emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Araç Hasar Sorgulama

Araç Hasar Sorgulama

Üzerinize değerli mal ya da mülk edinirken alacağınız şeyin kalitesi, ne gibi işlemler gördüğü ya da varsa bir problemi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu durum alacak olduğunuz araçlar içinde geçerli bir durumdur. Araç hasar sorgulama işlemi sorgulanan araç hakkında bilgi vermektedir. Bu işlemi sıfır km araç alanların kullanmasına gerek yoktur. Fakat ikinci el araç alım işlemlerinde alacağınız araç ile ilgili bilgi almak oldukça önemlidir. Satıcıdan aldığınız bilgilerin güvenilirliği konusunda sorun yaşasanız da yaşamasanız da alacağınız aracın sonradan başınızı ağrıtmaması için gerekli kontrolleri yapmanız gerekir. Bu kontrolleri yapmanızı ve araç hakkında ip uçlarını elde etmenizi sağlayan bir işlemdir. Araç hasar sorgulama işlemi ile birlikte sorgulama yapılan aracın kaza yapıp yapmadığı, çalıntı olma bilgisi, araç üzerinde ceza bulunup bulunmadığı gibi araç ile ilgili pek çok bilgiye erişebilirsiniz. Bu bilgilerin doğruluğu konusunda en güvenilir sorgulama işlemidir. Aracın tutanaklara geçmiş olan her türlü ceza bilgilerine kolaylıkla erişilebilir. Araç hasar kaydı sorgulama işlemi iki farklı sistem üzerinden gerçekleştirilebilir. Dilerseniz Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi web sayfası üzerinden 3 farklı işlem seçeneği ile şifresiz olarak sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Dilerseniz E-Devlet sistemi üzerinden E-Devlet şifreniz ile birlikte sorgulama işleminizi gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır. Her iki sistem üzerinden de işlemleri gerçekleştirmek çok kolaydır. Yazımızın devamında araç hasar sorgulama işleminizi her iki sistem üzerinden nasıl gerçekleştirebileceğinizi ve gerekenleri öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Araç Hasar Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç hasar sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmek artık çok kolay. Yapacağınız işlemler çok basittir. Sizden istenecek olana E-Devlet şifresi olup eğer ki şifreniz yok ise en yakın PTT şubelerine gidip kimliğiniz ile başvuru yaparak 2 TL işlem ücreti karşılığında şifrenizi temin edebilirsiniz. İşleminizi gerçekleştirmek için ilk olarak yazımızın sonunda bulunan bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Ardından gelen sayfada kimlik doğrulama işlemi için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.

araç1 Sonrasında gösterilen alanlara T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. En son bilgileri kontrol edip “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

araç2

E-Devlet Sistemi Üzerinden Araç Hasar Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Şifresiz Olarak Araç Hasar Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi web sitesi üzerinden şifresiz olarak araç hasar sorgulama işleminizi 3 farklı seçenek ile gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında işlemleri anlatacağız ama ilk olarak yazının sonundaki bağlantı linkini tıklayınız. Sonrasında açılan sayfada ilk seçenek olan plaka ve sigortalı T.C. kimlik no ile hasar kaydını sorgulama için sorgulama yapılacak aracın plakası ve T.C. kimlik numarasını girmeniz yeterlidir. Diğer bir seçenek olan plaka ve sigortalı vergi kimlik no sorgulama işleminde plakanızı ve vergi kimlik numaranızı girmeniz gerekir. Son seçenek olan plaka ve sürücü T.C. kimlik no ile sorgulama işlemini seçerseniz plakanızı ve sürücünün T.C. kimlik numarasını girmeniz yeterlidir. Bu seçeneklerden birini yaptıktan sonra karakterleri girerek “Ara” butonuna tıklayınız.

aaa-1

Resimde görüldüğü gibi her seçenek için aynı şekilde adımları uygulayarak tamamlayabilirsiniz.

Şifresiz Olarak Araç Hasar Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ !

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.