emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır? Adım Adım Yöntemler

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır? Adım Adım Yöntemler
12.06.2020

[highlight color=”red”]YouTube üzerinden para kazanmak için[/highlight] öncelikle YouTube ortağı olmanız gerekmektedir. YouTube ortaklığı ise YouTube kanalınızda paylaştığınız içeriklere Google tarafından reklam uzantıları ile reklam verilmesine onay vermeniz manasına gelmektedir. Zira YouTube’dan para kazanmak için içeriklerinizde Google Ads reklamlarının yer alması gerekmektedir. YouTube ortağı olmak için izlemeniz gereken adımlar ise aşağıdaki gibidir:

 • YouTube İş Ortağı Programı şartlarını kabul etmek,
 • Google AdSense programına kaydolmak,
 • Para kazanma yöntemini belirlemek,
 • İncelemeye tabi tutulmak.

YouTube İş Ortağı Programı Şartları Nasıl Kabul Edilir?

[highlight color=”red”]YouTube İş Ortağı şartlarını kabul etmek için[/highlight] YouTube üzerinden izlemeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Bu adımları doğru izlemenizin ardından YouTube üzerinden para kazanmak için gereken hazırlıkların ilk aşamasını kabul etmiş olacaksınız.

[highlight color=”red”]YouTube İş Ortağı Programı şartlarını kabul etmek için takip etmeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:[/highlight]

 • YouTube oturumunuzu açın.
 • YouTube sayfasının sağ üst tarafında yer alan “Hesap” kısmından “İçerik Stüdyosu” seçeneğini tıklayın.
 • Açılan sayfada sağ tarafta bir menü göreceksiniz. Bu menü üzerinden “Kanal” kısmını seçin ve akabinde “Durum ve Özellikler” bölümüne girin.
 • Durum ve Özellikler sayfasında “Para Kazanma” seçeneğini bulun ve “Etkinleştir” butonunu tıklayın.
 • Sayfada yer alan işlemleri adım adım tamamlamanızın ardından YouTube İş Ortağı Şartları’nı kabul etmiş olacaksınız.

Google AdSense Nedir?

Google AdSense, esasında bir reklamcılık hizmeti sayılmaktadır. Google AdSense’in çalışma prensibi oluşturduğunuz ve yayınladığınız içeriklerinize Google AdWords reklamlarını ekleyen ya da eşleştiren sistemdir. Google AdWords reklamları da dolayısıyla Google AdSense programına dâhil olarak sitelerde yayınlanır. Google AdSense sistemi ile YouTube sayfanızda oluşturduğunuz içeriklere eklenen Google AdWords reklamlarının tıklanmasıyla ya da bu AdWords reklamlarının görüntülenmesiyle birlikte ödeme yapılır.

Google AdSense Programının Reklam Politikası Nasıldır?

[highlight color=”red”]Google AdSense uygulamasına dair bilinmesi gereken hususlar aşağıdaki gibi listelenebilir:[/highlight]

 • AdSense kullanıcısıysanız kendi reklamlarınıza tıklayarak, yani inorganik yollarla, para kazanmanız mümkün değildir.
 • Yasaklı içeriklere AdSense onayı vermemelisiniz.
 • Telif hakkı bulunan içeriklere AdSense reklamları yayınlanması mümkün değildir.

[highlight color=”red”]Google AdSense’in yasaklı içerik olarak tanımladığı durumlara aşağıda yer alanlar örnek olarak gösterilebilir:[/highlight]

 • Uyarıcı maddelere dair içerikler,
 • Alkol ve tütün kullanımı ve bu maddeler hakkındaki içerikler,
 • Yetişkin içerikleri,
 • Bilgisayar korsancılığı ile ilgili içerikler,
 • Gerçek dışı içerikler,
 • Şiddetin yer aldığı içerikler,
 • Silah ve silah benzeri ürünler barındıran içerikler,
 • İllegal içerikler.

Google AdSense’e Nasıl Kayıt Olabilirim?

[highlight color=”red”]Google AdSense programına kaydolmak için[/highlight] Google AdSense’in kendi resmî web sitesini kullanmanız gerekmektedir. Google AdSense’in resmî web sitesine girmenizin ardından sayfada bulunan “Başla” butonunu tıklayarak üyelik işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Başvuru işlemlerini tamamlamanızın ardından Google, sitenize dair gerekli incelemeleri yaptıktan sonra geri dönüş sağlamaktadır. Google AdSense kayıt taleplerinin sonuçlanması ortalama 15 – 20 gün kadar sürmektedir. Başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesi de ihtimaller dâhilindedir.

[highlight color=”red”]Google AdSense başvurularının olumsuz değerlendirilmesinin genel sebepleri ise şunlardır:[/highlight]

 • İllegal içerikler,
 • Spam,
 • Özgün olmayan içerikler.

Google AdSense başvurunuza Google tarafından onay gelmesinin ardından düzenleme panelinde yer alan ayarları tamamlayarak bu kodlara sitenizde yer verebilirsiniz. YouTube’dan para kazanmak için de Google AdSense hesabınızı YouTube kanalınızla eşleştirmeniz gerekmektedir. Eşleştirme işleminizin tamamlanmasının ardından YouTube’den oluşturduğunuz içeriklere verilen Google Ads reklamlarıyla para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu hususta bilmeniz gereken durumlardan ilki Google AdSense ödemenizi almak için öncelikle başvurunuzun onaylanmasının ardından geçen 4 aylık süreç içerisinde adresinizi doğrulamanız gerektiğidir. Bu işlem tamamlandıktan sonra kazancınız 100 $’ı aştıktan sonra Google AdSense tarafından ödemeniz aktarılır.

İnceleme Nasıl Gerçekleşir?

[highlight color=”red”]İncelemeye tabi tutulmanızın amacı[/highlight] içerik üretip izleyicilere sunduğunuz kanalınızın YouTube İş Ortağı Programı Politikaları’na ve YouTube Hizmet Şartları ve Topluluk Kuralları’na uyup uymadığını kontrol etmektir. Fakat bu aşamaya aktarılmadan önce tamamlamanız gereken bir işlem daha bulunmaktadır. Öncelikle paylaştığınız ve paylaşacağınız içeriklerden para kazanmak istediğinizi onaylamanız gerekmektedir. Akabinde içeriklerinizde yer almasını istediğiniz reklam seçenekleri arasında seçim yapmanız gerekmektedir. Bu işlemleri tamamlamanızın ardından kanalınızın YouTube İş Ortağı Programı Politikaları’na ve YouTube Hizmet Şartları ve Topluluk Kuralları’na uyup uymadığı durumu Google tarafından incelenir. İncelemenin ardından değerlendirmenin olumlu olması durumunda hesabınız doğrulanır.

Hemen Para Kazanabilir Miyim?

[highlight color=”red”]Hesabınız onaylandığı gibi para kazanma[/highlight] durumunuz söz konusu değildir. Bu konuda YouTube yeni bir düzenlemeye gitmiştir. Daha önceki zamanlar için kanalınızda yer alan bir tek videonun yeterli sayısına ulaşması durumunda YouTube üzerinden para kazanmak mümkündür. Fakat yeni düzenlemenin ardından yeterli izlenme ya da yeterli takipçi sayısına ulaşamadığınız durumda YouTube üzerinden para kazanmanız gibi bir durum söz konusu değildir. YouTube tarafından belirlenen asgari abone sayısı 1.000 kişi iken, kanalınızın görüntülenme sayısı en az 10.000 olmalı ve son 12 ay içerisinde 4.000 saat izlenme almanız gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığı takdirde YouTube üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

[tie_full_img]

youtube icerik 1

[/tie_full_img]

YouTube ile Nasıl Daha Çok Kazanırım?

[highlight color=”red”]Hesabınız onaylandığı gibi para kazanma[/highlight] öncelikle kaliteli içerikler oluşturmanız ve takipçi sayınızı arttırmanız gerekmektedir. Böylece abone sayınız da izlenme sayınız da artacaktır. YouTube içerik üreticisi olarak daha çok para kazanmak için dikkat etmeniz gereken diğer durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Özgün içerik oluşturmak,
 • İzleyici kitlesi oluşturmak,
 • İzleyici kitlesi ile etkileşimde olmak,
 • İçerikler için profesyonel intro oluşturmak,
 • Sizi temsil eden bir logo kullanmak,
 • Sık sık yeni içerikler üretmek,
 • Üretilen içerikler için doğru etiketler eklemek,
 • Gerçekçi içerikler üretmek,
 • Telif haklarını ihlal etmemek.

Özgün İçerik Üretmek

Özgün içerikler diğer YouTube içerik üreticileri arasından sıyrılmanızı sağlayacaktır. Bu sizi YouTube mecrasında daha fark edilebilir kılan en önemli detayların başında gelmektedir. Özgün ve kaliteli içerikler her zaman YouTube kullanıcılarının dikkatini çekmektedir. Bu özgün içerik oluşturma işini sürdürebilirseniz hemen olmasa bile kısa bir zaman içerisinde YouTube izleyici kitlesinin ilgisini çekebilirsiniz. Ayrıca taklit ya da önceden defalarca yapılmış içerikler oluşturmak YouTube izleyici kitlesi kadar YouTube yönetimi için de kabul edilemez bir durumdur. Zira videonuzda çalıntı öğelere fazlasıyla yer verirseniz öncelikle YouTube izleyicileri tarafından dışlanır, sonrasında da telif hakkının ihlalinden dolayı ceza yersiniz. Bu belki de YouTube üzerinden para kazanma ihtimalinizi tamamıyla kaybetmenize sebep olabilir. Ayrıca YouTube içerikleri için müzik ve şarkı seçimleri de oldukça önemlidir. Çünkü telif haklarına sahip olmadığınız şarkıları kullanmak da telif haklarının ihlalinden dolayı ceza yemenize sebep olabilir.

İzleyici Kitlesi Oluşturmak

İzleyici kitlenizin bir anda oluşmasını beklemek biraz hayalperestlik sayılabilir. Fakat imkansız değil. İzleyici kitlenizin birdenbire artış sağlaması için aşırı sansasyonel bir içeriğe imza atmış olmanız gerekmektedir. Böyle bir planınız yoksa sabırlı olmanız ve içeriklerinizi oluştururken oldukça özenli davranmanız gerekiyor. Bunun için kendinize bir program çizelgesi oluşturabilirsiniz. Hafta başına bir ya da iki içerik girmek sizin yararınıza olacaktır. Çünkü YouTube izleyici kitlesinin bir kanalı takip etmesi için gereken en önemli durumlardan biri de kanalın sık sık yeni içerikler üretmesidir. Kapsamlı bir izleyici kitlesine sahip olmak YouTube’dan para kazanmak için en önemli adımlardan biridir.

En İyi Yatırım Aracı Nedir? Nereye Yatırım Yapılır?

Gelir Belgesiz, Bordrosuz Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Kaymakamlık Para Yardımı Nasıl Alınır, Dilekçe Örneği

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.