emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

ABD Merkez Bankası Fed’in Yeni Faiz Kararı!

ABD Merkez Bankası Fed’in Yeni Faiz Kararı!

ABD Merkez Bankası Fed’in Yeni Faiz Kararı! Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed’den yeni faiz kararı açıklaması gelmiş bulunmaktadır. ABD Merkez Bankası Fed, politika faiz oranını % 0 – 0,25 aralığına çektiğini ve 700 milyar dolar tutarında parasal genişleme başlattığını açıkladı. ABD Merkez Bankası Fed, yeni tip korona virüsü nedeni ile salgının ekonomik etkisi en hafif bir şekilde hafifletmek adına 17 – 18 Mart 2020 tarihlerinde Açık Piyasa Komitesi toplantısının hemen öncesinde ikinci kez faiz indirimine geçti.

ABD Merkez Bankası Fed politika faizini % 0 – 0,25 aralığına çektiğini duyurdu. FED tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda korona virüsü salgınının ABD dahil olarak bir çok ülke genelinde topluma ciddi zararlar verdiğini belirtti. Ülkelerde ekonomik faaliyetlerde ciddi aksamalara neden olduğu ve küresel finansal koşulları önemli derecede etkilediğini gözlemlediklerini belirtti.

Güncel ekonomik verilerin ABD ekonomisinin bu zorlu sürece güçlü bir şekilde girdiğini işaret ederken, FOMC’nin Ocak 2020 ayı içerisindeki toplantısından bu yana gelen verilerin iş gücü piyasasının Şubat ayına kadar son derece güçlü bir şekilde ilerlediğini ve ekonomik faaliyetlerin az da olsa arttığını belirtti.

ABD Merkez Bankası’nın Piyasalarda Koronavirüs Değerlendirmesi!

ABD Merkez Bankası’nın Piyasalarda Koronavirüs Değerlendirmesi! ABD merkez Bankası Fed, piyasalardaki korona virüsü etkisini değerlendirirken, enerji sektörünün stres altına girdiğini ifade etti. Yıllık bazdaki genel ve gıda ile enerji dışındaki kalem giderlerindeki enflasyonun % 2 oranının altında seyrettiğini belirtirken, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin ise çok az bir değişim gösterdiğini bildirdi.

Kovid-19 salgınının etkilerinin yakın dönemdeki ekonomik faaliyetler üzerinde ağırlık göstereceği ve ekonomik görünüme risk oluşturacağını vurguladığı açıklamasında, bu gelişmelerin ışığında komitenin FOMC’nin politika faizini % 0 – 0,25 aralığına indirmeye karar verdiğini belirtti. Böylece söz konusu faiz indiriminin ekonomik aktiviteyi, güçlü iş gücü piyasasının koşullarını ve ayrıca komitenin % 2 oranındaki enflasyon hedefine dönmesi için destekleme yaparak yardımcı olacağının altını çizmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.