emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sürücüler Dikkat Etmeli, Trafik Sigortasında Bazı Maddeler İptal Edildi

Sürücüler Dikkat Etmeli, Trafik Sigortasında Bazı Maddeler İptal Edildi
12.10.2020

Geçen hafta trafiğe çıkan tüm sürücüleri ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Anayasa Mahkemesi trafik sigortasında yer alan bazı maddeleri gözden geçirdi ve bu kapsamda trafik sigortası hükümleri arasında yer alan 3 maddenin iptaline karar verdi. İptal edilen maddelere sürücülerin dikkat etmesi gerekiyor.

İptal Edilen Maddeler Neler?

Anayasa Mahkemesi tarafından geçen hafta trafik sigortası kapsamı içinde bulunan bazı maddeler iptal edildiler. Özellikle iptal edilen maddeler arasında yer alan çok önemli bir madde bulunuyor. Bu maddeler hem hukuksal hem de sürücülerin hakları için önem taşıyor. 2016 yılında yapılmış düzenleme ile trafik sigortası kapsamında ödenecek olan tazminatlar genel şartlar ile belirleniyordu. Bu durumda trafik kazalarında yaşamını kaybedenler için sigortadan ödenecek olan tazminatın hesaplanmasında ve daha sonra bu hesap sonrası yakınlara yapılacak ödeme tutarı hakkında düzenleme yapıldı. Buna göre hesaplama yöntemi de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmesine karar verilmişti. Ancak Anayasa Mahkemesi tazminat hesaplamalarında genel şartların kabul görmeyeceğini ve bunun kanun ile yapılması gerektiğine karar vererek ilgili maddeyi iptal etti.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Bu durumda iptal kararı sürücüleri yakından ilgilendiriyor. 2016 yılında torba kanun çerçevesinde eklenmiş bu madde ile ilgili yapılan düzenlemenin üzerinde durmak gerekiyor. O dönemde trafik sigortası fiyatlarında yüzde 150’ye varan artış söz konusuydu. Gerekçe ise alınan çeşitli yargı kararları olmaktaydı. Trafik sigortasında özellikle ödenmekte olan vefat tazminatının hesaplamasının yapılmasında kanun ile sınırlarının çizilmiş belirli bir standart olmadığı için mahkemeler de buna göre kişiden kişiye göre değişen tutarlarda tazminatlar belirliyordu. Bu durumda da sigorta şirketleri bazen az bazen de fazla tazminat ödüyordu. Bu sistem aracı adı verilen kimselerin de çoğalmasına neden olmuştu. Bu türden kimseler sigortanın az para ödeyeceğinden davaya müdahil oluyor ve daha fazla tazminat talep etmek için sürücüler ya da yakınları ile anlaşıyordu.

Tazminat Ödemesi Nasıl Yapılacak?

Sigorta şirketleri de bu durumda değişen fiyatlar üzerinden tazminat ödemesi yaptıkları için prim oranlarını yükseltmişler ve trafik sigortası yaptırmak isteyenlere yüksek tutarlar çıkmaya başlamıştı. Bu durumda Hazine ve Maliye Bakanlığı müdahil olmuş ve 2016 yılındaki kanun çerçevesinde trafik sigortası kapsamında ödenmesi gereken tazminatları genel şartlara bağlamıştı. Bu düzenleme kapsamında trafik sigortası tazminatı ödemeleri bakanlık tarafından belirleniyordu. Fakat geçen hafta Anayasa Mahkemesi kararı ile bu durum iptal edildi ve böylece artık 2016 öncesi döneme dönüş yaşandı.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Tazminat Kararı Mahkemenin

Bu durumda yapılan başvuruları inceleyen mahkeme ilgili kanunda yer alan genel şartlar ifadelerinin kalkmasına karar verdi. İlgili gerekçede itiraz konusu kurallar için sigorta firmalarının zorunlu mali sorumluluk sigortası sözleşmesi kapsamında oluşan sorumluluklarının düzenlenmediğine ve bu kapsamın da genel şartlar ifadesi ile açıklandığı belirtildi. Bu durumda sigorta şirketinin trafik sigortasından doğan borcun, idare tarafından her zaman değiştirilebilir olmasına dikkat çekildi ve sigorta firmalarının bu konuda tazminat belirleme yetkilerinin olmadığını ve konunun mahkeme tarafından belirlenmesine hüküm kılındı. Kararda aynı zamanda mali sorumluluk sigortasına ilişkin olarak sürücülerin menfaatinin ön planda olduğu ve sigorta firmalarının bu konuda menfaat kullanamayacaklarını, poliçe kapsamında ödenen primler dahilinde olası bir kaza ya da vefat durumunda ilgili hasarın karşılamalarının iş tanımlarına uygun olduğu da belirtildi.

Bu kapsamda artık trafik kazalarında karşı tarafa ödenecek olan hasar ya da tazminat tutarlarının belirlenmesinde mahkeme kararları geçerli olacak. Tüm trafik sigortası olanları kapsayan bu durum, aynı zamanda yeni trafik sigortası poliçelerinde de belirtilmiş olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.