Genel

Son 24 Saatte Çin ve Güney Kore İçin Salgın Vakalarında Artış Başladı

Yeni Tip Koronavirüs Kovid-19 salgınının ortaya çıktığı Çin’de yeni vaka sayısı 100 rakamının, Güney Kore’de ise 400 rakamının üstünde seyrederken Hindistan’da rakam 15 bini aştı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonunda yapılan açıklamaya göre, Çin ana karasında son 24 saatlik süre içinde 18 adet yurtdışı kaynaklı 144 yeni Kovid-19 vakası tespit edildiği ifade edildi. Virüs nedeni ile şuan hayatını kaybeden bir kişi olmadığı açıklandı. Yurt içi kaynaklı vakaların 68 ‘i Heylongciang, 33 adei Cilin, 20 kişi Hıbey, iki kişi ise Şensi eyaletlerinde bulunuyor. İki vaka da başkent Pekin’de tespit edildi.

Kovid-19 ile birlikte bugüne kadar Çin sınırlarında 88 bin 701 vaka tespit edilirken, 4 bin 635 kişi salgından dolayı hayatını kaybetti. 82 bin 468 kişi ise gerekli tedaviler ardından sağlıklarına kavuştular.

Vakalar Hangi Bölümde Daha Yoğun

Son vakaların, ülkenin güneyine göre daha soğuk hava koşullarında yaşadığı kuzeydoğu bölgesinde ve Rusya sınırlarına en yakın konumda olan eyaletlerde yoğunlaştığı tespit edildi. Yetkililer ay takvimine göre, Çin yeni senesinin başlangıcı olan 12 Şubat’ın hemen öncesinde yeniden baş gösteren salgını kontrol altına almaya en yüksek özeni gösteriyor. Yeni yıl ile birlikte insanların daha fazla bir araya gelmeleri ve kutlamaların yapılması ise vaka sayısında artışa neden olacağında önerilmiyor.

Tatil Nasıl Etki Yapacak?

Ülkede ‘’Bahar Bayramı’’ olarak kutlanan bu sürede ise birçok meslek gurubu tatile giriyor. Tatil kapsamında seyahat etmek isteyecek kişi sayısının yüksek olması yetkilileri endişelendirirken, önceliğin vaka sayısını ortadan kaldırmak olduğuna değinildi. Bayram öncesinde ülke içinde seyahat edeceklere son bir hafta içinde negatif Kovid-19 testini bildirme zorunluluğu getirildi. Çok sayıda eyalet yönetimi ise seyahat eden kişilere karantina tedbirlerinin uygulanacağını açıkladı.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Ulusal Sağlık Yetkilileri, vatandaşlara zorunlu olmadığı halde seyahat etmemeleri gerektiğini bildirdi. Bahar Bayramı ülkede göçmen olarak kentler çalışan işçilerin de taşradaki ve kırsal alanlardaki ailelerini ziyaret etmesine sebep oluyor. Bu dönemde 1,7 milyar adet yolculuk yapacak kişi sayısı olduğu tahmin edilirken, salgının tekrar yayılma ihtimali yetkilileri korkutuyor.

Karantina Süresi Yükseliyor

Öte yandan Başkent Pekin’de yurt dışından gelenler için 14 gün karantina süresi uygulamasının tam 28 güne çıkarılacağı açıklandı. İlave 7 günlük süre içinde kişinin kendisini evinde tecrit etmesi talep ediliyor. Son 7 günlük sürede ise ‘’sağlık kontrolü’’ uygulaması devlet tarafından yapılacak. Kontrol süresinde kişilerin rutin faaliyetlerine devam edebileceklerini ancak başkaları ile bir araya gelemeyeceklerini ifade eden Çin, sağlık kontrollerinin ise Pekin’de yakından takip edileceğini açıkladı.

Güney Kore Cephesinde Durum

Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan açıklama kapsamında, son 24 saatlik süre içinde 31’i yurtdışından gelme, geri kalanı sınır içi toplamda 401 yeni vaka tespit edildiği belirtildi. Toplam vaka sayısı 73 bin 918 şeklinde düzenlenerek kaynaklara geçen Güney Kore, son 24 saat içinde 16 kişinin salgından hayatını kaybetmesine tanıklık etti.

Bu kapsamda Güney Kore’de salgın sebebi ile yaşamını kaybedenlerin toplam sayısı ise 1316’ya ulaştı. Bu güne kadar virüs bulaşan 60 bin 846 kişi ise tedaviler ile sağlıklarına kavuştular.

Ülkede başkent Seul ve çevresinde yer alan bölgede ‘’2,5’’ olarak adlandırılan yeni bir uygulamaya giriş yapıldı. Bu kapsamda 2’nci seviye tedbirlerin hayata geçirilmesi ve 31 Ocak tarihine kadar değiştirilmeden uygulanması planlanıyor. Yapılan açıklamalarda, 25 Aralık’ta 1240 rakımı ile en yük seviyeye ulaşılan dönemlere dönüş yapılmak istenmediği belirtildi. Geçen hafta 500 civarında seyreden vaka sayısı, önceki 2 gün ardından 400’ün altına inmiş, bu başarıda ikincil tedbir programının etkisi olduğu ifade edilmişti. Dünden bu güne ise vaka sayısı 404’e yükseliş yaptı.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir