ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Heyecanlandıran Asgari Ücret Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Heyecanlandıran Asgari Ücret Açıklaması
26.03.2022

Asgari ücret tutarına yeni zam uygulanacağı haberi Cumhurbaşkanı tarafından duyuruldu. Ne kadar yapılacağına dair süreç merak edilmeye başlandı. Konu üzerine ekonomist ve çeşitli analistlerden fikir paylaşımı yapılırken asgari ücrette ikinci zam konuşmaları gündeme damgasını vurdu.

Cumhurbaşkanı konu üzerine gündemde konuşulan asgari ücret güncellemesi ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Yapacak olduğumuz görüşmeler sonrasında yıl ortasında eğer bir değerlendirme yapılması gerekiyorsa kesinlikle bu vatandaşımız için hele işçimiz için esirgenecek bir durum değildir” yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “NATO Olağanüstü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi” için gittiği Belçikadan dönüşte gazatecilerin sorularını cevapladı. Asgari ücret ile ilgili gelen soruya verdiği cevap ise heyecanlandırdı. Vatandaşlarımızı ekonomiye yenik düşmesi istemediğini dile getiren Erdoğan, durumu kurmaylarımız ile değerlendireceğiz. Eğer gerekirse Temmuz ayında ek bir zam yapılabilir.

Cumhurbaşkanlığından Asgari Ücret Tutarına Yönelik Açıklama Geldi

2022 yılına giriş yapılan süreçte enflasyon oranı ile birlikte asgari ücrete uygulanacak zam merak edilmeye başlanmıştı Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada asgari ücretin 4 bin 253 TL olarak belirlendiği netleşmişti. Ardından konuşma aralarında “enflasyonda yükselişin seyri devam ederse asgari ücret tutarına yeni bir iyileştirme yapılabilir” mesajı verildi. Ancak net asgari ücret tutarı üzerinde bir konuşma yapılmadı. Bu da pek çok kesim tarafından merak edilmeye başlandı.

Asgari Ücret Artışında Ne Etkili Oldu?

Ekonomist profesör Dr.Özgür Demirtaş yılbaşında uygulanacak asgari ücret tutarı için kendi tahmininde bulunmuştu. Tahmini oldukça başarılı olmuştu. Ocak ayında uygulanacak asgari ücret tutarı için “4 bin 250 TL civarı olabilir” demişti. Uygulanan asgari ücret tutarı 4 bin 253 TL oldu. Yeniden zam yapılabileceği haberi gündeme yayıldığında ekonomistin fikirleri merak edilmeye başlandı.

Yapılacak yeni zammın nedeni enflasyonun farklı kalemlerdeki ürünlere erişmeye engel olmaya başlamasaydı. Ardından gündeme gelen asgari ücret tutarı konusundaki en önemli etki Temmuz ayında yapılması planlanan memur ve emekli zammının yanında asgari ücret tutarında da bir iyileştirme yapılması önemliydi.

Yeni Asgari Ücret Tutarı Ne Kadar Olacak?

Temmuz ayında yapılması planlanan asgari ücret ödemesi için ünlü Ekonomist tahminlerini yeniden paylaştı. Profesör Dr.Özgür Demirtaş Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda tahmini mi yazayım diyerek şu sözleri ifade etti: “Hükümet asgari ücret zammını 3-4 ay içerisinde 1000 TL tutarında bir zam yapabilir. Ancak şu unutulmamalıdır. Yaz sonu geldiğinde yeni asgari ücret tutarı 5 bin 250 TL olsa dahi şu anki 4 bin 250 TL ile satın alınabilen çeşitli gıda ürünleri o zaman daha zor alınabilecek” dedikten sonra; “Bu yazdıklarım yine gerçek olur, tweetler atılır ancak bir değişim olmaz” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.