• Hangi Tarihler Arası Doğum Borçlanması Yapmak Maaşı Yükseltir?


  Çalıştıkları yere yıllarını veren vatandaşlarımızın ileriye dönük planları genelde rahat bir emeklilik hayatı geçirmeye odaklıdır. Bu sebepten dolayı da çalışırken, emekli olmaları durumunda alacakları maaşı artırma yolları onlar için hayati önem taşımaktır. Çünkü kimi durumlarda SSK, Emekli Sandığı ya da Bağ-Kur’a bağlı ve sigortalı olarak çalışan vatandaşımız emeklilik yaşını ve çalışma süresini doldurmuş olmasına rağmen prim ödemelerinin eksikliği dolayısıyla emekli olamamaktadır ya da düşük bir emekli aylığı almaktadır. Bu durumdan kaçınmak için emekli maaşınızı henüz çalışırken artırabilirsiniz. Sigortalı kadın çalışanlar için doğum borçlanması yanmak bu konuda iyi bir çözüm olabilir.Biz de bu yazımızda hangi tarihler arası doğum borçlanması yapmak maaşı yükseltir sorusuna cevap vereceğiz.

  Doğum Borçlanması Nedir?

  Doğum borçlanması, kadın sigortalının hamile kalıp çalışamadığı durumlarda geriye dönük olarak bağlı olduğu sosyal kuruma borçlanıp primlerini ödeyerek çalışamadığı sürenin yarattığı dezavantajı ortadan kaldırmaktır.

  Doğum Borçlanmasını Kimler Yapabilir?

  2014’ten önce yalnızca SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınlar doğum borçlanması yapabiliyordu. Ancak 11.09.2014 tarihinde yürürlüğe giren 6552 sayılı torba kanun sayesinde artık SSK değil de Emekli Sandığı ya da Bağ-Kur’a bağlı çalışan kadınlar da doğum borçlanması yapabiliyor. Doğum borçlanması süresi tüm sigortalılar için aynı ve en fazla iki yıldır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Doğum borçlanması yapabilmek için kadın sigortalıda aranan ön koşullar şunlardır:

  • Sigortalı kadının doğumdan önce de çalışıyor olması
  • Sigortalı kadının adına doğumdan sonraki süreçte prim ödenmemiş olması
  • Borçlanabileceği sürede çocuğunun yaşamış olması

  Doğum borçlanması yapılacak süreye kadar çocuğun vefat etmesi durumunda, vefat tarihine kadar borçlanma yapılabilir.

  Doğum borçlanmasının sigortalı çalışmaya başlama tarihinden sonraki yalnız 3 çocuk için yapılabildiğini hatırlatalım.

  Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Sigorta işlemleri her çalışanın bağlı olduğu sigorta kurumunca yapıldığı için doğum borçlanması başvurusu da farklı sigortalılar için farklı kurumlara yapılmaktadır. Başvuru sırasında, doğum borçlanma başvurusu talep dilekçesi yazılmalı ve bu dilekçeye bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi eklenmelidir. Bunun dışında başka bir belge aranmaz.

  • Bağ-Kur’lu kadın sigortalılar, doğum borçlanması başvurularını dilekçe ve nüfus cüzdanı fotokopileriyle birlikte Bağ-Kur dosyasının bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapmalıdırlar.
  • SSK’lı kadın sigortalılar, doğum borçlanması başvurularını dilekçe ve nüfus cüzdanı fotokopileriyle birlikte en son hizmetlerinin bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine yapmalıdırlar.
  • Emekli Sandığı kapsamındaki kadın sigortalılar, doğum borçlanması başvurularını dilekçe ve nüfus cüzdanı fotokopileriyle birlikte şu anda “Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA” adresinde bulunmakta olan “SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı” na yapmalıdırlar.

  Doğum Borçlanması Ödemesi Ne Kadar?

  1 Ocak 2016 itibariyle borçlanma miktarlarına zam yapıldı. Bir günlük en az borçlanma bedeli 17.57 TL’ye, en fazla borçlanma bedeli ise 114.19 TL’ye çıktı.

  Doğum borçlanması için asgari ücret ve bunun 6.5 katı olan 10.705 TL arasında bir seçim yapılıp prim tutarı bu seçime göre belirleniyor. Doğum borçlanması yapan kadın bir çocuk için, yapacağı seçime bağlı olarak en az 82.216 TL, en çok 12.650 TL ödemek zorundadır.

  Hangi Tarihler Arası Doğum Borçlanması Yapmak Maaşı Yükseltir?

  Değişen dinamikler, çalışan ve işveren sayılarındaki artışlar gibi sebeplerden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilik maaşları ve maaşların hesaplanma kriterleri zaman zaman değişebiliyor. Tamamen aynı durumdaki üç kişi, biri 2000 yılı öncesinde, biri 2000-2008 yılları arasında, bir diğeri de 2008 sonrası sigortalı işe başlamış ise tamamen farklı emekli maaşları alabilir. Bu durumun sebebi 2000 ve 2008 yıllarında yapılan Sosyal Güvenlik Reformları kapsamında değişen hesaplamalardır.

  Bu değişen hesaplamalar dolayısıyla doğum borçlanması yaparak maaşı yükseltmek yalnızca 2000 yılından önceki doğumlarda mümkün. Eğer siz de 2000 yılından önce doğum yapmışsanız, bağlı olduğunuz sigorta kurumuna başvurarak doğum borçlanması yapabilir; emekli maaşınızı yükseltebilirsiniz. Ancak 2000 sonrasındaki doğumlar için ödenecek borçların normal primlerden bir farkı olmadığı için maaşınıza olumlu bir etkisi olmayacaktır.  tıkla sorunu sor

  Hangi Tarihler Arası Doğum Borçlanması Yapmak Maaşı Yükseltir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. arzu acar dedi ki:

   1973 doğumluyum 1990 işe başlama 93-95 ve 2008 doğumum var.93 ile 95 teki doğumlarımı ödedim 2008 ide ödersem 5375 i tamamlıyorum.2008 borçlanmasını ödememin emekli maaşında artı veya eksisi olurmu.yoksa kalan günlerimi ek 5 tarım ödesem dahamı doğru olur.ayrıca son senede 2 yıl ek 5 tarım ödedim maaşımda azalma olurmu.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SSK emekliliğinizde ödemiş olduğunuz fazla primler asgari ücretin 3,5 katının altında olursa emekli maaşınızı olumsuz yönde etkilemektedir. Fakat bu yatırılmış primlerinize emekli olacağınız prim gün sayısına göre değişiklik gösterir. Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.