emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Üniversite Ek Kontenjan Kayıt Başvurusu

Üniversite Ek Kontenjan Kayıt Başvurusu
12.05.2017

Ülkemizde her sene üniversiteye giriş sınavları sonrasında birçok aday üniversiteye yerleşmektedir. Bu üniversiteye giriş sınavları belirli aşamalardan oluşmakta ve sınavlarda belirli baraj puanlarını geçen adaylar tercih yapabilmektedir. Tercihlerde, ilk yerleştirmeler yapıldıktan sonra kalan boş kontenjanlara göre tekrar tercih dönemi başlamaktadır. Buna da ek kontenjan denmektedir. Biz de bu yazımızda üniversite ek kontenjan kayıt başvurusu konusunu işleyeceğiz.

Üniversiteye Giriş Sınavları

Ülkemizde her sene üniversiteye giriş sınavları iki aşamalı olarak gerçekleşmektedir. Bunlar Yükseköğrenime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavıdır. İlk sınav olan YGS, her bölümdeki öğrencilerin girdiği sınavdır ve 160 sorudan oluşur. Sınavda; Türkçe, Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi, Coğrafya derslerinden sorular sorulmaktadır. Bu sınavın açıklanmasından sonra Haziran ayında gerçekleşen LYS dönemine girilir.

LYS, 5 farklı sınavdan oluşmaktadır. LYS – 1, Matematik ve Geometri derslerinden oluşur ve 80 soruluk bir sınavdır. LYS – 2, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinden oluşan 90 soruluk bir sınavdır. LYS – 3, Edebiyat ve Coğrafya derslerinden oluşur, 80 soruluktur. LYS – 4, Tarih, Coğrafya, Felsefe, Mantık ve bu tarz derslerden oluşan sınavdır, 90 soruluktur. Son olarak LYS – 5 de dilden sınava girecek adayların sınavıdır, 80 soruluktur ve Almanca, İngilizce ve Fransızca olarak üç dilde yapılır.

Ülkemizde üniversiteye giriş yapmak isteyen adayların girmesi gereken sınavlar bu şekildedir. Adaylar, lisede okudukları bölümlere göre kendi dersleri ile ilgili olan sınavlara girerler ve sonuçlar açıklandıktan sonra da tercih yaparlar. İlk tercih döneminden sonra tercih yapamayan ya da ilk tercihle yerleşemeyenler için ek tercih dönemi başlar. Ek tercihlerin sonuçlarının açıklanması ile de üniversite ek kontenjan kayıt başvuru dönemi başlar.

Herhangi bir yükseköğrenim programına girmeye hak kazanan öğrenciler, üniversite ek kontenjan kayıt başvuru ile ilgili işlemleri belirli tarihler arasında yapmalıdır. Aksi takdirde, tarih geçirildiğinde kişi kayıt hakkını kaybedecektir.

Ek Kontenjan Nedir?

Bazen tercihler ve yerleştirmelerin sonucunda üniversitelerin kontenjanları dolmaz ya da kontenjan dolmuş olsa da adaylar zamanında kayıt yaptırmadığı için kontenjanlar boş kalır. Bunun sonucunda da kontenjanlar açık kalır, buna da ek kontenjan adı verilir. Tercihlerin yapıldığı döneme de ek kontenjan dönemi adı verilir.

Üniversite en kontenjanların sonuçları ÖSYM’nin sitesinden açıklanmaktadır. Adaylar, e-Devlet şifreleri ve TC kimlik numaraları ile sisteme giriş yaparak nereye yerleştiklerini görebilirler. Yerleştirmelerle ilgili sonuç belgeleri ayriyeten adayların adreslerine gönderilmemektedir.

Normal kayıtlar gibi, üniversite ek kontenjan kayıt başvurusu ile ilgili bilgiler de ÖSYM’nin sayfasında yer almaktadır. Bu kayıtlarla ilgili tarihler de bu site üzerinden yayınlanmaktadır. Ek yerleştirmeler sonucunda kayıt hakkı kazanan adaylar, kayıt süresinin içinde kazandıkları üniversiteye kayıtlarını yaptırmalıdır.

Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Üniversite ek kontenjan kayıt başvurusu için adaylardan bazı belgeler talep edilmektedir. Belgeleriniz olmadan ya da ön kayıt yaptırmadan kayda giderseniz zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden hangi belgeleri temin etmeniz gerektiğine dikkat etmelisiniz.

Buna göre üniversite ek kontenjan kayıt başvurusu için gerekli olan belgeler şu şekilde belirlenmiştir:

  • Kayıt yaptıracak olan adayın mezun olmuş olduğu liseden aldığı diplomanın aslı.
  • 12 tane vesikalık fotoğraf.
  • Katkı payının ödenmiş olduğuna dair belge.
  • Aday ek puan ile yerleşmişse veya sınavsız geçiş sistemini kullanmışsa ve alanı diplomasında yazmıyorsa, bunu gösteren belge.

Üniversite ek kontenjan kayıt başvurusu için gerekli olan belgeler bu şekildedir. Bazı okullarda bu belgeler farklılık gösterebilir. Bu yüzden kayda gitmeden önce okulun hangi belgeleri istediği öğrenilmelidir. Bazı okullar adaylardan sağlık raporu isteyebilir.

Üniversite ek kontenjan kayıt başvurusunda adayların bizzat kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Posta ile yapılmış olan başvurular geçersiz sayılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.