• HEM BABADAN HEM EŞTEN MAAŞ


  işsizlik maaşı almanın şartları

  Bu yazıda ölen yakınlarınızdan aldığınız maaşlar üzerinde duracağız. Bu yapılan yardım sosyal yardım parası olarak geçmektedir ve hem babadan hem eşten maaş olarak adlandırılır. Bu yazıda vereceğimiz bilgiler bu maaşları alma işlemi yani çift maaş almanızı sağlayan şartlar üzerine ayrıntılar içerecektir. Hem babadan hem eşten maaş için milat tarih 1 Ekim 2008’dir. Bu tarihten önceki başvuru işlemlerinizde çift maaş almanızda yani hayatını kaybeden baba/anne ya da eşinizin maaşlarının size bağlanmasında herhangi bir sakınca yoktu. Fakat çift maaş alabilmek için gerekli bir takım şartlarda bulunmaktaydı. Bu şartlar çift maaş alacağınız kişilerin sigortalılık türlerine göre belirleniyordu. Yani hem babadan hem eşten maaş alabilmeniz için her 2 kişinin de sigortalılık çeşidinin farklı olması gerekiyordu. Örnek verecek olursak hayatını kaybeden kişilerden birinin SGK‘ya bağlı olduğunu farz edecek olursak diğer kişinin SGK’lı olmaması yani Emekli Sandığına ya da Bağ-Kur’a bağlı olması durumunda çift maaş alabiliyordunuz. Aynı sigortalılık türüne sahiplerse bu maaşlardan biri otomatik olarak iptal ediliyordu. 1 Ekim 2008 öncesi hem babadan hem eşten maaş alma sürecinin korunması için 3 koşul gözetilmektedir. Bunlar; çalışmamak yani işsiz olmak, emekli olmamak yani emekli maaşı almamak ve son olarak sürekli bir biçimde iş göremezlik geliri bağlanmamış olmaktır. Bu koşullarda bulunmanız durumunda maaş almaya devam etmenizde bir sakınca yoktur.

  Diğer bir ayrıntıda genç yaşta çift maaş alan kişilerin maaşlarının kesilme yaşları hakkında bilgi verelim. Erkek çocukları için 18 yaşına kadar, öğrenim durumu lise mezunluğu ise 20 yaşına kadar, üniversite mezunlarına 25 yaşına kadar çift maaş uygulaması devam edecektir. Kız çocukları için ise tek şart evlenme durumudur. Evlendikleri anda bu maaş kesilir.

  Hem babadan hem eşten maaş için belirleyici tarihin 1 Ekim 2008 tarihi olduğunu söylemiştik ve bu tarihten öncesi için geçerli durumlar yukarıda verilmiştir. Şimdi de bu tarihten sonra uygulamaya konulan şartlardan bahsedelim. Bu tarihten sonra çift maaş uygulaması kaldırılmıştır. Tek maaş uygulamasına geçilmiştir. Yani bu tarihten sonra kişiler hem babadan hem eşten maaş alamamışlardır.

  Sponsorlu Bağlantılar  tıkla sorunu sor

  HEM BABADAN HEM EŞTEN MAAŞ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. fatma dedi ki:

   Eşim 2006 yılında vefat etti trafik kazası sonucu malulen emekli olmuştu maaşı bana bağlandı SGK dan emekli babamda ssk emeklisi idi 2012 de vefat etti annemde hayatta olmadigindan babamın maaşınida alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    Her iki emeklilikte aynı kurumdan olduğundan tercih ettiğiniz yüksek olan maaşı alabilirsiniz.

  2. Zeynep dedi ki:

   Merhaba,

   Babam 1980 yılında vefat etti ve bağkur emeklisi, eşim 2017 şubat ayında vefat etti ve ssk emeklisi, bende şubat ayından beri ssk emeklisiyim ancak 3600 yaşlılık emkeliliği.

   Şuanda sadece kendi maaşımı ve eşimden %62 sini alıyorum. Öğrenmek istediğim babamdan da yetim maaşı alabilecek miyim.

   Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım merhaba,

    Siz SSK emeklisi olduğunuzdan Bağkur emeklisi babanızdan yatim maaşı alma hakkınız bulunmamaktadır.

  3. güldan dedi ki:

   merhabalar annem babamdan aylık alıyor 1994 yılında kendi babası vefat etmiş şimdi onada müracat etmek istiyor alabilirmi bilgi verireniz sevinirim teşekkürler

  4. Zafer dedi ki:

   Annem 1992 yılında ölen ,emekli sandığına tabi babamdan emekli maaşı almaktadır. Yine 2000 yılında ölen annesinden de Bağkur maaşı almakta idi.Fakat bir yıl önce annesinden almakta olduğu Bağkur maaşı kesildi ve geri ödenmesi istendi.Halen kesinti eşinden bağlanan maaştan yapılıyor.Yeni uygulamaya göre SGK ya başvurup uygulamanın iptalini ve her iki maaşı da alması gerektiğini bildirdim.Yorumunuzu almak istiyorum.Saygılarmla.

  5. AYSUN dedi ki:

   MERHABA BEN SGK EMEKLİSİYİM BEKARIM ÖLEN BABAMIN MAAŞINI ALABİLİRMİYİM ANNEMDE VAFAT ETTİ BABAMDA SGK EMEKLİSİYDİ
   BUNUN BU HAKKIMI NASIL ALABİLİRİM BANA SÖYLENEN ŞU OLDU BAŞKA KURUM OLUNCA ALIRSIN AYNI KURUM OLUNCA ALAMASSIN BU NASIL BİR ADELETSİZLİKTİR BUNU ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM KONU HAKKINDA BENİ BİLGİLENDİRMENİZİ ÖNEMLE RİCA EDİYORUM

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yararlanmak için babanızın bağlı olduğu kuruma dilekçe göndermeniz gerekmektedir.

  6. Faik Ocaktar dedi ki:

   merhaba annem rahmetli babamdan SGk emekli maaşı alıyor babam 2015’te rahmetli oldu. ancak 2004 yılında rahmetli olan dedemden de emekli maaşı alabilir mi? dedem BAĞ-KUR emeklisi idi ? eğer böyle bir hakkı var ise yapılması gerekenler nelerdir? şimdiden yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkür eder saygılarımı sunarım

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hak sahiplerinin hakedilişliği için başvuru kuruma başvuruda bulunursunuz başvuru sonucu kurum tarafından belirlenir.

  7. Hülya Özmen dedi ki:

   Annem sgk dan hem kendi emekli maaşını hem yine sgk dan babamdan dul maaşı alıyor rahmetli dedemin bağkur maaşını alabilirmi.?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Normal şartlarda alamamaktasınız. Ancak eğer özel durumunuz varsa lütfen alo 170 SGK DANIŞMA HATTI nı arayınız.

  8. Hülya Özmen dedi ki:

   972 de 11 yıl sgk lı iken iş kazası sonucu vefat eden babam dan yetim maaşı almaktayken (o yıllarda sadece iş kazası maaşı bağlanmış sgk maaşı hiç almadık 2008 de durumu öğrenene dek)1995 yılında evlendim dilekçe vererek çeyiz paramı aldım.2006 da eşim iş kazası sonucu vefat etti 1033 gün primi olduğundan sadece iş kazası maaşı bağlandı.2 oğlumdan 1 tanesi 20 yaşını doldurdu maaşı kesildi küçük oğluma 75 lirası aktarıldı ben eşimden değil babamdan yetim maaşı alıyorum bu durumda eşimin maaşınıda almaya hakkım varmıdır.Ve 972 ile 2008 yılları arasında babamın bağlanmayan maaşını geriye dönük talep ettik fakat o zaman bu maaş için talepte bulunmamışsınız diye bir cvp aldık bu konuda ne yapabiliriz saygılar.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Mahkemeye müracaat edebilirsiniz.

  9. Pehlivan dedi ki:

   Babam 2004 yılında vefaat etti annem babamın maaşını aliyor. Dedemin maaşını alabilir mi. Dedem ve babam ssk emeklisi

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.