• E-Nabız Şifresi Nasıl Alınır?

  Sağlık Bakanlığı tarafından verilen hizmetler her geçen gün biraz daha geliştirilmektedir. Özellikle internet teknolojisinin sağlamış olduğu imkanlar sağlık hizmetleri için fazlasıyla kullanılmaktadır. Bu hizmetlerden bir tanesi de e-nabızdır. E-nabız nedir, ne işe yarar? Buradan hangi bilgilere ulaşılabilmektedir? İnsanlar tarafından bu merak edilen bu hizmet insanların sağlık geçmişleri ile ilgili detaylı bilgiler verilmektedir.


  E-Nabız Nedir?

  E-Nabız basit bir ifade insanların sağlık bilgilerine ulaşabilecekleri bir uygulamadır. Bu bilgilere insanların kendisinin erişim yetkisi olduğu gibi doktorları ve diğer sağlık personellerinden bir kısmının da erişim yetkisi bulunmaktadır. Bu uygulama sayesinde geçmişteki sağlık verilerinize de ulaşma imkanı yakalamış oluyorsunuz.

  E-Nabız, herhangi bir sağlık kuruluşunda yaptırmış olduğunuz tetkik, muayene ve diğer tedavi işlemlerinize ulaşmanızı sağlamaktadır. Bu uygulama ile sağlık bilgilerinizin tamamını kontrol etme imkanı da buluyorsunuz. Özellikle geçmiş bilgilerin doktorlar tarafından görülüp görülemeyeceği sizin vereceğiniz izne bağlıdır. Bu uygulama ile alacağınız sağlık hizmetlerinin kalitesi artmış olacaktır. Dolayısıyla son derece önemli işlevleri olan bir uygulama olarak dikkat çekmektedir.

  E-Nabız Sisteminde Bulunan Verilerin Önemi

  Sağlık sorunlarına ilişkin tedaviler yapılırken geçmişte yaşamış olduğunuz süreç çok önemlidir. Geçmişte geçirdiğiniz rahatsızlıklar, kullandığınız ilaçlar, bu ilaçlara vücudunuzun vermiş olduğu tepkiler, yapılan test ve tetkikler daha sonraki dönemdeki tedaviler için son derece önemlidir ve adeta yol gösterici olabilmektedir. Bundan dolayı sağlık kayıtlarının bulunmuş olduğu e-nabız bu bakımdan son derece önemli bir rol oynamaktadır.

  E-Nabız hakkında genel bir bilgi verdikten sonra bu uygulamaya nasıl giriş yapılacağıyla ilgili bilgi verilmesi gerekmektedir. Böyle bir uygulamadan haberdar oldunuz ve nasıl giriş yapacağınızı bilmiyorsunuz. Yazımızın bu bölümünde bununla ilgili bilgiler verilecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  E-Nabız uygulamasına giriş için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi devletin resmi internet sitesi kabul edilen e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinden bu uygulamaya nasıl giriş yapılacağını anlatmadan önce e-devlete nasıl giriş yapılacağını basit bir şekilde anlatmak yararlı olacaktır.

  E-Devlet Giriş Yöntemleri

  E-Devlete giriş yapabilmek için farklı yöntemler bulunmaktadır ve bunlardan bir tanesi PTT şubelerinden 2 TL verilerek alınan e-devlet şifresidir. Bu şifre ve T.C. kimlik numarası yazılarak e-devlet sitesine giriş yapılabilmektedir. Bunun haricinde ise e-imza ve mobil imza kullanılarak da giriş yapılabilmektedir. E-imza yine PTT şubelerinden ücret karşılığı alınabilirken mobil imza ise GSM şirketlerinden alınabilmektedir. Bunların dışında ise T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı üzerinden de e-devlete giriş yapılabilmektedir.

  E-Nabız uygulamasına e-devlet üzerinden girilmektedir. E-nabız şifresi nasıl alınır sorusunun cevabı da bir anlamda verilmiş olmaktadır. Yani bu uygulamaya e-devlet üzerinden giriyor iseniz ekstradan bir şifreye sahip olmanıza gerek yoktur. Yukarıda genel olarak bahsettiğimiz e-devlete giriş yöntemleri ile e-nabız uygulamasına giriş yapılabilmektedir.

  E-Devlet Üzerinden E-Nabız Sistemine Giriş

  E-Nabız uygulamasına e-devlet üzerinden giriş yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

  • E-Devlet sitesine T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekmektedir. (Diğer giriş yöntemleri de kullanılabilir.)
  • Buraya giriş yaptıktan sonra öncelikle hizmetler bölümüne geçiş yapılmalıdır.
  • Burada devlet kurumları tarafından verilen hizmetler bulunmaktadır ve burada Sağlık Bakanlığı tarafından verilen hizmetlerin olduğu bölüme geçiş yapılmalıdır.
  • Sağlık Bakanlığı tarafından verilen hizmetlerin arasından e-nabız uygulamasını seçerek buraya giriş yapılabilmektedir.

  E-Nabız şifresi kullanmadan sadece e-devlet şifresi kullanılarak uygulamaya bu şekilde giriş yapılabilirsiniz. E-devlet üzerinden çok sayıda hizmet veriliyor olmasından dolayı ülkemizdeki insanların çok önemli bir kısmı e-devleti aktif olarak kullanmaktadır. Dolayısıyla da bu kişiler ekstra bir şifre almadan e-nabız uygulamasına giriş yapabilmektedir.

  E-Nabız şifresi ile uygulamaya giriş yaptıktan sonra öncelikle ekrana “Kullanım Şartları” gelmektedir. Bu şartların altında “e-Nabız sistemi kullanım şartlarını okudum” kutucuğu bulunmaktadır. Bu kutucuk işaretlenmeli ve bu şekilde devam edilmelidir. Bu aşamayı geçtikten sonra uygulama sizden profil oluşturmanızı istemektedir. Profil oluştururken sisteme cep telefonu numaranızı ve girişte kullanacağınız şifrenizi belirlemeniz istenmektedir. Profil oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en önemli husus paylaşım şartlarıdır. Paylaşım şartları burada yer alan bilgileri kimlerin görebileceğini belirlemektedir.

  E-Nabız Verilerinin Paylaşım Şartları

  Paylaşım şartları altındaki seçenekler şu şekildedir:

  • Hiçbir hekim verilerimi göremesin.
  • Aile hekimim verilerimi görsün.
  • Muayene olduğum hekim verilerimi görsün.
  • Muayene olduğum hastanedeki tüm hekimler verilerimi görsün.
  • Sağlık Bakanlığındaki tüm hekimler verilerimi görsün.

  Yukarıdaki seçeneklerden sağlık bilgilerinizi kimin göreceğini belirleyebilirsiniz. E-Nabız şifresi de oluşturduktan sonra SMS ile gönderilen onay kodu sisteme girilerek bu uygulama aktifleştirilmiş olmaktadır.

  E-Devlet şifreniz yok ise bu uygulamayı kullanmak için bir başka yöntem daha bulunmaktadır. Bunun için izlemeniz gereken adımların ilk aşamasında aile hekiminize gitmek olmalıdır. Daha sonra aile hekiminize e-nabız uygulaması için geldiğinizi belirttikten sonra hekim tarafından cep telefonu numaranız sisteme kayıt edilecek. Daha sonra telefonunuza gelen tek kullanımlık şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

  E-Nabız Şifresi Nasıl Değiştirilir?

  E-Nabız şifresi nasıl alınır sorusunun yanıtları genel olarak yukarıda yer almaktadır. Bunun dışında sorulan sorulardan bir tanesi de bu şifrenin nasıl değiştirileceği ile ilgilidir. Bunun için uygulamaya giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan profil fotoğrafının hemen altında düzenle seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneğe tıklayarak şifre değişikliği yapılabileceği gibi diğer bilgiler de düzenlenebilmektedir.

  E-Nabız İlk Giriş

  E-Nabız Nasıl Kayıt Olunur ?

  Aile Hekimi Doktorum Kim? Nasıl Öğrenirim?  tıkla sorunu sor

  E-Nabız Şifresi Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ferda menekşe dedi ki:

   e-hizmetler kısmında sağlık bakanlığına girdiğimde e-nabız la ilgili hiç bir uygulama yok e-devlet şifrem var e -nabız şifresi almak istemiyorum

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    E-devlet şifreniz ile, enabiz.gov.tr adresine giriş yapabilirsiniz. enabiz.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra “e-Devlet Üzerinden Kayıt Olun” butonuna tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz.

  2. volkan dedi ki:

   selamlar,
   Ben yurt dışında azerbaycanda yaşamaktayım ,e-nabız şifresini, tüm bilgileri girmeme rağmen, azerbaycan kayıtlı telefonuma onay gelmemektedir ve giriş şifresini alamıyorum bu konuda bilgilendirmenizi rica ediyorum..

  Sorunuzu Yazın