emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Plaka Ceza Sorgulama

Plaka Ceza Sorgulama
23.03.2016

Trafik akışının sorunsuz sağlanması için ve ulaşımın aksamaması için trafiğe çıkan araçların uyması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar hem araç sahiplerinin hem de trafikte bulunan diğer tüm insanların canlarını korumaya yöneliktir. Belirlenen kurallara uyulmaması durumunda tespit edildiği takdirde cezai yaptırımlar uygulanır. Bu işlem önceden sadece polis memurları tarafından yapılıyorken şimdi artık trafikte araç sayısının artması ile birlikte teknoloji de işin içine girmiştir. Trafikte kural ihlali durumunda mobese kameralarından ya da belirli yerlerde bulunan radarlar tarafından siz fark etmeden de cezai yaptırım uygulanabilmektedir. Bu şekilde hareket halindeyken yazılan cezalar plakaya yöneliktir. Böyle bir durumda sizin bu cezadan haberiniz olmayabilir. Yazılan bu ceza gecikme zammı gibi faizler ile birlikte daha da maliyetlenebilir. İşte bu şekilde bir mağduriyet yaşamamak adına plaka ceza sorgulama işlemi ile önlem alabilirsiniz.

Plaka ceza sorgulama işlemi online olarak internetin bulunduğu her yerden yapabileceğiniz bir işlemdir. Sorgulama işlemi sayesinde hem plakaya ait tüm cezalar hakkında bilgi sahibi olabilir hem de sizin fark etmediğiniz fakat plaka üzerindeki ödenmemiş cezaları gecikmeden ödeyebilirsiniz. Sorgulama işleminizi iki farklı sistem üzerinden gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır. Bu sistemlerden bir tanesi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tasarlanmış olan ve aynı zamanda resmi web sitesi üzerinden araç sahiplerine hizmet veren bir sistemdir. Bir diğeri de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vergi işlemleri için düzenlenmiş olan İnternet Vergi Dairesi sistemidir. Her ikisi sistem için de hiçbir şifreye ihtiyacınız yoktur. Yazımızın devamında her iki sistem üzerinden plaka ceza sorgulama işleminizi nasıl yapacağınız konusunda detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

EGM Plaka Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirilen bu plaka ceza sorgulama işlemi sırasında girilen plakaya ait ceza bilgilerine kolaylıkla erişebilirsiniz. Bu işlem için ilk olarak yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada sizden sizden bir kaç bilgi istenecektir. Sorgulama yapan kişi adı, soyadı, T.C kimlik numarası ve doğum yılını gösterilen alanlara girmesi gerekmektedir.

egm trafik borc1

Sorasında sayfanın altında 4 farklı seçenek ile sorgulama türleri sorulur. Sizden resimde gösterilen plakadan sorgulama yapacağımız seçeneğe tıklayınız.

plkacezasorgulama2

Ardından gelen sayfada ise sizden sorgulama yapılacak aracın plakası ve tescil belgesi numarasının girilmesi istenir. Tescil belgesi numarasının nereden öğrenileceği konusunda kırmızı işarete tıklayarak öğrenebilirsiniz. Bu adımların sonunda bilgileri doğru bir şekilde girdiğinize emin olduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

EGM Plaka Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

GİB Plaka Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesi üzerinden İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapacağınız plaka ceza sorgulama işlemi için öncelikle yazımızın sonunda bulunan bağlantı linkine tıklayınız. Gelen sayfada sizden bazı bilgiler istenir. İlk olarak sorgulama yapılacak aracın plakasını girerek özel plaka durumunuzu “Evet” ya da “Hayır” olarak işaretleyiniz. Sonrasında ise resimde gösterilen alanlara T.C. kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı giriniz. Son olarak sizden tescil tarihini girmeniz istenir. Bu adımları doğru olarak girmek için bilgilendirme yazısını okuyunuz. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra tek yapmanız gereken “Tamam” butonuna tıklamak olacaktır.

trafik borc1

GİB Plaka Ceza Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.