Nelerdir?

Bağkur’a mensup olan annelerin doğum parası başvurularının olumlu sonuçlanabilmesi için istenen koşullar aşağıdaki gibidir:

 • Bağkur prim borcunun olmaması şartı aranmaktadır.
 • Doğum gerçekleşmeden önceki 120 gün süresince sigorta primlerinin eksiksiz bir şekilde yatırılmış olması gerekmektedir.
 • Geçmişe yönelik prim borcunun olmaması gerekmesinin yanı sıra SGK’ya başvuru yapılması istenmektedir.
 • Analık doğum parasının alınabilmesi için annenin hamileliğinin 32’nci haftasına kadar sağlık raporu alması gerekmektedir ve bu rapor ile aslında doğum parası adı altında rapor parası alınmaktadır.
 • Tekil hamileliklerde doğum önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta üzerinden doğum parası ödemesi yapılmaktadır. Çoğul hamileliklerde bu süre 18 haftaya çıkmaktadır.
 • Doğum parasının alınmaya başlandığı tarih aralığında anne adayının başka herhangi bir işte çalışmıyor olması şartı aranmaktadır.
 • Doğumdan önceki bir yıl içerisinde en az 90 gün sigorta priminin ödenmiş olması istenmektedir.
 • Doğum parası için doğumun canlı ya da ölü olarak gerçekleşmiş olmasına bakılmamaktadır.

Analık Doğum Parası Alabilecek Olan Kadın Sigortalılar Kimlerdir?

Doğum parası alabilecek Bağkurlu kadın sigortalılar aşağıda verilmiştir:

 • Muhtarlık sebebi ile Bağkur sigortası olanlar doğum parası alabilmektedirler.
 • Ticari kazanç ya da serbest meslek kazancı elde etmek amacı ile gerçek ya da basit usulde gelir vergisi mükellefi olan Bağkurluların analık doğum parası alabilme hakları bulunmaktadır.
 • Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olan ve aynı zamanda gelir vergisinden muaf olan Bağkur sigortalılarına analık doğum parası ödemesi yapılmaktadır.
 • Tarımsal faaliyetlerde bulunan tarım Bağkurlularının analık doğum parası alabilme hakları bulunmaktadır.

Şirket ortağı olan Bağkurlu kadınların analık doğum parası alabilmeleri söz konusu değildir.

Bağkurlu Olanın Analık Doğum Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bağkurluların alabilecekleri analık doğum parası tutarı hesaplanırken öncelikle doğumun gerçekleştiği tarihten önceki 12 ayın son 3 ayında bildirilmiş olan prim toplamının ne kadar olduğu bulunmalıdır. Ardından toplam tutarın son 3 aydaki prim gün sayısına bölünmesi gerekmektedir. Hesaplanan günlük prim tutarı ne kadar ise; günlük olarak bunun üçte ikisi ödenmektedir. Doğum parası 112 gün üzerinden ödendiği için çıkan tutarın üçte ikisinin 112 ile çarpılması gerekmektedir.

Bağkurlu Olan Analık Doğum Parası Örnek Hesaplaması Nasıldır?

2020 yılında aylık brüt ücreti 5.000 TL olarak bilinen Bağkurlunun alacağı analık doğum parası hesaplaması yapılacak olsun.

Yapılması gereken işlemler sırası ile şu şekildedir:

 • 3 aylık toplam brüt ücret bulunmalıdır. Bu da 15.000 TL yapmaktadır.
 • 3 aylık ödenen prim gün sayısı hesaplanmaktadır. 90 güne denk geldiği varsayılsın.
 • Günlük brüt ücretin bulunabilmesi için 15.000’in 90’a bölünmesi gerekmektedir. Bu şekilde günlük brüt ücret 166.67 TL olarak bulunmaktadır.
 • Doğum izni 112 gün olarak verildiği için 166.67 TL’nin 112 ile çarpılması gerekmektedir ve bu işlem sonucunda 18.667 TL elde edilmektedir.
 • Çıkan tutarın üçte ikisi bulunmalıdır. Hesaplama yapıldığında 12.444 TL çıkmaktadır. Bağkurlu olan analık doğum parası tutarı 16 haftalık süre için 12.444 TL olarak ödenmektedir.

Bağkurlu Anneye Doğum Parası 2020’de Ödenir Mi?

Bağkurlular da doğum parası alabilmektedirler.

Bağkurlu Doğum Parası Ne Kadar Belirlenmektedir?

Bağkurlunun aylığına göre doğum parası da değişiklik göstermektedir.

Bağkurlu Doğum Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bağkurlunun maaşına göre 112 gün üzerinden hesaplama yapılarak doğum parası verilmektedir.

Bağkur Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden doğum parası sorgulaması yapılabilmektedir.

Bağkur Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağkurlu olan analık doğum parası almak için çalışılan işyerinin doğum belgelerini SGK’nın sistemine işlemesi gerekmektedir.

Yorumlar

 1. M.akif dedi ki:

  SLM aleyküm eşim bayan kuaförü işletiyor bağkurlu geçen sene genç girişimci lik den yararlandık 1 sene dir de kendimiz prim ödeme sini düzenli olarak ödüyoruz dogum parası alabilir miyiz ve başvuru ne zaman nerden yapılıyor şimdi den cevaplarınız için teşekkür

 2. Sümeyye dedi ki:

  Merhaba genç girişimcilikden faydalananlar doğum ücreti alabiliyormu?

  1. gizem dedi ki:

   bende 32. haftamdayım aynı soruyu merak ediyorum bağkuru aradığımda olur dedi ama güvenemedim

 3. Gül dedi ki:

  Merhaba,
  Şuanda bağkurluyum ve genç girişimci istisnasından yararlanıyorum. Gebeliğim 4. ayındayım. Genç girişimci istisnasından yararlandığım için dolayısıyla bağkur prim borcum gözükmüyor. Genç girişimci istisnasından yararlanmış olmam doğum raporu parası almama engelmidir ? E-devletten gördüğüm kadarıyla sgk tarafından bağkur prim tutarım 10.008,00 TL üzerinden gösteriliyor. Eğer genç gişicimci olmam doğum parasına engel değilse alacağım para 10.008,00 TL üzerinden mi hesaplanır ?

  1. Sümeyye dedi ki:

   Bunun cevabını bulabildnzmi acaba bende genç girişimcilerden yararlanıyorum yararlanan doğum ücreti alabiliyormu?

 4. Gülhan dedi ki:

  Merhaba, ben 36 haftalık hamileyim. 31. Haftamda yurtdışında taşındım. E-ticaret yapıyorum bağkurluyum. Yurtdışından doğum belgemi getirerek doğum parası alabiliyor muyum?

 5. Büşra dedi ki:

  Merhaba
  30 mayis 2022’den beri bagkurluyum. 32 haftalik hamileyim. Dr’dan is goremez raporumu aldim. Gecmise donuk borcum vardi rapor aldigimiz gun kapattik. Su an gecmis borcumuz yok. Fakat e devlette girince odenmemis 2 aylik borc gorunuyor. Birinin son odemesi 31 mayis digerinin 3 temmuz. Son odemesine daha var iken erken odememi yapmam gerekiyor onu anlayamadik. Sahis sirketim var home ofis calisiyorum, Netten urun satiyorum. Su an is goremez raporlu oldugum icin satisi durdurmam mi gerekiyor yoksa bir calisan mi almam gerek. Bu surecte esim yardimci olacakti ama calisan almamiz sart mi emin olamadik. İs goremez raporu aldigim gun gecmis odemeleri yapmam dogum parasi almama engel olur mu? Tesekkur ederim.

 6. Nurgül dedi ki:

  Merhaba ben şuan 8 haftalık hamileyim home ofis çalışıyorum bağkurluyum ne yapmam gerekiyor ben de alabiliyor muyum doğum parası

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şirket ortaklığından değil de gerçek usul bağkurluğunuz varsa siz de faydalanbilirsiniz.