emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Araç Kasko Değeri

Araç Kasko Değeri

Araç kasko değeri kapsamında yer alan araçlar için sunulan bir çeşit sigorta türüdür. Kasko, herhangi modele sahip bir aracın çalınması durumunda, yanması durumunda, büyük ya da küçük bir kaza geçirmesi durumunda, çalınmaya teşebbüs edilmesi durumunda meydana gelecek olan zararın karşılanması için yapılan bir sigorta türü ve sigorta sözleşmedir. Sigorta türlerinden biri olan kasko diğer sigorta türlerinden farklıdır. Trafik sigortasına göre daha farklıdır, kaskoda poliçeye sahip olan bireyin kendi arabasında hasar meydana geldiğinde maddi zararın yarasını ya da tamamını ödemektedir. Trafik sigortası gibi bir zorunluluğu yoktur, kasko yaptırmasanız da olur, bu sürücünün kararına kalmış bir durumdur. Sigorta türlerinden biri olan kasko karşı tarafın arabasındaki zararı karşılamayı garanti altına almaz, herhangi bir sigortaya sahip olan bireyin aracındaki zararı karşılamayı garanti altına almaktadır. Sigorta türlerinden biri olan kasko sigortasının amacı, bireyin sahip olduğu sigortalı aracın herhangi bir kaza durumunda zararını karşılamaktır.

Araç kasko değeri kapsamında yer alan kaskonun birtakım durumlar için geçerli olan teminat kapsamı vardır. Bu teminat kapsamı, aracın herhangi bir araca ya da bir yere çarpması, başka araçlar tarafından çarpılma durumu, aracın herhangi bir sebepten dolayı yanma durumu, aracın çalınma durumu gibi olaylar neticesinden kasko bu araçların zararını karşılamaktadır. Bu durumların biri ya da hepsi için ayrı ayrı sigorta poliçeleri düzenlenebilmektedir. Eskiden bu teminatlardan biri ya da ikisi seçilerek, onlar için sigorta poliçeleri düzenlemekteydi ama şu an günümüzde biri ya da hepsi için sigorta poliçesi hazırlanmaktadır. Üç teminat için sigorta poliçesi hazırlanması durumuna full kasko adı verilmektedir. Kasko isteğe bağlı bir sigorta türü olduğu için aracın başka bir araca çarpması ya da başka bir araç tarafından çarpılması durumu, yanma durumu, çalınma durumu gibi standart teminatlar dışında ek teminatlar da kişinin isteğine bağlı olarak genişletilebilir, onlar için de sigorta poliçeleri hazırlanmaktadır. Sigorta türlerinden biri olan kasko düzenlenirken ilgili bir madde ile Türkiye dışında da geçerli olmasını sağlayabilirsiniz, eğer bunu madde ile belirtmezseniz kaskonuz Türkiye sınırları içerisindeki teminatları kapsar. Araç kasko değeri Türkiye sigortalar birliği ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Her aracın markası ve modeline göre araç kasko değeri değişmektedir. Sigorta türlerinden biri olan kasko çarpma ve çarpılma teminatı kapsamında, arabaya sert bir cisimle çizerek zarar verilmesi gibi durumları da dahil etmektedir.

Kaskonun Başlangıç Süresi ve Bildirim Süresi Ne Kadardır?

Birkaç sigorta türünden biri olan kasko sigortası, sizin ilk ödeme yaptığınız tarihten itibaren geçerlilik kazanmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı kasko için ödenmesi gereken poliçeleri peşin ya da taksitli bir şekilde ödeme yapma imkanı sağlamaktadır. Eğer taksitli olarak kasko poliçe ödemesini tercih ederseniz, peşinat ödemesi yapmanız gereken ilk ödeme tarihinde sigortanız kullanılmaya başlanır. Sahip olduğunuz aracın, araç kasko değerini internet üzerinden öğrenmek isterseniz Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesini açarak kuruma gitmeden kolayca öğrenebilirsiniz. Sosyal devlet tarafından araç kasko değerini internet üzerinden öğrenme kolaylığı tüm bireylere sağlanmıştır. Sigorta türlerinden biri olan kaskonun başlangıç süresi ve bitiş süresi, iki taraf arasından farklı bir zaman dilimi belirlenmediği sürece Türkiye’de saat 12.00 itibariyle başlar ve saat 12.00 itibariyle sona erer. Aracına kasko yaptıran bir bireyin aracında herhangi bir hasarın oluşması durumunda, bu hasarın gerçekleştiği gün kapsamında, ilk beş gün içerisinde rizikonun meydana geldiğini kasko sigortasına bildirmek zorundadır. Rizikonun meydana gelmesi durumunda, hasarı gösteren belgenin ve ilgili diğer belgelerin sigortacıya teslim edilmesi gerekmektedir. Bu belgelerin teslim tarihinden itibaren on beş gün gibi bir süre içerisinde araçta oluşan hasar ve tazminat ücretini gösteren bir belgenin aracı sigortalı olan bireye bildirilmesi gerekmektedir. Araç kasko değeri birtakım kazaların olması durumunda değişiklik göstermektedir. Aracınızın kasko değerini öğrenebilmeniz için Gelir İdaresi Müdürlüğü’ne ya bizzat giderek ya da internet üzerinden kolay bir şekilde öğrenme imkanına sahipsiniz.

Araç Kasko Değeri Nasıl Öğrenilir?

İsteğe bağlı olarak yapılan araç kasko sigortası, her ay güncellenen araç kasko değeri listesi yer almaktadır. Her ay güncellenen araç kasko değeri listesinden kendi arabanızın ne kadar değere sahip olduğunu kolay bir şekilde internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Araç kasko değeri listesi hazırlanırken araçların markası ve modeli dikkate alınarak hazırlanan bir listedir. Aracınıza kasko yaptırırken sigorta acentesi size kasko ücreti teklifi sunarken araç kasko değeri listesini dikkate alırlar ve bu listeyi belirleyici olarak kabul ederler. Sigorta acentesi aracınıza kasko yaptırmak istediğinizde sadece on beş yaşına kadar olan arabaların araç kasko değer listesinde ücreti bulunduğu için, on beş yaşın üzerindeki yaşa sahip olan araçlar için sigorta acenteleri ücreti kendileri belirlemektedir. Aracınızın araç kasko değerinin ne kadar olduğunu öğrenmek isterseniz Gelir Dairesi Başkanlığı’na giderek ya da internet sitesine ulaşarak kolayca öğrenebilirsiniz. Yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak araç kasko değeri interaktif ekranına hızlıca ulaşabilirsiniz.

Araç Kasko Değeri İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.