Genel

Özel Numara Kapatma Gizli Çağrı Engelleme

Özel numara kapatma işlemi birkaç adımda hızlıca yapılabilir. Vodafone, Turkcell, Türk Telekom, PTTCell ve BİMCell özel numara engelleme için yapmanız gereken adımları yazımızda işledik.

Daha önce de mobil ve operatör işlemlerine dair birçok konuya değinmiştik:

Gizli numaralardan gelen aramaları engelleme talepleri için operatöre ait müşteri hizmetlerine başvurulmasına gerek kalmadan bazı basit işlemler tamamlanarak sonuç alınabilmektedir. Gizli numaralardan gelen aramaların verdiği rahatsızlık nedeniyle kullanıcılar, özel numara kapatma yöntemlerine başvurarak çağrı engelleme hizmetlerinde yararlanabilir. Özel numaralardan gelen çağrılar telefonun aranma özelliğinden ve Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom tarafından sunulan işlem kanalları yardımı ile engellenebilmektedir.

Vodafone Özel Numara Engelleme

Vodafone’da gizli numara engelleme işlemleri için birden fazla alternatif bulunmaktadır. Özelden gelen aramaları kısıtlamak için Vodafone’nun sunduğu işlem alternatifleri şu şekildedir:

  • 7000 numaralı Vodafone Sesli Yanıt Sistemi’ne ulaşarak sesli yanıt sistemi aracılığı ile özel numaralardan gelen aramalara hattınızı kapatabilirsiniz.
  • Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden gizli numaraya hattınızı kapatabilirsiniz. İşlem için uygulamada aşağıda gösterildiği gibi “Ayarlar” menüsüne giriş yapılır ve “Çağrı ve Mesaj Ayarları” menüsü altından gizli numara kısıtlama uygulanır.
vodafone özel numara kapatma ekranı

SMS ile gizli numaradan gelen çağrıları engellemek için aşağıda paylaşılan ekranda gösterildiği gibi “GIZLI AC” yazılarak 7046’ye kısa mesaj gönderilmelidir.

vodafone gizli aç

Türk Telekom Özel Numara Kapatma

Türk Telekom gizli numaraya kapatma işlemlerinde online işlemler web ve mobil şube ile operatörce tanımlanan tuşlamalar kullanılarak yapılabilir. Toplamda 4 farklı alternatif kullanılarak gizli numara engellenebilen Türk Telekom’da, tanımlanan işlem kanalları aşağıda paylaşılmaktadır:

  • Türk Telekom Online İşlemler” web servisine giriş yapın. “Servisler” menüsü altında yer alan “Abonelik ve Hat İşlemleri” açılır menüsünü kullanın ve “Çağrı Hizmetleri” sekmesine giriş yapın. Giriş yapılan sekmede aşağıda paylaşılan görselde turuncu çerçeve içinde gösterilen “Gizli Numara Engelle” seçeneğini aktifleştirerek özel numaradan gelecek aramaları engelleyebilirsiniz.
türk telekom numara kapatma ekranı

Cep telefonunuza indirdiğiniz “Türk Telekom” uygulamasında “Ayarlar” menüsüne giriş yapın ve aşağıda görselden takip edilebildiği gibi “Çağrı Ayarları” menüsü altında yer alan “Gizli Numara Engelleme” seçeneğini aktifleştirin. Türk Telekom Online İşlemler şifre alma işlemleri için “SIFRE” yazarak 9520’ye kısa mesaj gönderebilirsiniz.

türk telekom hat ayarları ekrnaı

Telefon arama ekranından *253# tuşlamasını yapın ve arama tuşuna basın. Böylece gizli numaradan gelen çağrıları engelleyebilirsiniz.

türk telekom numara tuşlama

Son olarak cep telefonunuzun arama bölümüne *100# tuşlamasını yaparak arama tuşuna bastığınızda açılan menü üzerinden işleminizi tamamlayabilirsiniz. Aşağıda gösterildiği gibi açılan menüde “Ayarlar” menüsü için ilgili tuşlamayı yapın ve menüyü takip eden tuşlamaları gerçekleştirerek özel numaradan gelen aramalara hattınızı kapatabilirsiniz.

türk telekom operatör bilgileri

Turkcell Özel Numara Kapatma

Turkcell özel numaraya arama kısıtlama işlemleri *253# tuşlaması ile aktifleştirilen “Gizli Numaradan Arama Kısıtlama” servisi aracılığı ile gerçekleştirilir. Hizmet ücretsiz olup Turkcell özel numara kapatma işlemi için cep telefonunuzun arama bölümünü açın ve  aşağıda gösterildiği gibi *253# tuşlamasını yaparak “Arama” tuşuna basın.

türkcell numara kapatma ayarları

BİMCell ve PTTCell Özel Numara Kapatma

BİMCell ve PTTcell gizli numara kapatma işlemi için Türk Telekom’da kullanılan *253# tuşlaması kullanılmaktadır. Her ikisi de Türk Telekom altyapısı kullanan operatörler için özel numara engelleme işlemi aşağıdaki gibi yapılmaktadır:

  1. Cep telefonunuzun arama ekranını açın.
  2. *253# tuşlamasını yapın.
  3. Arama tuşuna basın.

TUŞLU TELEFON ÖZEL NUMARA KAPATMA NASIL YAPILIR?

Tuşlu telefonlarda özel numaraya arama kapatma işlemleri için operatörlere ait tuşlama kombinasyonları kullanılabilir. Tuşlu telefonlarda Türk Telekom, Vodafone, Turkcell, PTTcell ve BİMcell için gizli arama engelleme şu tuşlamalar ile yapılabilmektedir:

  • Turkcell hatlar için *253# tuşlaması
  • Vodafone hatlar için 7000 numaralı “Sesli Yanıt Arama Sistemi”
  • Türk Telekom hatlar için *253# ya da *100# tuşlamaları
  • PTTcell ve BİMcell hatlar için *253# tuşlaması kullanılarak özel numaradan gelen aramalar engellenebilir.

Telefon Numarası Nasıl Gizlenir?

Gizli numaradan arama yapmak için aranacak numaranın başına #31# tuşlaması yapılarak arama yapılması gereklidir. Örneğin aranacak telefon numarası 0555 555 55 55 olsun. Bu numarayı ararken numaranızın gizlenmesini istiyorsanız aşağıda gösterildiği gibi #31#05555555555 tuşlamasını yaparak “Arama” tuşuna dokunun.

Özel Numara Engelleme İçin Uygulama Var Mı?

Gizli numara engellemeye yönelik uygulamalar akıllı cihazlar için geliştirilmiş ve işletim sistemine uygun uygulama marketler üzerinden cep telefonuna indirilerek kullanılabilmektedir. Google Play Store ve App Store üzerinden bu uygulamaları cep telefonunuza indirerek gizli numaradan gelen aramalar otomatik olarak meşgule düşürülebilmektedir. Bu uygulamaları kullanmak yerine yazımızda Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, BİMcell ve PTTcell için paylaşılan özel numara kapatma yöntemlerini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

özel numara kapatma uygulaması

Özel numara kapatma ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları aktarmaya çalıştık. Mobil işlemlerle alakalı şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

SSK.biz.tr olarak sizlere güncel gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Özel numara engelleme hakkında merak ettiklerinizi, görüş ve önerilerinizi aşağıda yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Bizi takipte kalın!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir