Genel

2020 İnternetten E-Nabız Şifresi Nasıl Alınır ?

2020’da E-nabız şifresi almak sağlık bilgilerine online olarak ulaşmak için gerekli olmaktadır. E-nabız şifresi ile sağlık verilerinizin tamamına ulaşabilir, acil durumlarda doktorunuza geçmiş tetkik sonuçlarını gösterebilirsiniz. E-nabız, sağlık kuruluşlarında yaptırdığınız tüm muayene, test ve tetkik sonuçlarınıza ulaşmanızı sağlayan bir platformdur. Bu uygulama ile bilgilerinizin tamamına ulaşabilirsiniz. E-nabız sistemine giriş yapmak için iki yol bulunmaktadır.

Bunlar ise:

 • E-nabız sistemine direkt olarak E-nabız sistemi üzerinden giriş yapabilirsiniz.
 • E-nabız sistemine e-devlet platformu üzerinden giriş sağlayabilirsiniz.

E-Nabız’a E-Devlet Üzerinden Nasıl Girilir?

E-devlet ile E-nabıza giriş için öncelikli olarak PTT şubelerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. Aldığınız bu şifre ve TC kimlik numarası ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Şifre dışında e-devlet sistemine giriş yapabileceğiniz sistemler ise mobil imza, ve internet bankacılığı olmaktadır.

Buna göre:

 • E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz.
 • Ardından E-devlet sisteminin sol bölümünde bulunan Hizmetler kısmına giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra Sağlık Bakanlığı kısmına tıklanmalıdır.
 • Ardından Sağlık Bakanlığı tarafından verilen hizmetler kısmında yer alan E-nabız bölümüne giriş yapılabilmektedir.

E-nabız kısmına, e-devlet şifresi ile kolayca giriş yapabilirsiniz. E-nabız uygulamalarına ilk defa giriş yapanlar için Kullanım Şartları ekrana gelmektedir. Kullanım şartlarını okudum kısmını onaylamadan, e-nabız sistemine giriş yapılması mümkün olmamaktadır.

E-Nabız’a Nasıl Üye Olunur?

E-Nabız’a üye olma sistemi söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti üzerinde yaşayan tüm TC vatandaşları, E-nabız’a üyedir. Ancak ilk kez e-nabız sistemine giriş yapacak olan kişilerin bu şifreyi aile hekimlerinden alması gerekmektedir. Aile hekimleri tek kullanımlık bir şifre vermektedir. Bu şifre ile e-nabız sistemine kolayca giriş yapabilirsiniz. Öte yandan aile hekiminden şifre temini mümkün olmayan kişiler mevcut e-devlet şifresi ile e-devlet platformu üzerinden e-nabız sistemine giriş yapabilmektedir.

E-devlet şifresi PTT şubelerinden 2 TL karşılığında satın alınabilmektedir. Şifreyi satın aldıktan sonra e-devlet sistemine giriş yapabilir ve platform üzerinden e-nabız kısmına geçiş yapabilirsiniz. E-nabız sistemi üzerinden bugüne dek koyulmuş tüm teşhisleri, verilmiş tüm ilaçları ve tüm tetkik neticelerinizi görebilirsiniz. Bu sayede doktorlarınıza sağlık durumu hakkında daha net bilgi vermeniz mümkün olacaktır.

E-Nabız Şifresi Nasıl Değişir?

E-nabız şifresi değiştirme işlemleri de oldukça kolay şekilde tamamlanmaktadır. Bunun için izlenmesi gereken adımlar ise:

 • E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra E-nabız kısmına giriş yapın.
 • E-nabız kısmının üzerinden sol tarafta yer alan profil fotoğrafının alt kısmındaki ‘’Düzenle’’ seçeneğini tıklayın.
 • Bu sayfayı tıkladıktan sonra şifre değişikliğini dilediğiniz gibi yeniden güncelleyip kaydedebilirsiniz.

E-Nabız Üzerinden Nasıl Randevu Alınır?

E-nabız’dan randevu almak için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra E-nabız bölümünde bulunan ‘’Randevu Al’’ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Bu sayede MHRS kısmından randevu almanız gerekmemektedir.

Bunun yanı sıra:

 • E-nabız sistemi üzerinden Tansiyon, Şeker, Nabız ve Ağırlık sekmeleri üzerinden bu alana eklediğiniz bilgileri kolaylıkla görebilirsiniz.
 • Takvim üzerinde bulunan randevularınızı görebilirsiniz.
 • Sağlık bilgilerinizi de doktorlarınız ile paylaşabilirsiniz.
 • Yakınlarınız ile sağlık bilgilerinizi paylaşmak için TC kimlik numarası ve cep telefonu bilgilerini girmeniz de yeterli olacaktır.
 • E-nabız bölümü üzerinden bugüne kadar size verilen tüm reçeteleri görebilirsiniz.
 • Geçmiş ve güncel tarihli ilaç raporlarınızı görebilirsiniz.
 • Geçmiş dönemli tüm e-nabız tahlil sonuçlarını görebilirsiniz.
 • Tüm röntgen ve radyolojik görüntü sonuçlarını görebilirsiniz.
 • Tüm aşı takvimi ve aşılarınızı görebilirsiniz.
 • Organ bağış bilgilerinizi e-nabız kısmından görüntüleyebilirsiniz.

E-Nabız’a Nasıl Giriş Yapılır?

E-Nabız giriş yöntemi hem bilgisayarlardan hem de mobil uygulamalardan kolayca yapılabilmektedir. E-Nabız sistemi için Google Play ya da App Store üzerinden mobil uygulamayı indirebilirsiniz. Sistemi indirdikten sonra şifreniz ile beraber giriş yapabilirsiniz. Mobil uygulamaya giriş yapabilmek için aile hekiminizden tek seferlik şifre almanız gerekmektedir. Aldığınız şifreyi giriş yaparken değiştirebilirsiniz.

Bunun dışında e-nabız sistemine giriş yapabilmek için:

E-Nabız Giriş İçin TIKLAYINIZ

 • Mobil uygulamalar dışında bilgisayar üzerinden https://enabiz.gov.tr olan resmi internet adresi üzerinden sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaparken aile hekiminizden tek seferlik giriş şifresi alabilir ya da e-devlet şifreniz ile e-devlet sistemi üzerinden giriş yapabilirsiniz.
 • Yaşadığınız ülke, şehir, boy ve kilo gibi talep edilen bilgileri girmeniz önemlidir.

E-Nabız Aile Hekimi Nasıl Değiştirilir?

E-Nabız’dan aile hekimi değiştirme için Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenmiş olan Aile hekimi değiştirme başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Form üzerinde aile hekimini neden değiştirmek istediğinize dair bilgileri de yazmanız gerekmektedir. Bu formu sağlık ocağına teslim etmeniz gerekmektedir.

Bunun dışında:

 • Herhangi bir kişinin son 3 ay içerisinde aile hekimleri arasında yalnızca bir 1 kez geçiş yapma hakkı bulunmaktadır.
 • Aile hekimleri arasındaki geçişler, her ayın 5’i ve 21’i arasında yapılmaktadır. Bundan dolayı tarihlere dikkat edilerek geçiş yapılmalıdır.
 • Aile hekimleri arasında yapılan değişiklikler sonuçlanana kadar aynı hekime gitmeye devam edilebilir.
 • Eğer geçiş yapmak istediğiniz aile hekimin 4 bin üzerinden hastası olması durumunda geçiş yapmanız mümkün değildir.
 • Aile hekimini değiştirmek için e-devlet sisteminden de faydalanabilirsiniz.
 • E-nabız sistemine E-devlet sistemi ile giriş yaptıktan sonra, ‘’Aile Hekimi Değiştir’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından geçiş yapmak istediğiniz aile hekimini seçmeniz gerekmektedir.
 • Sayfada talep edilen bilgileri doldurduktan sonra geçiş yapabileceğiniz hekimler sıralanacaktır.
 • Ardından seçmek istediğiniz hekimi tıklayıp, sonuçları kaydedebilirsiniz.

E-Nabız Ebeveyn Onayı Nasıl Yapılır?

E-nabız’dan ebeveyn onayı ailelerin çocuklarının tahlil sonuçlarını görmesi için önem teşkil etmektedir. E-nabız üzerinden ebeveyn onayı verebilmek için anne ya da babaların e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapması gerekmektedir.

Bunun için izlenmesi gereken adımlar ise:

 • E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile platforma giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yapmak için herhangi bir PTT şubesi üzerinden e-devlet şifresini 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmında bulunan yere E-Nabız yazmanız gerekmektedir.
 • E-nabız yazdıktan sonra sağ bölümde çıkan ‘’Çocuklarım’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir. Bu alana tıkladıktan sonra sahip olduğunuz tüm çocuk isimlerini görebilirsiniz.
 • Daha sonra bu alan üzerinden hem annenin hem de babanın onay vermesi gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden ‘’Paylaş’’ kısmına tıklamanız yeterli olacaktır.
 • Listenin altında bulunan Onay Ver bölümünü tıkladıktan sonra e-devlet sisteminizde çocuklarınız ile ilgili tüm sonuçları görebilirsiniz.

E-Nabız Çocuğumun Bilgileri

E-Nabız’dan çocuk bilgileri 15 yaşına girene kadar, e-nabız bölümünden onay vermeniz halinde gözükmektedir. Ailelerin çocukları ile ilgili tüm test, tahlil ve muayene sonuçlarını görmesini sağlayan E-nabız sistemi üzerinden çocuklarınızı görebilmek için ilk olarak e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme griş yaptıktan sonra E-devlet üzerinden E-nabız bölümünü görebilirsiniz. Bu alan üzerinden çocuklarınız için onay vermeniz yeterli olacaktır. Ancak bu onayın hem baba hem de anne tarafından verilmesi gerekmektedir.

E-Nabız İlk Giriş

E-Nabız Nasıl Kayıt Olunur ?

Aile Hekimi Doktorum Kim? Nasıl Öğrenirim?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. koştuğum zaman diğer arkadaşlarıma göre nefesim kesiliyor ve ani bir nefes almama belimdeki kemikler çatlıyor

 2. e-hizmetler kısmında sağlık bakanlığına girdiğimde e-nabız la ilgili hiç bir uygulama yok e-devlet şifrem var e -nabız şifresi almak istemiyorum

  1. Merhabalar,

   E-devlet şifreniz ile, enabiz.gov.tr adresine giriş yapabilirsiniz. enabiz.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra “e-Devlet Üzerinden Kayıt Olun” butonuna tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz.

 3. selamlar,
  Ben yurt dışında azerbaycanda yaşamaktayım ,e-nabız şifresini, tüm bilgileri girmeme rağmen, azerbaycan kayıtlı telefonuma onay gelmemektedir ve giriş şifresini alamıyorum bu konuda bilgilendirmenizi rica ediyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu