Sorgulamalar

Uyap Dosya Sorgulama

UYAP, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nin kısaltılmış hali olup Adalet Bakanlığı ve bu bakanlığa bağlı olan kurumların kağıt üzerinde yapacakları işlemleri artık bu durumdan kurtarıp elektronik ortama aktarma yapıldığı bir ortamdır. Bu sistem üzerinde bulunan Uyap Bilişim Sistemi Vatandaş Portalı alanı kişilerin bilgi sahibi olmasını sağlayan bir kısımdır. Bu sistem üzerinden adli ve idari birimlerde görülmekte olan davalar hakkında bilgi verilmesini ve işlem verilmesini sağlar. Görülen davaların dosyaları, duruşma günleri hakkında bilgileri, tarafları gibi dava ile ilgili bilgileri barındıran bir sistemdir. Yargı hizmetlerine ulaşmak bu sistem ile çok kolaydır. Online olarak gerçekleştirilen UYAP dosya sorgulama işlemi ile birkaç dakika içerisinde sistem üzerinden bilgilere erişebilirsiniz. Fakat bu sistem üzerinden dosya içeriklerine ya da ayrıntılarına erişmek mümkün değildir. UYAP dosyası sorgulama işlemi E-Devlet sistemi alt yapısı kullanılarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu sistem üzerinden kısa bir süre içerisinde mevcut dava ile ilgili gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz. Yazımızın devamında görsel destekli olarak UYAP dosyası sorgulama işlemi hakkında bilgileri okuyarak öğrenebilirsiniz.

UYAP Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

UYAP dosya sorgulama işleminizi internet üzerinden UYAP vatandaş ile online işlem yapılan sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme giriş için yazımızın sonunda yer alan bağlantı linkini tıklamanız gerekir. Bu bağlantı linkine tıkladıktan sonra açılacak olan sayfada güvenli giriş işlemlerinizi istenilen bilgileri girerek UYAP dosya sorgulamasını yapabilirsiniz. Açılan sayfada ilk olarak sağ üstte bulunan “sisteme giriş” butonuna tıklayınız.

uyap1

Sonra gelen sayfada birincisi E-Devlet şifresi yardımıyla giriş, ikincisi daha önceden oluşturmuş olduğunuz E-İmza ile giriş ve cep telefonunuza gelecek olan aktivasyon mesajı yardımıyla mobil giriş olarak üç farklı şekilde yapılabilir. Gelen sayfada E-Devlet şifresi ile giriş işlemeni yapabilmeniz için aşağıdaki resimde belirttiğimiz alanda gösterildiği gibi “E-Şifre Aracılığıyla Giriş” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

uyap2

Sonrasında gelen sayfada ise TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekir. Son olarak “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

uyap

UYAP dosya sorgulama işleminizi bu şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu