Genel

Merkez Bankası 20 Mart 2020 Tarihinde Faiz İndirimine Gidecek

Merkez Bankası Faiz İndirimine Gitti! Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz indirim kararı aldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz oranında indirime gitme kararı almış bulunmaktadır. Gelen son dakika haberindeki bilgiler doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanmakta olan faiz – nema oranını 20 Mart 2020 tarihinden geçerli olmak koşulu ile % 8 oranından, % 6 oranına indirmiş bulunmaktadır.

Faiz İndirimi 20 Mart 2020 Tarihinden İtibaren Geçerli Olacak!

Faiz İndirimi 20 Mart 2020 Tarihinden İtibaren Geçerli Olacak! Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Türk Lirası, zorunlu karşılıklara uygulanmakta olan faiz oranını düşürme kararı aldığını açıklamış bulunmaktadır. Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda yeni zorunlu karşılık faiz oranları 20 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

Merkez Bankası’nın resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirdiği habere göre 04.10.2019 – 19.03.2020 arasındaki faiz oranı % 8 olarak uygulanırken, 20 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak koşulu ile belirtilen faiz oranı % 6 seviyelerine indirgenecektir. Diğer yandan 06.03.2020 dahil olmak kaydı ile, zorunlu karşılık yükümlülük tarihinden itibaren 2020 / 6 sayılı Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ edilen ile belirlenen koşulları sağlayan reel kredi büyümesine sahip bankalara % 8, diğer bankalara ise % 0 miktarı uygulanacaktır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu