emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Turizm Sektörü Açılıyor! Korona Virüs Tedbirleri Nasıl Alınacak ?

Turizm Sektörü Açılıyor! Korona Virüs Tedbirleri Nasıl Alınacak ?
05.05.2020

Koronavirüsü ve Turizm Nasıl Olacak? Türkiye korona virüsü ile mücadelesini oldukça iyi derecede vermeye devam ediyor. Verilen mücadelenin ardından Türkiye hangi alanda nasıl normalleşme süreci başlatılacağı ise merak konusu olmuştur. Bu nedenle sektörler arasında eylem planı hazırlıkları devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı önderliğinde hazırlanan eylem planı çerçevesinde oteller ve transfer araçlarına sertifika verileceği belirtildi. Yapılan sertifikasyon çalışmasında otel lobisinden odalara, çalışan personelin alacağı eğitimlere, açık büfe ve restoranlara kadar tüm detaylara incelikle yer verilmiştir.

Korona virüsü ile mücadele kapsamında, beklenen sezonun gelmesi ile ikisi birlikte nasıl olacak soruları oldukça yoğun bir şekilde sorulmaya başlandı. Buna göre korona virüsü nedeni ile ara verilen turizm işlemlerine normalleşme süreci kapsamında çalışmalarına başlamış bulunmaktadır. Fakat turizm sektöründe de artık hiçbir durum eskisi gibi olmayacak. Korona virüsü salgını dolayısı ile oteller turistlerin girişlerde ateşlerini ölçerek maske dağıtımı yapacaklar. Lobi ve restoranlarda sosyal mesafe kuralı güdülecek. Otellerde her şey dahil sisteminde açık büfe kaldırılmıyor ancak, yemekler cam panelin arkasından müşterilere sunulacak. Yemek servisini müşterilere personel gerçekleştirecek. Plajlarda şezlong mesafesi 1,5 metre olması sağlanacak.

Koronavirüsü Nedeniyle Otellere Getirilen Düzenleme Nasıl Olacak?

Koronavirüsü Nedeniyle Otellere Getirilen Düzenleme Nasıl Olacak? Korona virüsü nedeni ile bir süre ara verilen otel işletmesine, virüs ile gelinen son noktadan sonra normalleşme çalışmaları kapsamında turizm sektörüne getirilen düzenlemeler ile tekrar hizmet verme çalışmaları başlamış bulunmaktadır. Buna göre normalleşme sürecinde oteller ve hizmet süreçleri nasıl işleyecek, yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Otellerde % 60 Doluluk Oranı Korunacak!

Otellerde % 60 Doluluk Oranı Korunacak! Turizm sektöründe yapılan yeni çalışmalar sürecine göre, tüm transfer araçlarında dezenfektan yer alacak ve araçların yan koltukları boş bırakılacak. Otellere maksimum % 60 doluluk verilecek. Otele gelen turistler için maske temini sağlanacak ve turistlerin otel girişlerinde ateşleri ölçülecek. Resepsiyona sosyal mesafe çizgileri çizilecek. Otellere de korona virüsüne karşı uyarı tabelaları farklı dillerde yer alırken, otel içerisinde müşterilerin yoğun olarak kullandığı alanlara dezenfektanlar asılacak.

Müşterilerden Sonra Odalar 12 Saat Boş Bırakılacak!

Müşterilerden Sonra Odalar 12 Saat Boş Bırakılacak! Tesis genelinde insanların yoğun olduğu alanlarda, yüzeyler, kapı kolları, dokunmatik ekranlar, kontrol panelleri, tezgah üstleri, mola odaları ve kafeler gibi alanlar düzenli olarak dezenfekte edilecek ve kayıt altına alınacak. Lobi ve bekleme alanlarındaki sandalye sayıları en aza indirgenecek. Gerekli sosyal mesafe işaretlemeleri her alana konulacak. Odalarda bulunan su ısıtıcıları ve televizyon gibi ürünler müşteri çıkışından sonra dezenfekte edilecek. Odalar 12 saat süre ile boş bırakılacak. Oda temizliğinde görevli olan personel kişisel koruyucu malzeme kullanacaktır.

Otellerde Karantina Alanı Oluşturulacak!

Otellerde Karantina Alanı Oluşturulacak! Oteller acil durumlar için karantina alanı oluşturacaklardır. Gelen turist için ateş ve öksürük bulunması gibi durumlarda turist karantina altın alınacak. Personel bulaşma riskini önlemek için koruyucu kıyafetler bulunduracak. Personele pandemi ile mücadele kapsamındaki eğitimler verilecektir.

Açık Büfe Kalkmıyor Ama Cam Panelin Arkasına Taşınıyor!

Açık Büfe Kalkmıyor Ama Cam Panelin Arkasına Taşınıyor! Restoranların giriş bölümlerine dezenfektanlar konacak. Restoran ve kafeler de olası yığılmalar için sosyal mesafe aralığı işaretlemeleri yapılacak, masalar arasında en az 1,5 metre mesafeler korunacak. Ortak kullanılan cihazlar çay, kahve ve sebil makineleri kaldırılacak. Yemek masalarından kullanılan tuz, çatal, kaşık ve diğer ürünler tek kullanımlık paketler içerisinde sunulacak. Her şey dahil otel sistemlerinde açık büfe yiyeceklerinin cam panel arkasından personeller yemek sunumunu yapacak.

Plajda Sosyal Mesafe Korunacak!

Plajda Sosyal Mesafe Korunacak! Yüzme havuzu, şezlonglar ve oturma alanlarda sosyal mesafe korunacak. Yüzme havuzundaki sula içerisinde bulunan klor seviyesi açık havuzlar için 1 – 3 ppm, kapalı havuzlar için 1 – 1,5 ppm arasında tutulacak. Turist için havuza girmeden önce uyması gereken kuralların olduğu tabela görünür bir alanda olacak. Fitness ve SPA alanları bu sezon kapalı olacak.

Bayram sonrası yurtiçi uçuşları, 12 Haziran tarihinden sonra da yurt dışı uçuşlarını başlatma çalışmalarını sürdüren Ulaştırma Bakanlığı, sektörün en önem arz eden kolunu açmış bulunacaktır. Yurt dışından ilk uçuşlar Almanya ve Rusya’dan başlayacaktır. Bu iki ülke arasında riski en düşük havalimanlarından uçuşlar sağlanacak ve sınırlı olarak gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’dan Normalleşme Planı!

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan LGS Sınavına Girecek Öğrencilere Önemli Duyuru!

Nisan Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.