emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yabancılar Sağlıktan Nasıl Yararlanır?

Yabancılar Sağlıktan Nasıl Yararlanır?

Birbirinden farklı nedenler ile ülkemize gelmiş olan yabancı uyruklu insanlar, sağlık koşullarından nasıl yararlanacaklarını bilemiyorlar. İster iş bulup çalışmak, ister eğitimini tamamlamak için gelmiş olan yahut vatanında savaş olup ta çok zor durumlardan göç etmiş insanlar kapsamında Türkiye’de bulunmakta olan bu kişilerin sağlık ile ilgili merak ettikleri, öğrenmek istedikleri ve yardıma ihtiyaç duydukları hususlara bu konumuzda mümkün oldukça en fazla şekilde yer vereceğiz. Yabancı uyruklu insanlar ve aynı zamanda bunları aileleri de tüm sağlık hizmetlerinden yararlanmak istiyor. Fakat bunun için yapmak zorunda oldukları bir takım zorunlu belgeler oluşturulması gerekmektedir. Biz de bu yazımızda yabancılar sağlıktan nasıl yararlanır konusunu işleyeceğiz.

Konumuzun açılımını yapacak olursak, yabancıların da Türkiye’ye geldiklerinde bazı haklara sahipler. Ayrıca yaşamak isterler ise durum değişir, yine de bir çok hakka sahiptirler. Fakat bunlar için gerekli izin belgeleri ve dokümanlar şarttır. Bunun için Ana yasaya gerekli başvuruları ve izin belgelerini iletmeleri gerekir. Ancak bu taktirde sorunsuz bir şekilde sağlıktan ve diğer koşullardan yararlanırlar.

Yabancı Uyrukluların Sağlıktan Yararlanmaları İçin Yapmaları Gerekenler

Yabancılar sağlıktan nasıl yararlanır konusu kapsamında yabancıların yapması gerekenler vardır. İlk olarak Türkiye’de çalışmakta olan ya da bir işyeri sahibi olan yabancı uyruklu insanların, burada barınabilmeleri için izinleri olması gerekir. Zaten bu izin doğrultusunda diğer sağlık koşullarından da yaralanmaları mümkündür. Çalışma iznini alarak yahut işyeri açarak ülkemizde ikamet etmiş olanlara geçici vatandaşlık numarası verilir. Bu numara onun için önem arz ediyor. Bu sayede geçicide olsa bu ülkenin, vatandaşı olarak hizmetlerden yararlanıyor. Ama bu geçici vatandaşlık numaralarına otuz gün genel sağlık sigortası üzerinden çalışan ise bildirmiş olan yahut işveren patron ise kendileri tarafından primler ödenmekte olan kişiler sağlıktan kolayca yararlana biliyorlar. Bu yabancı uyruklu kişilerin eşleri, çocukları, anneleri ve babaları da kendi ülkelerinde herhangi bir sosyal güvenceye dayalı olmadığını taahhüt belgesi ile birlikte belirttiklerinde ülkemizde kalabilme tezkerelerinde belirtilen süre yine devlet tarafından ne kadarına izin veriliyorsa o kadar olmak ile sınırlandırılmış bir biçimde sağlık koşullarından ve diğer hizmetlerden yaralanmaları mümkün kılınmıştır. Bu durumda, engeller ortadan kalkar ve istenilen hizmet koşullarından kolaylıkla yararlanılır.

Fakat herhangi bir işyerinde çalışmakta olmayan evde olan yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de yerleşim sahibi olma süreleri de ortalama bir yılı geçtiği zamandan itibaren, bir ay içerisinde başvuruda bulunmaları durumunda genel sağlık sigortası ve diğer hizmetlerden yararlana bilir. Daha sonra bu kişilerin sağlık hizmetlerinden tam anlamıyla yararlanabilmeleri için başvuruyu oluşturması durumunda gelir testine tabi tutulmaz fakat en yüksek orandaki prim geneli üzerinden genel sağlık sigortasına sahip olmak için ödemek zorunda kalacakları tutar miktarı hesaplanır, kendilerine ve hak sahiplerine de mutlaka sağlık hizmeti sunulur.

Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Sağlıktan Yararlanmaları İçin Neler Yapması Gerekir?

Yabancılar sağlıktan nasıl yararlanır kapsamında yabancı uyruklu öğrencilerinde yapması gerekenler vardır. Ülkemizde eğitim ve öğretim gören yabancı uyruklu öğrenciler okullarına yaptıracakları kayıt tarihlerinden itibaren ilk üç ay içerisinde başvuru yapmaları halinde genel sağlık sigortalısı sayılırlar. Eğer ki kayıt yapmaları gereken tarihten itibaren hiçbir başvuruda bulunmazlar ise öğrenim süreleri boyunca genel sağlık sigortasından yararlanmaları da mümkün olamaz. Genel sağlık sigortasında yararlanmak isteyen öğrenciler her bir eğitim öğretim dönemi için çalışan asgari ücretin bir kısmı tutarında prim sayısı da ödemek zorunda kalıyorlar. Öğrenciler bunu yerine göre harç paralarından tamamladıkları da görülüyor. Ayrıca devletimizin Türk vatandaşına yani öğrencisine sunduğu öğrenci kredisini yine aynı şekilde yabancı uyruklu öğrenciye de sunuyor. Böylelikle genel sağlık sigortası primini de yatırmasına yardımcı olmuş oluyor.

Yabancı uyruklu vatandaşlar ülke sınırları içerisinde izinli olma halleri durumunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip olduğu tüm hakları kullanabilir ve yararlanabilir. Yabancı uyruklular izin belgelerini yenilemek şartıyla Türkiye sınırları içerisinde isteği yıl kadar kalabilir ve yine sağlık dahil tüm hizmetlerden yararlana bilir. Ailesinin yararlanması gerektiği durumlara da da yine bir problem yaşamadan gerekli işlemlerini gerçekleştirip tüm olanaklardan faydalanabilir.

Kısacası tüm yabancı kardeşlerimiz ve aileleri istenilen belgeleri tamamladığı sürece bir problem yaşamadan tüm koşullardan en iyi şekilde yararlanırlar.

Yorumlar

 1. hilmi dedi ki:

  selamlar,isteğe bağlı (4-b) sigortalıların yabancı uyruklu eşlerini sağlıktan yararlanabiliyor mu?

 2. Murat dedi ki:

  Merhaba. Oturma izni alan bir yabancı sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanır mı?

 3. Mehmet dedi ki:

  Yutrdışında yaşayan yabancı uyruklu arkadaşım İstanbula gelecek. Tam teşekküllü bir devlet hastanesinde tetkik ve tahliller yaptırmak istiyor. Yapabilir mi. Oluyor sa bunun için randevu mu oluşturuluyor.

 4. SAMET dedi ki:

  EŞİM SURİYE VATANDAŞI 5 YILLIK RESMİ EVLİLİĞİMİZ VAR.BENİM SGK DAN YARARLANABİLİR Mİ.SURİYELİ OLDUĞU İÇİN İKAMEHKAH YOK PASOPORT YOK.SADECE GÖÇ İDARESİNİN VERMİŞ OLDU GEÇİCİ KORUMA KİMLİK BELGESİ VAR BİR DE EVLİLİK CÜZDANI.
  SGK YARALANMA ŞANSI YOLLARI VAR MI?

 5. MURAT dedi ki:

  Merhaba bizim bi tanıdığımız Irak vatandaşı burada Türkiyede şirketi var 5-6 yıldır.Bu tanıdığımızın annesi babası hasta kanser.Türkiye’ye getirip bağkur üzerinden sağlıktan yararlandırabilir miyiz?Teşekkürle

 6. Zübeyde dedi ki:

  Merhaba kazaktistandan gelen bir arkadaşım istanbulda oturuma başvurdu geçici oturum belgesi var şuan ızmire benim yanıma geldi ve hasta devlet hastanesinin acilin de muayne olabilir mi ?

 7. Ayşe dedi ki:

  İyi günler ben 5yildir TC vatandaşlığına geçtim ev hanımıyim sağlık sigortası ndan eşim üzerinden yararlanıyorum 70 yaşındaki babam benim üzerinden sağlık sigortasından yararlanıyorum şimdiden teşekkürler

 8. Adem Öztürk dedi ki:

  Merhaba, ben Türkiye vatandaşıyım eşim Bulgaristan vatandaşı yeni evlendik. Eşim ev hanımı. Benim üzerinden sağlık hizmetleri alabilirmi? Alabilirse nasıl bi yol izlemeliyiz başvurmak için.

 9. Kanykei dedi ki:

  Iyi aksamlar ben Kirgizistan vatandasiyim Turkiyede calisma vize sgk var. Yazin kucuk oglumu yanima alip tedavi etmek istiyorum. Benim sgk ogluma gecerli mi. Tesekurler

 10. Destan dedi ki:

  Merhaba bir tanidik kazakistan vatandasi bugun ankara da bacaktan anju oldu ve stend takikdi. Daha onceden bizlere denilen 1450 lira hastane ucreti. Idi .Gecici kimlik numarasi almamizi soylemislerdi aldik. Ameliyat oldu fakat simdi 12500 dolar para istiyorlar.Ne yapmamiz gerek adamin durumu yok. O parayi odemesi imkansiz. Acil cvp lutfen yarin icjn ne yapilmasi gerek

 11. Meylis dedi ki:

  Merhabalar Ben türkmenistandan yazıyorum. 2017 eylül ayında İstanbul marmara iversiteeğitim araştırma pendik.deki hastaneye gelmiştim küçük çocugum börek muanesi için.Doktorlar böbrek kaçagından dolayı ameliyat gerekiyor ama dah küçük oldugundan dolayı 1 yıl ertelemeli tekrar hastaneye başvurulması gerek dediler. Şimdi eylül ayında tekrar gelmeyi düşünüyoruz muayene için. benim sizden ricam egerde doktorlar ameliyat gerek derlerse acaba fiyatda nasıl yardımcı olabilirler. bu konuda yardımcı olur musunuz.
  Saygılarımla Meylis YAZYYEW

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Üniversite hastaneleri döner sermayeli işletmeler olduğundan ücretlendirmeleri kendi yönetmelikleri ile belirlenmektedir. Hastane yönetimi ile görüşmeniz gerekmektedir.

  2. Meylis dedi ki:

   Merhaba ilk olarak mesajımıza cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bir sorum daha olacaktı. Üniversite hastane yönetimin hangisi ile görüşebilirim uluslararası hasta bölümü devletinizden yazı getirin biz bir şey yapamayız dediler. Şimdi o yazıyı almak biraz zor.O yüzden hastanenin hangi yönetimi ile görüşsem bana daha iyi yardımcı olurlar acaba.
   Saygılarımla.

 12. Mehmet dedi ki:

  Eşim yabancı uyruklu ve 2 yıllık ikamet izni aldık, ben SSK lıyım eşim benim sigortamdan yararlanıp ücretsiz hastanelerden hizmet alabilir mi? Alması için neler yapmak gerekiyor?

 13. hikmet aytac dedi ki:

  ayrica ogrenmek istedigim baska bir konu hic sigortaliligim olmadi turkiyeden su anda italyada yasiyorum burda karimin sigortasi aile sigortasindan yaralaniyorum m turkiyede nasil saglik sigortasinda yararlanabilirim ne yapmam lazim tesekkuer ederim

 14. hikmet aytac dedi ki:

  iyi gunler ben hikmet aytac 1960 dogumluyum cift vatandasik var italyadayim sorunlar oldugundan 7 sene sigortali calismisligim var emekli olak istiyorum 57 yasindayim turkiyeden hic calismisligim yok ne kadar para odersem emekli olabilirim tesekkurler

 15. marina çetin dedi ki:

  İyi Günler,

  Ben Türk vatandaşıile evlenerek T.C. Vatandaşlığı almış ve 11 yıldır SGK’lı olarak çalışan birisiyim.
  Rus vatandaşı olan 75 yaşındaki babamı yanıma almak istiyorum. Babamın benim SGK sağlık sigortamdan yararlanabilmesi için ne yapmalıyım, formaliteleri nelerdir ?.

  Yanıtınız için teşekkür ederim.

  Marina Çetin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SGK müdürlüklerinden “Vatandaşı Olduğu Ülkede Sosyal Güvencesi Olmadığına Dair Beyan Ve Taahhüt Belgesi” ile başvuru yapabilirsiniz. Başvurudan önce Alo 170 Sgk danışma hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.