Genel

65 Yaş İçin Ücretsiz Toplu Taşıma Şartları Değişiyor!

65 Yaş İçin Ücretsiz Toplu Taşıma Şartları Değişiyor! 65 yaş ve üstü vatandaşların toplu taşımaları ücretsiz olarak kullanmaları ile ilgili şartları değişikliğe gidiliyor. 65 yaş ve üstü vatandaşların toplu taşıma kullanmalarında ki ücretsiz olan hakları kısıtlanarak düzenlemeye güdülmektedir. 65 yaş ve üstü vatandaşların toplu taşımayı ücretsiz kullanmaları konusunu üzerinde iki formül olarak çalışma yapılmaktadır.

  1. Formül uygulamasına göre 65 yaş ve üstü vatandaşlar mesai saatlerinde toplu taşımalarda bulunan ücretsiz haklarını kullanamayacak. Bu uygulama yürürlüğe girer ise emekli vatandaşlarımız mesai saatlerinde toplu taşımaları ücretsiz olarak kullanamayacaklardır.
  2. Formül uygulaması hayata geçirilirse eğer 65 yaş ve üstü vatandaşlar için günde sadece iki kez ücretsiz olarak toplu taşıma kullanacaklardır. Günde 2 üzerinde toplu taşıma kullanmak zorunda kalan 65 yaş ve üstü vatandaşlar ücretli olarak seyahat etmek zorunda kalacaklardır.

65 yaş ve üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak faydalanmaları hakkı, bu vatandaşlarımızın elinden alınmak üzere olmaktadır. Konunun Meclis gündemine taşınması planlanırken diğer yönden de yeni düzenlemeler içeren paket içerisinde yol, trafik dahil birçok yeni uygulamaların gündeme taşınması beklenmektedir. Meclis gündemine taşınması beklenen 65 yaş ve üstü vatandaşların toplu taşımayı ücretsiz olarak kullanmaları ile ilgili çalışmaların birincisi, ücretsiz hakkın mesai saatleri dışında kullanılması olmaktadır. İkincisi ise günlük olarak git ve gel olarak iki adet olarak sınırlandırılması çalışmaları bulunmaktadır.

65 Yaş İçin Toplu Taşıma Kullanım Hakkı Nasıl Olacak?

65 Yaş İçin Toplu Taşıma Kullanım Hakkı Nasıl Olacak? 65 yaş ve üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanmaları için yapılan iki türlü çalışma bulunmaktadır. Meclis gündemine sunulması beklenen çalışmalardan biri 65 yaş ve üstü vatandaşların toplu taşımaları mesai saatleri dışında kullanması olmaktadır. 65 yaş ve üstü vatandaşların toplu taşıma ile ilgili meclise sunulması beklenen diğer çalışma ise günlük ücretsiz olarak iki basım kullanım hakkı olmaktadır. 65 yaş ve üstü vatandaşlar için henüz kesinleşmiş bir durum olmamakla beraber, yapılan çalışmalar sadece teklif olarak sunulacaktır. Fakat konu nereye bağlanır hep birlikte bekleyerek göreceğiz.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu