• Bağkur Yapılandırma 2018


  Mecliste geçen yıllarda gönderilmiş kanunlar teklifinde de sigorta primi yeni yapılanma kapsamı alınması gereklidir. Bu sebeple de 23. 000 Türk lirası prim yapılandırma hedefi sağlanır. Sigorta primi borç gecikmesi zammı ile faiz de silinebilir. Aynı zamanda taksitlendirilme yapılabilir. Bu sebeple de prim borcuna ek olarak önemli bir kolaylık sağlanması sebep olur.

  Bağkur Yapılandırması Hangi Borçlar Çerçevesinde Gerçekleşecek?

  Meclis gündemi etrafında oluşan prim yapılandırmalarında hemen hemen tüm sigorta primi bulunuyor. 2017 yılı Mart ayından önce ödenecek olan 4/ a, 4/ b ile 4/ c sigorta primi yapılanması yeni baştan olacak. Bu sebeple de sosyal güvenlik kurumuna prim borcu olan iş veren kişiler için teşvikten yararlanma hali gerekecektir. Yürürlüğe girmiş olan bu sigorta primi teşvikiyle de sosyal güvenlik kurumuna prim borcu olan işveren kişiler için de bu durum söz konusu olmamaktadır.

  Borç yapılandırma kapsamı düzeyinde borcu yapılandıracak ve ödeme başlayacak olan işveren için teşvik yarar sağlanması söz konusu olur. Bağ- kur kapsamında prim yapılandırılmaları için kendi prim ödemesi 4/ b’liler, yani verilen eski ismi ile Bağ- Kurlular da bulunuyor. Kendi dükkânının imkanı doğrultusunda küçük esnaf çoğu anlar için kira ödeyip, gider karşılaması yapıyor ama sigorta primini ödeme gibi bir imkanda da bulunamıyor. Bu sebep dolayısıyla da biriken sigorta prim borcu bulunmakta olan Bağ- Kurlu da kapsam içine alınmıştır. Borç yapılandırma kapsamı içinde de prim ödemekte olan bağkurlu, emekli olacak ya da sağlık hizmetinden de yararlanmaya çalışabileceklerdir.

  Reklam

  Bağ- Kur Ödeme/ Limitler Ve Tarihleri

  Geçmiş dönemler içinde Bağ- Kur çalışması olan ama primini ödememiş kişiler bugün ki emeklilikleri içinde değerlendirme şansı yakalayacaklar. İstek doğrultusunda sigortalı kişiler da kapsamda prim yapılandırmaları doğrultusunda isteğe göre sigortalı kişiler de bulunmaktadır. 01. 10. 2008 tarihi sonrasında kişiler isteklerine göre bağ- kur’lu olarak değerlendirilme sağlanır.

  Bu kapsam dahilinde kendi primini ödememiş olan kişiler isteklerine bağlı olarak sigortalı olan kişiler için de 2017 yılı itibari ile (mart ayı öncesi) ödenmeyen primler de yapılandırılma kapsamında yer alıyor. Diğer taraftan da uygulanmamış olan toplu sigorta çevresinde prim borcu da bulunan ve bu sebeple de bu kapsam günlerinde Sosyal güvenlik kurumu da gözükmeyen kişilerin prim yapılandırma kapsamı ile ödemesi yapılacaktır. 01. 03. 2016 itibari ile de emekli olan Bağ- kur’lular olmayı gerektiren biçimde çalışma olarak kişi durumları için de sosyal güvenlik desteği primleri kaldırılmıştır.

  Bu sebep dolayısı ile bu tarih sonrası için de emekli olan köşe de bir emlak dükkânı açan emekli maaşı için herhangi bir kesinti söz konusu olamaz. Ama bu tarih öncesinde emekli olan bağ- kurlulara (ama tabi ki istisna olarak bu tarih öncesinde emekli olan bağ- kurda çalışan ve bu sebeple de SGDP ödemesinin gerektiği olduğu durumlarda kişinin adına borç birikir. Bu kişiler (hala borç sahibi olanlar için) yapılandırma yararlanması borç gecikmesi zamları ile cezası sildirilip taksit taksit ödeme imkanlarını sunar. Eksik olan işçi tutarları Borç yapılandırılması kapsamı ile iş verenler eksik işçi tutarlarıyla da yer alınmasına sebep olur. Bu tutar üzeri rakam hesabı için de yapılacak olan sigorta primi, gecikme zammı ile ceza da yapılanma kapsamında olan borçtandır.

  Bu nedenle de iş veren kişiler 2017 yılının mart ayından önce işçi tutarı için de yapılanma üzerinden faydalanır. Prim yapılandırmalarının kapsamlarında da iş vereni ilgilendirecek olan bir diğer husus da idari yollu para cezaları olmaktadır. Bu yapılandırmanın kapsamı içinde 2017 yılının mart ayı sonunda işlenecek olan fiiller ilişkili olarak gecikme zammı ile cezası da yer alır. Önceden de geçerli olan daha öncesinde hayata geçmekte olan borç yapılandırmasından faydalanacak olan kişiler olarak yapılandırma devamı sağlayanlar ve yeni yapılandırma dışında sadece 01. 07. 2016 ile 31.05. 2017 tarihi için de yarar sağlar.

  Bu durumda olan kişiler sadece bu tarihler aralıklarında yeni yapılandırma söz konusuna dahil edilir. Meclisin gündem içine dahil olan kanun tasarısı yasalaşmasının gecikme durumu için 31. 05. 2017 tarihine ertelenmesi ön görülür. Borç yapılandırma kapsamı için de borç için de 30. 05. 2017 tarihine kadar da başvurunun yapılması da gerekir.

  Bağ- Kur Son Güncel Kararları

  Yine de meclis içinde kanun yasalaşması ile ilgili olan süre uzama durumu olur ise, bu tarihte uzamaya gidecektir. Fakat tasarı yasalaşma sonrasındaki kapsamda olan borç için de bir an önce başvurunun yapılma durumu yerinde olabilir. Bu sebeple de bu konu için de evrak olan sürecin an itibari ile de başlaması gerekli olur. Gecikme cezaları ile zammı prim borçları yapılandırma çevresi içinde kapsam borcu gecikme zammı ile ceza tamamını sildirecektir.

  Borç peşinatı olarak ise (ödenme halinde) Yİ- ÜFE üzeri hesaplanacak olan güncelleme miktarlarının % 50’sinin kadarı indirimler yapılır. Borç 36 ay kadar taksitlendirme imkanına ulaşır. Türkiye geneli 01. 07. 2017 tarihi itibari ile uygulanacak olan bu sistemler ile de sürücüler otoyollar da kullanacakları araç sınıfına tanınacak olan hız limiti üzerindeki araç kullanımlarını ve bu sebeple de gerçekleşecek olan kaza sonucu ağırlaşmaların önlenmesi gerekir.  tıkla sorunu sor

  Bağkur Yapılandırma 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.