emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Trafik Sigortası Hesaplama

Trafik Sigortası Hesaplama
04.03.2016

İki çeşit araç sigortası bulunmaktadır. Bunlardan ilki isteğe bağlı olan kasko sigortasıdır. Kasko sigortası sizin aracınıza gelen zararları ödemekle yükümlü bir sigortadır. Diğeri ise trafiğe çıkabilmeniz için yaptırmak zorunda olduğunuz zorunlu trafik sigortasıdır. Trafiğe çıkan araçlar çeşitli nedenlerden ötürü kazalar yaparak can kaybına veya maddi hasara neden olabilir. Zorunlu trafik sigortası sayesinde aracın karıştığı kaza da neden olduğu maddi hasarın belli bir kısmı ödenmektedir. Zorunlu trafik sigortası kaza yapan aracın hasarını ödemez sadece zarar gören aracın zararını karşılar.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araçların trafiğe çıktıkları tespit edilmesi durumunda idari para cezası uygulanmaktadır. Uygulanan para cezası aracın sigortasız olarak trafikte geçirdiği süreye göre değişiklik göstermektedir. Para cezası uygulandığı gibi aracınız trafikten men de edilebilir. Bu yazımız da sizlere anlatacağımız trafik sigortası hesaplama işlemi ile sigortanızı öğrenebilirsiniz .

Trafik Sigortası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası hesaplama işleminizi internet üzerinden ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Yazımızın bu kısmında sizlerle paylaşacağımız adımları sırasıyla uygulayarak trafik sigortası hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Trafik sigortası hesaplama işleminiz için ilk olarak yazımızın sonunda sizlerle paylaşacağımız bağlantı adresine tıklamalısınız. Açılan sayfada öncelikle sistemde bulunan Sigorta Şirketlerinden size uygun olan sigorta şirketi seçeneğini seçmelisiniz. Burada sigorta hesaplama işlemi için sizlere 5 farklı yol verilmektedir. Birinci seçenek için sırasıyla acente numarasını, poliçe numarasını ve yenileme numarasını ilgili kutucuklara girmeniz gerekmektedir. Eğer ikinci seçeneği seçtiyseniz aracınızın plakasını ve poliçe bitiş yılını sırasıyla girmeniz gerekmektedir. Seçtiğiniz seçenek üçüncü seçenek ise sırasıyla motor numarasını ve poliçe bitiş yılını yazmanız gerekmektedir. Dördüncü seçenekte ise şasi numarası ve poliçe bitiş tarihi bilgilerini ilgili kutucuklara yazmanız gerekmektedir.  Son seçeneği seçtiyseniz girmeniz gereken bilgi SBM tramer numarası bilgisidir. Seçtiğiniz seçenekle ilgili istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekil de yazmanız gerekmektedir. Eğer yanlış yazdığınızı düşünüyorsanız panelin sağ alt kısmında bulunan temizle butonuna basarak bilgilerinizi yeniden yazabilirsiniz. Bilgilerinizi yazdıktan sonra ise sorgula butonuna tıklayarak trafik sigortanızı öğrenebilir ve eğer sigorta ödemeniz varsa ödemenizi yapabilirsiniz.

trafik15

Trafik Sigortası Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.