emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E Devlet En Çok Sorulan Sorular

E Devlet En Çok Sorulan Sorular
24.06.2017

E-devlet sistemi, genel itibariyle devlet kurum ve kuruluşlarının içinde bulunduğu ve vatandaşların bu sistem düzeyinde belge takibi, borç sorgulama, kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi edinme, mevzuatlar ve daha birçok anlamda yararlandıkları devlet kapısı internet sistemi olarak nitelenmektedir. www.türkiye.gov.tr adresinden ulaşılan e devlet sistemine vatandaşların alışabilmesi ve kullanımını sağlayabilmesi açısından merak ettikleri ya da akıllarına takılan soru ve görüşleri edinme hakları da bulunmaktadır. Bu nedenle e devlet hakkında merak edilenler arasında birden fazla soru bulunurken en çok sorulan sorular aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

e devlet girisi

1) E-devlet sistemi nedir?

Devlet tarafından vatandaşlara verilen hizmetlerin elektronik ortamda da artık sunulmaya başlamasıdır. Artık bu doğrultuda vatandaşlar devlet hizmetlerine daha kaliteli, sistemli ve pratik yoldan ulaşma olanağı bulmuştur.

2) E-devlet kapısı nedir ve nasıl kullanılır?

Kamu hizmetlerini vatandaşlara tek bir kapıdan sunma hizmetine e devlet kapısı adı verilir ve vatandaşlar kamusal ihtiyaçlarını bu sistemle etkin bir şekilde elde etmektedir. Kişisel bilgiler gerekli olmakla birlikte bu sisteme erişim için entegre elektronik hizmetler kapsamında mobil imza, kimlik bilgileri gibi özel bilgiler gereklidir. Bu sayede sisteme erişim ve kullanımı yapılır.

e devlet sifresi unuttum

3) Kimlik doğrulama nedir?

E-devlet hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların işlemleri yapacak olan ve sisteme erişimi sağlayacak olan kişinin kendisi olduğunu kanıtlamak adına sisteme vermiş olduğu kimlik bilgileri, TC kimlik numarası, kullanıcı adı, parola veya mobil imza unsurlarıdır.

4) E devlet şifresi al işlemi nasıl yapılır?

E devlet şifresi kişinin kendi şahsı adına aldığı, en yakın PTT şubeleri ya da yetkili diğer şubelerden temin ettiği üzerinde TC kimlik numarasının ve fotoğrafının olduğu nüfus cüzdanları ya da kimlik kartlarıyla başvuru yapıp aldığı şifrelerdir. E devlet şifreleri yurtdışında yaşayan vatandaşlar için konsolosluklardan ve elçiliklerden de temin edilebilir.

e devlet sorgulama

5) E devlet şifresi giriş nedir?

TC kimlik numarası ve fotoğrafı bulunan nüfus cüzdanları ya da kimlik kartları ile PTT den alınmış olan şifreyi e devlet sistemine TC kimlik numarası ile giriş yaparak kullanımı sağlanmaktadır. Şifre ile ilk defa giriş yapılması durumunda e devlet sistemi yeni şifre alımına yönlendirme yapacaktır. PTT de verilmiş olan şifreleri vatandaşlar kendi istekleri ve gerekli şifre koşulları doğrultusunda yeni bir şifre ile değiştirmelidir. Sonraki girişlerde yeni şifre kullanımı ile sisteme erişilir.

6) Şifrenin unutulması durumunda ne yapılmalıdır?

Şifre unutulması durumunda yapılacak iki yeni şifre alma işlemi bulunmaktadır. İlk olarak e devlet şifresi unuttum diyen vatandaşların eğer önceden doğruladıkları cep telefon numaraları, mobil imza ya da e posta adresleri sistemde bulunuyorsa bu şekilde yeni şifre edebilir. İkinci olarak da eğer doğrulanmış e posta adresleri, cep telefon numaraları ya da mobil imzaları yok ise yapacakları işlem en yakın PTT şubesine gidip tekrar şifre almaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.