• Aile Hekimi Sağlık Raporu ve Tahlil Sonuçları

  2016 senesinde yürürlüğe girmiş olan trafik yönetmeliği gereğince sürücüler ve sürücü adayları ehliyetleri için gereken sağlık raporlarını artık aile hekimliklerinden alabileceklerdir. Aile Hekimliği sağlık raporu ve tahlil sonuçları konusunda yeterli teçhizata sahip olmadığından bazı sıkıntıları beraberinde getirebilir.


  Aile hekimi sağlık raporu ve tahlil sonuçları öğrenme nasıl yapılır? Yapılan yeni düzenleme ile birlikte ehliyetler 5 veya 10 senede bir yenilenecek alınacak olan sağlık raporları, yapılacak olan tahliller Aile hekimi sağlık raporu ve tahlil sonuçları içerisinde yapılabilecek. Daha önce bu işlemleri sadece hastaneler yapabilmekteydi. Hastanelere yüklü miktarda ücret ödemek istemeyen kişiler bu raporlar için aile hekimliklerine başvurmaya başladılar.

  Ancak istenmekte olan sağlık raporları kapsamlı niteliğe sahip olduğu için Aile Sağlık Merkezleri olanakları da kısıtlı olduğu için aile hekimleri çok zor durumda kalmaktadırlar.

  Aile Hekimi Sağlık Raporu ve Tahlil Sonuçları

  Aile hekimi sağlık raporu ve tahlil sonuçları içerisinde sağlık raporunu almak isteyen kişiler ehliyet için gerekli olan şu sağlık raporlarını alabilirler;

  • IQ testi
  • Uyku apnesi
  • Epilepsi işitme
  • Görme kaybı
  • Hipertansiyon
  • Kas hastalıkları
  • Ortopedik rahatsızlıklar
  • Psikolojik bozukluklar

  Aile hekimlikleri alanları dahilinde olmayan rahatsızlıklar için sürücü adaylarını uzman doktor tedavisi için hastanelere yollayabilir. Yukarıda saymış olduğumuz bütün hastalıklar teknolojiyi gerektirmekte olup uzman doktor kontrolünden inceleme gerektiren hastalıklardır. Aile sağlık merkezlerinde yapılamadığında ön tanı koyulur ve yönlendirme yapılır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Aile hekimi sağlık raporu ve tahlil sonuçları çerçevesinde alınan sağlık raporları kişilerin hasta olması durumunda okullarına veya çalışma hayatlarına kaç günlüğüne ara vereceklerini de ifade edebilir.

  İş veya okul için sağlık raporu almak isteyen kişiler aile hekimlerine baskı yaparak rapor almak istiyorlardı. Sağlık Bakanlığı bu duruma el koyarak aile hekimlerinin iş ve okul için sağlık raporu vermemesine karar verdi.

  Aile hekimi sağlık raporu ve tahlil sonuçları öğrenme nasıl yapılır? Sizde aile hekimliğinden sağlık raporu almak istiyorsanız geri çevrileceğinizi unutmayarak hareket etmelisiniz aile hekimlerinin izin belirten sağlık raporu vermeye yetkileri yoktur.

  Reçetesiz İlaç Kullanmak Sağlık Raporu İçin Risk Oluşturuyor

  Aile hekimlikleri kullanmış oldukları sistemlerde hastalarının ilaç geçmişlerine ve aile öykülerine kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Ancak kullanmış olduğunuz reçetesiz ilaçlar sağlık raporunun işlevini yerine getirememesine neden oluyor.

  Aile hekimi sağlık raporu ve tahlil sonuçları için aile hekimliklerinde iş yerine giriş tüfek alımı ehliyet alımı gibi durumlarda sağlık raporu talebinde bulunabilirsiniz.

  Aile hekimliklerinden rapor talep ettiğiniz zaman raporu sağlıklı şekilde oluşturmak isteyen aile hekiminiz ilaç ve aile geçmişinize bakarak işlem yapacaktır.

  Reçetesiz olarak kullanmış olduğunuz bir ilaç varsa aile hekiminiz bunu göremeyeceğinden dolayı sağlıklı bir rapor oluşturması yapamayacaktır.

