emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Trafik Işık Cezası Ne Kadar?

Trafik Işık Cezası Ne Kadar?

Trafik Kanunları kapsamında, yapılan hatalara çeşitli cezalar verilmektedir. Bu cezalar çoğu zaman para cezası olarak işlem görür ve ceza kesilen kişiler para cezasını belirli zaman içerisinde ödemekle yükümlüdür. Kırmızı ışık ihlali de trafik ışık cezalarındandır. Biz de bu yazımızda “Trafik ışık cezası ne kadar?” sorusuna cevap vereceğiz.

Kırmızı ışık ihlali, kırmızı ışık yandığı sırada ışığı görmeden ya da kasti olarak kırmızı ışık yanarken geçmek olarak tanımlanmaktadır. Meydana gelen birçok trafik kazasının temel nedeni kurallara uymamaktır. Sürücüler trafik kurallarına uymadıkları sürece bu daha fazla trafik kazasına davetiye çıkaracaktır.

Trafik Işık Cezası Ücreti

Trafik kazalarını önlemek için Trafik Kanunları ile birçok ceza çeşidi belirlenmiştir. Trafik ışık cezası ne kadar sorusuna da bu kapsamda cevap verilebilir. Her sene trafik cezalarının oranında değişikliklere gidilmektedir. Bu sene de yeni yılda cezaların miktarlarında değişiklik yapılmıştır. Trafik ışık cezası ne kadar sorusu da bu kapsamda cevaplanabilir.

2017 yılında trafik ışık cezasının miktarı 206 TL olarak belirlenmiştir. Trafik ışık cezası kişiye tebliğ edilmesinden itibaren 15 gün içinde ödemesi yapılırsa cezada indirime gidilir ve cezanın ücreti %25 oranında düşer. Böylece yeni trafik ışık cezası 154,5 TL olarak ödenir.

Trafik ışık cezası trafik polisi tarafından kesilirse bu sürücü için olumsuz sonuçlar doğurur ve böylece sürücünün ehliyetine 20 ceza puanı işlenmektedir. Fakat Elektronik Denetleme Sistemi ile trafik ışık cezası kesilirse o zaman sürücünün ehliyetine ceza puanı işlenmez.

Trafik ışık cezası ne kadar sorusunun cevabı bu şekildedir. Bu kapsamda önemli olan bir diğer konu da trafik ışık kuralları ihlal edildiğinde trafik ışık cezasının ne zaman sürücüye bildirileceğidir. Belirtilene göre, trafik ışık cezası yaklaşık 10 gün içerisinde ikametgah adresinize gönderilir. Fakat trafik ışık cezası bu süre içerisinde size tebliğ edilmezse mahkemeye başvurma hakkına sahip olursunuz. Aynı zamanda, trafik ışık cezanızın olup olmadığını online olarak da e-Devlet üzerinden sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

Diğer Trafik Cezaları

Ülkemizde trafik kazalarının en önemli sebeplerinden bir diğeri de alkollü araç kullanmaktır. Bir sürücü, ilk defa alkollü araç kullanmaktan ceza yiyorsa, bunun ücreti 876 TL’dir. Bu miktar, ikinci ya da daha sonraki alkollü araç cezasını ihlal etmede değişmektedir. Belirlenene göre ikinci defa alkollü araç kullanmanın cezası 1.098 TL ve daha fazla ihlalinin cezası da 1.763 TL’dir. Alkollü araç kullanmanın dışında uyuşturucu ya da uyarıcı madde aldıktan sonra araç kullanmanın cezası da 4.514 TL’dir.

Direksiyonda cep telefonu kullanımının da kanunlarda ceza karşılığı vardır. Seyir halindeyken cep telefonu kullanan sürücüler 95 TL trafik cezası kesilmektedir. Sahte plaka kullanımına da ceza kesilmektedir. Buna göre, sahte plakalı araç ile trafiğe çıkan araçlara 5.191 TL trafik cezası kesilir.

Trafik Işık Cezası Sorgulama

Teknolojinin gelişmesi ile artık internet üzerinden trafik ışık cezası sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Böylece kişi üzerine kesilmiş olan bir cezanın olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilir ve zamanını geçirmeden ödeyebilir. İnternet üzerinden ceza işlemi sorgulama sonucunda kişi hem hangi cezanın kesildiğine hem de bu cezanın özelliklerine ve ücretine ulaşabilir.

Karayolları Trafik Müdürlüğünün resmi internet sitesinin üzerinden trafik ışık cezası sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunun için ilk olarak Karayollarının sitesine girin ve sizden istenen bilgileri doğru olarak doldurun. Sonrasında da sorgula tuşuna basın ve trafik ışık cezası sorgulama işleminizi tamamlayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.