HEM BABADAN HEM EŞTEN MAAŞ | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • HEM BABADAN HEM EŞTEN MAAŞ  işsizlik maaşı almanın şartları

  Bu yazıda ölen yakınlarınızdan aldığınız maaşlar üzerinde duracağız. Bu yapılan yardım sosyal yardım parası olarak geçmektedir ve hem babadan hem eşten maaş olarak adlandırılır. Bu yazıda vereceğimiz bilgiler bu maaşları alma işlemi yani çift maaş almanızı sağlayan şartlar üzerine ayrıntılar içerecektir. Hem babadan hem eşten maaş için milat tarih 1 Ekim 2008’dir. Bu tarihten önceki başvuru işlemlerinizde çift maaş almanızda yani hayatını kaybeden baba/anne ya da eşinizin maaşlarının size bağlanmasında herhangi bir sakınca yoktu. Fakat çift maaş alabilmek için gerekli bir takım şartlarda bulunmaktaydı. Bu şartlar çift maaş alacağınız kişilerin sigortalılık türlerine göre belirleniyordu. Yani hem babadan hem eşten maaş alabilmeniz için her 2 kişinin de sigortalılık çeşidinin farklı olması gerekiyordu. Örnek verecek olursak hayatını kaybeden kişilerden birinin SGK‘ya bağlı olduğunu farz edecek olursak diğer kişinin SGK’lı olmaması yani Emekli Sandığına ya da Bağ-Kur’a bağlı olması durumunda çift maaş alabiliyordunuz. Aynı sigortalılık türüne sahiplerse bu maaşlardan biri otomatik olarak iptal ediliyordu. 1 Ekim 2008 öncesi hem babadan hem eşten maaş alma sürecinin korunması için 3 koşul gözetilmektedir. Bunlar; çalışmamak yani işsiz olmak, emekli olmamak yani emekli maaşı almamak ve son olarak sürekli bir biçimde iş göremezlik geliri bağlanmamış olmaktır. Bu koşullarda bulunmanız durumunda maaş almaya devam etmenizde bir sakınca yoktur.

  Diğer bir ayrıntıda genç yaşta çift maaş alan kişilerin maaşlarının kesilme yaşları hakkında bilgi verelim. Erkek çocukları için 18 yaşına kadar, öğrenim durumu lise mezunluğu ise 20 yaşına kadar, üniversite mezunlarına 25 yaşına kadar çift maaş uygulaması devam edecektir. Kız çocukları için ise tek şart evlenme durumudur. Evlendikleri anda bu maaş kesilir.

  Hem babadan hem eşten maaş için belirleyici tarihin 1 Ekim 2008 tarihi olduğunu söylemiştik ve bu tarihten öncesi için geçerli durumlar yukarıda verilmiştir. Şimdi de bu tarihten sonra uygulamaya konulan şartlardan bahsedelim. Bu tarihten sonra çift maaş uygulaması kaldırılmıştır. Tek maaş uygulamasına geçilmiştir. Yani bu tarihten sonra kişiler hem babadan hem eşten maaş alamamışlardır.  tıkla sorunu sor

  HEM BABADAN HEM EŞTEN MAAŞ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.