ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sağlık Ocağı Kaçta Açılıyor, Çalışma Saatleri

Sağlık Ocağı Kaçta Açılıyor, Çalışma Saatleri
10.11.2023

Sağlık ocağı açılma saati sabah saat 08.00’dir. Bu saatte açılan sağlık ocakları, saat 17.00’ye kadar faaliyet gösterir. Sağlık ocağı açılma saati olağan üstü durumlarda değişiklik gösterebilir. Çalışma saatlerinde de değişiklik yapılması ihtimali olabilir.

Sağlık ocakları, ciddi olmayan sağlık problemlerinin çözüme kavuşturulmasında önemli bir rol oynar. Sağlık ocakları, şu anda aile sağlığı merkezi olarak adlandırılır. Buralarda muayene, kan tahlili ve aşı gibi çeşitli işlemler yapılır.

Sağlık ocaklarına gitmeden önce randevu almakta fayda vardır. Randevu işlemleri, MHRS üzerinden yapılabilir. Randevu almadan da muayene olunabilir. Ancak sağlık ocağında yoğunluk olması halinde sıra beklemek gerekebilir.

Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri

Sağlık ocağı çalışma saatleri sabah 08.00-17.00 arasındadır. Saat 12.30-13.30 arasında öğlen tatili olduğu için hasta bakılmaz. Sağlık ocaklarında yapılan kan tahlillerinin sonuçları bir sonraki gün çıkar. Ancak aynı gün de sonuçların alınması mümkündür.

Sağlık ocaklarında görev yapan hekimler, hastanın hikâyesini dinledikten sonra uygulanacak tedaviye karar verir. İlaç tedavisi söz konusu olabilir. Ancak aile hekimleri, gerekli durumlarda uzman branşlara yönlendirme yapabilir.

Sağlık ocaklarında yeni doğan takibi gibi işlemler de yapılır. Bu sayede bebeğin sağlıklı bir gelişim gösterip göstermediği anlaşılır. Sağlık ocağı çalışma saatleri dışında muayene olmak mümkün değildir. Mesai saatleri dışında hastanelerin acil servislerine başvurulmalıdır.

Sağlık Ocakları Kaçta Açılıyor?

Sağlık ocaklarının açılma saati sabah 08.00’dir. Sağlık ocakları sadece hafta içi ve mesai saatlerinde hizmet verir. Saat 17.00 sonrasında sağlık ocaklarında muayene olmak mümkün değildir.

Sağlık ocaklarında tedavi olmak isteyenler, ilk olarak MHRS üzerinden randevu almalıdır. MHRS’den randevu almak için sırasıyla şu işlemler yapılır:

  • MHRS sistemine e-Devlet şifresi kullanılarak giriş yapılabilir.
  • Sisteme giriş yapıldıktan sonra aile hekiminizin olduğu sağlık ocağından randevu alabilirsiniz.
  • Randevu aldıktan sonra istediğiniz zaman iptal etme şansınız vardır.
  • Randevu almasına rağmen gitmeyenler, on beş gün süreyle yeni randevu alamaz. Bu nedenle gidemeyeceğiniz durumlarda iptal işlemini yapmalısınız.

Sağlık Ocakları Kaçta Kapanıyor?

Sağlık ocaklarının kapanma saati 17.00’dir. Saat 17.00 itibarıyla sağlık ocaklarında hizmet verilmez. Sağlık ocakları, birinci dereceden sağlık kuruluşları olarak kabul edilir. Bu kuruluşlardan hizmet alabilmek için ilk olarak aile hekiminizi belirlemeniz gerekir.

Sağlık ocağından rapor almak : https://www.ssk.biz.tr/is-icin-saglik-raporu-nasil-ve-nereden-alinir/

Aile hekimliği sistemi sayesinde herkesin sağlık ocaklarında hangi doktora tedavi olacağı bellidir. Bu sistem, tek bir doktora yığılma olmasını engeller. Aynı zamanda hastanın düzenli takip edilmesini de sağlar. Aile hekimleri gerekli durumlarda ev ziyaretleri ve hasta bilgilendirmesi de yapar.

En Yakın Sağlık Ocağını Nasıl Bulabilirim?

En yakın sağlık ocağını bulmak için MHRS sistemine girilebilir. Buradan sağlık ocağının nerede olduğunu görmeniz mümkündür. MHRS sisteminde sağlık ocağının adresi yer alır. Bu adresi öğrenerek ulaşımı nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sağlık ocağı açılma saatinde en yakın sağlık ocağına ulaşarak muayene olmanız mümkündür. Muayene sırasında hekiminiz sizden bazı tetkikler isteyebilir. Bazı sağlık ocaklarında birçok kan tahlilini yapılabilir. Ancak bazılarında gerekli imkânlar bulunmayabilir. Böyle bir durumda hastanelerde tahlil yaptırılabilir.

Sağlık ocaklarına giderek aşı da yaptırılabilir. Çocukluk dönemi aşıları, yetişkin aşıları, sağlık ocaklarında yapılabilir.

Sağlık Ocağı Öğlen Arası Saat Kaçta?

Sağlık ocağı öğlen arası saatleri 12.30-13.30 arasındadır. Bu saatler arasında sağlık ocağı hizmete kapalı olur. Bu nedenle muayene olmak mümkün değildir. Sağlık ocağı öğlen arası bittikten sonra hizmetlere yeniden başlanır.

Sağlık ocakları, zaruri haller durumunda hizmet dışı kalabilir. Bu gibi durumlarda farklı bir sağlık ocağına yönlendirme yapılır. Sağlık ocakları belli bölgelerde fazla sayıda kişiye hizmet verir. Randevu alarak muayeneye gittiğiniz takdirde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Sağlık Ocağı Hafta Sonu Açık mı?

Sağlık ocağının hafta sonu açık olması söz konusu değildir. Hafta içi size uygun olan bir günde ve saatte randevu alabilirsiniz. Sağlık ocağı randevuları, aile hekimlerinden alınır. Aile hekimleri dışında bir hekimden randevu almanız mümkün değildir.

Sağlık ocağı, hafta içi mesai saatleri içerisinde hizmet verir. Bu saatler içerisinde hastaların muayeneleri yapılır. Aynı zamanda tahliller de gerçekleştirilir. Tahlillerin çıkma süresi genellikle yirmi dört saattir. Tahliller çıktıktan sonra e-Nabız üzerinden görüntülenebilir.

Cumartesi, Pazar Günü Sağlık Ocağı Açık mı?

Cumartesi, Pazar günü sağlık ocaklarının açık olması söz konusu değildir. Sağlık ocaklarına gitmek isteyenler, hafta içi saatleri tercih etmelidir. Ancak hastaların kendileri için en uygun günü belirlemeleri gerekir. Randevuya gidilememesi halinde 15 gün yeni randevu alınamaz.

Sağlık ocakları sayesinde ufak tefek rahatsızlıklarda, ilaç yazma için hastaneye gidilmesine gerek kalmaz. Hafta sonlarının yanı sıra bayram günlerinde ve tatillerinde de sağlık ocakları kapalıdır.

Nöbetçi Sağlık Ocağı Var mı?

Nöbetçi sağlık ocağı yoktur. Ancak sağlık ocaklarında görev yapan hekimler, hemşireler ve diğer personeller farklı birimlerde görevlendirilebilir. Sağlık ocaklarında görev alan personeller, ev ziyareti de yapabilir. Bu sayede muayeneye gelemeyen hastaların tedavileri evlerinde gerçekleştirilir.

Nöbetçi sağlık ocakları olmasa da hastanelerin acil birimlerinden destek alınabilir. Acil durumlarda acile gidilebilir. Bu sayede hastalıklara karşı müdahale edilir.

Sağlık ocakları sayesinde hastanelerde oluşan yoğunluk azalır. Böylece sağlık hizmetleri daha verimli bir şekilde yürütülebilir. Sağlık ocaklarından randevu alma işlemleri e-Nabız üzerinden kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile yapılabilir. Sağlık ocağı açılma saatinden kapanış saatine kadar olan aralıkta randevu alınabilir.  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.