emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Tüm Kamu Kuruluşlarında Memur Servisleri Kaldırılıyor!

Tüm Kamu Kuruluşlarında Memur Servisleri Kaldırılıyor!

Memur Servisleri Kaldırılıyor! Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, tüm kamu çalışanlarını oldukça yakından ilgilendiren bilgi neticesine göre, kamu çalışanlarına sağlanan servis olanağı kaldırılmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından tüm kamu kuruluşlarına gönderilen yazıda memurlara servis uygulamasının kaldırılarak yenine çalışanlara toplu taşıma kartı verilmesini bildirdi. Gönderilen yazıda personel servislerinin oldukça maliyetli ve hava kirliliğine yol açtığı belirtilen yazıda servisler ile yapılan sözleşmelerin süresinin bitiminin ardından herhangi bir şekilde sözleşmenin yenilenmemesini ve çalışan memurlara toplu taşıma kart uygulamasına geçilmesi konusunda bilgi aktarılmış bulunmaktadır.

Bu hususta başkanlığa bağlı olan Bütçe Genel Müdürlüğü tarafınca kurumlara gönderilen yazı içerisinde bazı kamu kurumlarının personel servis hizmeti sunumlarına ilişkin olarak, aynı il sınırları içerisinde bulunanlara toplu taşıma kartı verilmesi, taşıt kiralanması ayrıca idare araçlarının kullanılmasıyla personel taşınması gibi durumları belirterek personel servis hizmetlerinde bir standart içeriğinin bulunmadığı aktarılmıştır.

Büyükşehirlerde her geçen gün olarak toplu taşıma imkanları bir sistem bütünlüğü içinde çalıştığı görülmektedir. Bu bakımdan farklı toplu taşıma araçlarının tek bir kart kullanımı sağlanarak bileşik taşıma sistemi hayata geçirilmiş ve bu şekilde toplu taşıma esnekliği oldukça önemli derecede artmış bulunmaktadır. Ayrıca toplu taşıma sistemlerinde emisyon oranlarının düşürülmesi ile birlikte çevre kirliliğine de önemli derecede katkı sağladığı gözlemlenmektedir. Bu bağlamda trafik sıkışıklığının azaltılması ve ekonomik olması nedeni ile tercih ve teşvik edilmelidir, gibi ifadelere yer verilmiştir.

Memur Servisleri Ne Zaman Kalkıyor?

Memur Servisleri Ne Zaman Kalkıyor? Kurumlara gönderilmiş olan raporda, servis yerine toplu taşıma kullanımına geçişin nasıl ve zaman yapılacağı şu şekilde aktarılmış bulunmaktadır.

Kamu idarelerinde çalışmakta olan personelin işe gidiş ve gelişlerinin, personel servis hizmeti yerine, kamu personelinin günlük gidiş ve geliş için yol masraflarının toplu taşıma kartı kullanılarak yapılmasının kamu kaynaklarının ekonomik ve daha verimli bir şekilde kullanılacağı değerlendirilmiş olmaktadır. Diğer yandan personel servis temin sözleşmesinin bitiminden başlatılmak sureti ile personelin işe geliş ve gidişlerinde daha etkin ve ekonomik olan yöntemleri tercih edilmesi uygun olacaktır. Hizmet sözleşmelerinin bitim tarihlerinden itibaren olmak üzere, personele toplu taşıma bileti verilmesinin önemi dikkati çekilmektedir.

Bu kapsamda yukarıda belirtilen bilgiler dahilinde, 28.08.2019 tarihinde imzalanan 2020 ve 2021 yılları için 5. Dönem toplu sözleşmede yer alan maddeler aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Bakanlıklar, bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşların merkez teşkilatında görev yapan personele mesaiye geliş ve gidiş için servis hizmetinin sağlanacağı,
  • Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğünde yayında çalışan personele gündüz nöbet değişimlerinde servis sağlanacağı,
  • Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. tarafından büyükşehirlerde görev yapan personeline işe geliş ve gidişlerde servi hizmeti sağlanacağı, servis hizmetinin ekonomik olmadığı tespitinde ise gidiş ve geliş hesaplanarak aylık toplu taşıma kartı ya da ücreti verileceği,
  • Büyükşehir kapsamına giren illerdeki belediyelerde ya da büyükşehir belediyelerine bağlı kamu görevlilerine, toplu taşıma araçlarından yararlanmak için toplu taşıma kartı verilecektir.
  • TBMM’de görev yapan personele işe geliş ve gidişler için servis hizmeti sağlanacak, ancak servis hizmeti sağlanamaması durumunda da bu personellere toplu taşıma kartı verileceği ya da aylık toplu taşıma kart bedeli ödeneceği,
  • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı merkez teşkilatında çalışanlardan sarı basın kartına sahip olmayan personele servis hizmetinin sağlanacağı, servis hizmetinin ekonomik olmaması durumunda da personele aylık toplu taşıma kartı verileceği belirtilmektedir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.