ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sarma Yada Doldurulmuş Sigara Satışı İçin Yeni Dönem Başlıyor!

Sarma Yada Doldurulmuş Sigara Satışı İçin Yeni Dönem Başlıyor!
01.07.2020

Doldurulmuş Sigara Satışı İçin Yeni Dönem Başlıyor! Ticari amaçla makaron ya da yaprak sigara kağıdını, ince kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün dışında herhangi bir madde doldurulmuş olarak satışını yapanlara hapis cezası getirilmesinin ardından gözler alınan kararları uygulanmaya odaklanmış bulunuyor. Gerçekleştirilecek olan düzenleme ile birlikte yaklaşık olarak 9,5 milyar TL değerinde vergi kaybının önlenmesi amaçlanmakta.

Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında makaron ya da yaprak sigara kağıdını doldurarak satılmasına yönelik düzenleme yürürlüğe girmiş bulunuyor. Kanun kapsamında, ticari amaçla makaron ya da yaprak sigara kağıdını, ince kıyılmış tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere 1 Temmuz 2020 yani bu günden itibaren 3yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilecektir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetki belgesi almadan ya da bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara yönelik cezai uygulama ise 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Söz konusu olan madde içerisinde tanımlanan fiiller, teşebbüs aşamasında kalmış olsa bile tamamlanmış gibi cezai işlem uygulanacak. Tanımlanan suçların konusunu oluşturan eşyanın değerinin fahiş olması durumunda, verilecek cezalar yarısından bir katına kadar arttırılabilecek. Eşyanın değerinin hafif olması halinde ise verilecek cezalar yarısına kadar, pek hafif olması halinde ise üçte birine kadar indirilebilecektir. Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkan vekili yaptığı açıklamasında, getirilen düzenleme ile birlikte doldurulmuş makarona uygulanacak olan adli cezanın yürürlüğe girdiğini belirti.

Her Gün Tütün Kullanan Kişilerin Oranı % 28

Her Gün Tütün Kullanan Kişilerin Oranı % 28, Türkiye İstatistik Kurumu’nun Türkiye Sağlık Araştırmaları verileri doğrultusunda, her gün düzenli olarak tütün kullanan 15 yaş ve üzeri kişilerin oranı 2016 yılı içerisinde % 26,5 iken, geçtiğimiz yıl artış göstermiş ve bu oran % 28’i bulmuş bulunmaktadır.  Belirtilen rakamlar erkeklerde % 41,3, kadınlarda ise % 14,9 düzeyinde bulunmaktadır. Tütün kullanmayan kişilerin oranı ise 2016 yılında % 69,4 olurken, 2019 yılında % 68,7 olmuş bulunuyor. Yaş gruplarına göre inceleme yapıldığında en çok tütün kullanan bireyler % 42,8 ile 35 – 44 yaş grubunda yer almaktadır.

Kurban Bayramı’nda Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?

Normalleşme Sürecinde Yeni Dönem Bugün Başlıyor!

1 Milyon İşyeri İçin Yeni Dönem Başlıyor!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.