emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bağkur Otomatik Ödeme

Bağkur Otomatik Ödeme
14.02.2017

Bağkur otomatik ödeme, Bağ-Kur kullanıcısı olan vatandaşların prim ve prim borç ödemeleri için anlaşmalı oldukları bankalara verdikleri ödeme talimatıdır. Bu ödeme talimatı sayesinde günü gelmiş olan borçlar Bağ-Kur kullanıcısı kişi adına banka tarafından otomatik olarak ödenecektir. Bağkur otomatik ödeme işlemlerinin nasıl yapılacağını geçmeden önce, Bağ-Kur’un tam olarak ne olduğu ve ödemelerin ne için yapıldığının bilinmesi, kullanıcıların faydasına olacaktır. Bağ-Kur ülkemizde hizmet veren sosyal güvence kurumlarından bir tanesidir. Bilindiği gibi sosyal güvence, bütün devletlerin halklarına sağlamakla yükümlü olduğu en temel hizmetlerden biridir. Hemen her devlet kendine özgü bir sistem ile vatandaşlarının sosyal güvence haklarından faydalanmasını sağlamaktadır. Bizim ülkemizde kullanılan sistem, vatandaşlara sosyal güvence haklarını çeşitli kurumlar aracılığı ile ulaştırmak üzerine kurulmuştur. Bu kurumlar kişinin çalışma durumuna göre yapılan ayrımlar üzerinden halkın çeşitli kesimlerine hizmet vermektedir. Bağ-Kur da bu kurumlardan birisidir.

Ülkemizdeki sosyal güvence hizmetleri ile ilgilenen kurumlar Bağ-Kur dışında Emekli Sandığı ve Sosyal Sigortalar Kurumu olarak bilinir. Bu üç kurum, ülkemizde yaşayan vatandaşlara, o kişilerin çalışma durumlarına göre ayrı ayrı hizmet vermektedir. Emekli Sandığı olarak bilinen kurum, devlet kademesinde kamu görevlerinde çalışan memurlara sosyal güvence hizmetleri sağlar. Sosyal Sigortalar Kurumu ise özel sektör içerisinde çalışmakta olan kişilere sigorta sağlamaktadır. Bağ-Kur ise bu iki kurumdan farklı olarak serbest meslek erbaplarına, sanatkarlara, zanaatkarlara yani kısaca kendi işini icra etmekte olan kişilere hizmet vermektedir. Aynı zamanda herhangi bir işte çalışmayan kişiler de gereklilikleri yerine getirerek Bağ-Kur üzerinden sosyal güvence hizmeti alabilmektedir. Saydığımız üç kurum için de verdikleri hizmetler prim ödemeleri üzerinden gerçekleşmektedir. Prim ödemesi, kullanıcıların bağlı oldukları kuruma ödemesi gereken aylık ücretlere verilen isimdir. Kullanıcılar prim ödemelerini geciktirmeden düzenli olarak yaptıkları takdirde sosyal güvence hizmetlerinden sıkıntı olmadan faydalanabilirler. Emekli Sandığı kullanıcıları için bu ödemeler maaşlarından otomatik olarak kesilmektedir. SSK kullanıcıları için ise iş verenler tarafından kuruma prim ödemeleri yapılmaktadır. Bağ-Kur’da ise durum biraz daha farklıdır. Bağ-Kur kullanıcıları kendi mesleklerini icra eden ya da çalışmayan kişiler oldukları için prim ödemelerini kendileri yapmaktadır. Bu nedenle Bağkur otomatik ödeme, Bağ-Kur kullanıcılarının işlerini kolaylaştıran bir uygulamadır. Bağ-Kur kullanıcıları, anlaşmalı bankalara aracılığı ile ödemeleri gereken primleri ya da prim borçlarını bankalara otomatik ödeme talimatı vererek her ay uğraşmadan yapabilmektedir. Bu sayede borçlar ve primler de düzenli olarak ödenmiş olur. Bağ-Kur kullanıcılarının faydalanabilecekleri anlaşmalı bankalar hakkındaki bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bağ-Kur Anlaşmalı Bankalar

Bağ-Kur ödemeleri için kullanabileceğiniz bazı bankalar bulunmaktadır. Bu bankalara verdiğimiz iletişim bilgilerinden ulaşarak ödemelerinizi yapabilir ve otomatik ödeme talimatlarını verebilirsiniz. Anlaşmalı bankalar ve iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir.

Akbank Bağkur Otomatik Ödeme

Bağ-Kur kullanıcıları prim veya prim borcu ödemelerini Akbank üzerinden yapabilmektedir. Bunun için Akbank’a ait 444 25 25 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bankanın online işlem merkezine internet sitesi üzerinden ulaşarak işleminizi yapabilirsiniz. Bağkur otomatik ödeme talimatı için ise yine verdiğimiz numaradan bankaya ulaşmanız gerekmektedir.

Bank Asya Bağkur Otomatik Ödeme

Bank Asya üzerinden Bağ-Kur ödemelerinizi yapmak için bankaya ait telefon numarasını kullanabilirsiniz. Bank Asya müşteri hizmetlerine ulaşabileceğiniz telefon numarası 0850 222 4 888 şeklindedir. Otomatik ödeme talimatı vermek için bu numarayı arayarak bankada bulunan hesabınızdan ya da kredi kartınızdan düzenli ödemelerin alınmasını sağlayabilirsiniz.

Halk Bank Bağkur Otomatik Ödeme

Halk Bank aracılığı ile ödeme yapmak isteyen vatandaşlar bankanın müşteri hizmetleri numarası olan  0850 222 0 400 numaralı telefonu arayabilirler. Müşteri hizmetlerine yine otomatik ödeme talimatı konusunda işlem başlatmaları hakkında istekte bulunabilirsiniz. Ayrıca bütün işlemleri bankanın şubesine giderek de yapabilirsiniz.

İş Bankası Bağkur Otomatik Ödeme

İş Bankası üzerinden ödeme yapmak isteyen vatandaşlar, bankaya ait ATM’leri, online işlem merkezini ya da direk olarak banka şubelerini kullanabilmektedirler. İş Bankası kullanacak olan Bağ-Kur kullanıcıların bilmesi gereken bir ayrıntı, kredi kartı aracılığı ile verilen otomatik ödeme talimatlarında 1 TL ücret kesintisi yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.