emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

A1 Sınıfı Ehliyet

A1 Sınıfı Ehliyet
17.01.2017

A1 sınıfı ehliyet, 2 tekerlekli veya 3 tekerlekli olmak üzere özelliklerine göre farklılıklar gösterebilir. A1 sınıfı ehliyeti olan kişiler ek olarak motosiklet kullanabilirler.

  • 2 tekerlekli olan motosikletler için silindir hacmi en fazla 125 santimetreküp, gücü sınır olarak 11 kilovatı aşmayan, kv/kg<0,1 olacak şekilde belirlenmiştir.
  • 3 tekerlekli olan motosikletler için gücü sınır olarak 15 kilovat olarak belirlenmiştir. En az 16 yaşında olma şartı aranır.

A1 Sınıfı Ehliyet Alabilmenin Şartları

A1 sınıfı ehliyet alabilmek için en az 16 yaşında olmanız gerekmektedir. Öncelikle kursa kayıt yaptırmalısınız. Bunun için gerekli olan T.C. kimlik numaranız ve öğreniminiz hakkında bilgi veren öğrenci belgenizin gerçeği ile vesikalık fotoğrafınız, son olarak sağlık raporunuz ve sicilinizin temiz olduğuna dair belgeyi yetkili yere götürmelisiniz. Eğer daha önceden aldığınız ehliyet var ise sürücü belgenizin bir adet kopyasını götürebilirsiniz.images

A1 Sınıfı Ehliyet ve Eğitim Süreci

Motor ehliyeti yani A1 sınıfı ehliyet için eğitimlerin ilk süreci, genel anlamda motoru tanıma, el-göz ve motor faaliyetlerini koordine etme, motor sürerken denge sağlama gibi eğitimlerdir. Ekipmanlarının da anlaşılması, motor tiplerinin öğrenilmesi üzerine motor üzerinde pratik yapılmaya başlanır. Amaç adaya sürüş deneyimi katmaktır.

Koruyucu Elbiseler – Sürüş Öncesi Kontroller

A1 sınıfı ehliyeti kullanan motor sürücülerini kendilerini motor sürüşü esnasında güvence altına alabilmesi için vücudu saran kıyafetler giymeleri gerekir. Tercihen dar paça pantolonlar, motora uygun çizmeler seçilebilir. Ek olarak kask mutlaka ihmal edilmemelidir.

Kontrolleri yapmayı alışkanlık haline getirmiş bir motor sürücüsü, kazalara neden olan pek çok nedenin önüne geçer ve güvenli bir sürüş geçirir. Bunun için bakılması gerekenler yakıt seviyesine, motor yağına, lastiklerde bulunacak herhangi bir kesik olmamasına dikkat edilmeli, jantlar bakılmalı, zincir yağlı olmalı, motorda herhangi yağ kaçağı olmamalı, fren ve debriyajın balatalarının sınırlarının aşılmadığına emin olunmalı, far-sinyaller-korna ve fren lambaları gibi bütün elemanlar düzgün çalışmalı ayrıca akü- ayna-civata ve somunların ayarları yapılmış olmalıdır.

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

A1 sınıfı ehliyet kapsamında da vatandaşlar ceza alabilmektedir. Kural ihlali yapanlara ceza puanı işlenerek, 2016 yılıyla birlikte bütün sürücü adayları 2 yıl boyunca stajyer ehliyet sahibi olacak; 1 yılda 50 ceza puanı alanların stajyer ehliyetleri geçersiz sayılacak, 75 puana ulaşan kişilerin ise ehliyetlerini kaybetmesi söz konusu olacaktır. Ceza puanının yanı sıra hız kurallarına uymayan, alkollü araç kullandığı tespit edilen, 3 defa kırmızı ışıkta geçen sürücülerin de stajyer ehliyetleri iptal edilecek.

Sistemin beraberinde getirmiş olduğu yeni kurallar doğrultusunda sürücü belgesi almak isteyen kişiler ile kurslara müracaatının yoğunlaşması da, bilinçli sürücüleri beraberinde getirmiştir. Sürücü adayının ehliyetinin iptal edilmesi durumunda psikolojik durumunun tespiti için testten (Psikoteknik testi) geçecek, iyi olduğuna dair belgesini aldığı takdirde aday sürücü kursuna tekrar müracaat ederek yeniden ehliyet alabilecektir.

Stajyer Ehliyetin İptal Olmasına Neden Olan İhlaller ve Ceza

A1 sınıfı ehliyet kapsamında da sürücüler stajyer olmaktadır. Ceza puanını sorgulamak isteyen sürücü adayları E-Devlet resmi devlet internet sitesi üzerinden sorgulamalarını yapılabilmektedir. Bir başka yol olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesi ile sorgulama yapmaktır. Bağlantılara tıklayarak, bilgilerinizi girdiğiniz takdirde ceza puanınızı öğrenebilirsiniz.

E-devlet sürücü belgesi ceza puanı sorgulama için TIKLAYINIZ!

EGM sürücü belgesi ceza puanı sorgulama için TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.