  Aile hekimi sağlık raporu ve tahlil sonuçları; Örneğin ehliyet için sağlık raporu almak istediniz ancak reçetesiz kullandığınız bir sinir ilacı var. Bu ilaç geçmişinizde görülemeyeceğinden aile hekimi sizin sinirle alakalı bir rahatsızlığınız olmadığına sizin ifadelerinize göre karar verecektir. Eksik bir rapor oluşturma yapılacağından dolayı trafikte sizin ve başkasının canını tehlikeye atacak yanlış bir karar verilmiş olacaktır.

  Aile hekimlikleri göz muayeneleri konusunda da yetersiz kalır. Gerekli ekipmanların, teknolojik aletlerin aile sağlık merkezlerinde bulunmamasından dolayı sağlıklı bir şekilde rapor oluşturma işlemi gerçekleştirilemez.

  Aile Hekimlikleri Tahlil Sonuçları Nerelerden Öğrenilebilir?

  • Aile hekimi sağlık raporu ve tahlil sonuçları için bağlı bulunmuş olduğunuz Aile Sağlık Merkezi online olarak tahlil sonuçlarınızı öğrenebilme size imkan sağlıyorsa büyük bir kolaylık elde ederek kısa süreler içerisinde tahlil sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz.
  • İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün başlatmış olduğu online platform aracılığıyla tahlil sonuçları öğrenme sistemi hastalar için büyük bir kolaylık sağlamıştır.
  • Laboratuvar sonuçları Beklemeye gerek kalmadan Online olarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve laboratuvar kayıt numarası ile tahlil sonuçları sorgula ya bilecek olan vatandaşlar bu sistemi sıklıkla kullanmaya başlamışlardır.
  • Tahlil sonuçlarını online otomasyon sayesinde öğrenmek illere göre değişiklik gösterir.
  • Aile hekimliği tahlil sonuçlarınızı yaptırmış olduğunuz Aile hekimimiz tarafından verilen kayıt numaranız ile tahlillerini de yaptırmış olduğunuz ertesi gün öğleden sonra ekranda görüntüleme yapabilirsiniz.

  E-Nabız İle Tahlil Sonuçlarına Ulaşma

  • Aile hekimi sağlık raporu ve tahlil sonuçları için aile hekimleri tahlil sonuçlarınızı ulaşabileceğiniz en güvenli yollardan bir tanesi de e-nabız sistemidir. E-Devlet sistemi üzerinden E-Nabız’a kolay ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • E-Devlet şifreniz yoksa size yakın bir PTT şubesinden 2 lira işlem ücreti ödeyerek diyerek E-Devlet şifrenize alabilirsiniz.
  • E-Nabız sistemini kullanarak aile hekimi sağlık raporu ve tahlil sonuçları ulaşımı yapmak çok kısa zamanlar almaktadır.
  • E-Nabız ile bütün hastane geçmiş detayında ulaşım da sağlayabilirsiniz.

  Laboratuvar Sonuç Ekranı

  • Kamu Hastaneler Birliği kolay bir şekilde hastaların ulaşabilmeleri için laboratuvar sonuç ekranı oluşturmuştur. Aile hekimliklerinde veya hastanelerde tahlil yaptırmış olan hastalar laboratuvar sonuç ekranlarına online olarak ulaşım sağlayarak istenilen bilgileri girmesi halinde sonuçlarına ulaşabilirler.
  • Aile hekimi sağlık raporu ve tahlil sonuçları güvenli olmaması nedeniyle bazı devlet hastaneleri web siteleri aracılığıyla internet ortamına sunulmaz.
  • Bazı özel hastaneler tahlil sonuçlarını ulaşabilmeniz için sizden ek güvenlik önlemleri talep edecektir. Örneğin cep telefonunuza bir şifre gönderecek şifre aracılığıyla tahlil sonuçlarınıza ulaşabilmenizi sağlayacaktır.
  • Şifre elde edemezsiniz internet ortamınızda tahlil sonuçlarınıza ulaşamazsınız. Bu yüzden hastaneye kayıt olurken vermiş olduğunuz numaranın aktif bir numara olmasına dikkat etmelisiniz.

  Fizyoterapistler Ne Kadar Maaş Alıyor?

  Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?

  Heyet Raporu Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  Aile Hekimi Sağlık Raporu ve Tahlil Sonuçları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın