emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bakanlıktan Açıklama Koronavirüsü Nedeniyle Araç Muayeneleri Ertelendi!

Bakanlıktan Açıklama Koronavirüsü Nedeniyle Araç Muayeneleri Ertelendi!
28.03.2020

Bakanlıktan Açıklama Koronavirüsü Nedeniyle Araç Muayeneleri Ertelendi! İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge neticesinde 65 yaş ve üzeri kronik rahatsızlığı olan kişileri için sokağa çıkma yasağı bulunmaktadır. Sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş ve üzeri olan, ayrıca kronik olarak rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımız için araç muayeneleri de ertelenmiş bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından korona virüsüne karşı olarak mücadele kapsamında valiliklere genelge gönderilmiş bulunmaktadır. Korona virüsü nedeni ile sokağa çıkma yasağı getirilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için motorlu araç muayeneleri ertelenmiş bulunmaktadır. Ayrıca belirtilen yaş gurubunda olan ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın da araç muayene işlemleri ertelenmiş bulunuyor.

Bakanlıktan gelen açıklama neticesinde, 65 yaş ve üzeri olarak, ayrıca bu yaş grubunda olarak herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımız için motorlu araç muayeneleri ertelenmiştir. Belirtilen yaş grubuna giren ve sokağa çıkma yasağı bulunan vatandaşlarımız için sokağa çıkma yasağının kaldırılmasından sonra 45 gün içerisinde motorlu araç muayene işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Sokağa Çıkma Yasağının Başladığı Tarih İtibarı ile Araç Muayeneleri Ertelenmiştir!

Sokağa Çıkma Yasağının Başladığı Tarih İtibarı ile Araç Muayeneleri Ertelenmiştir! Tüm dünyada bulunan insanların mücadele gösterdiği korona virüsü ülkemiz sınırları içerisinde de her geçen gün vaka sayısı artarak ilerlemektedir. Korona virüsüne karşı ülke olarak en az kayıpla savaşabilmemiz için bazı tedbirler alınmış ve daha birçok tedbir alınmaya devam etmektedir. Alınan en belirgin tedbir ise 65 yaş ve üzeri olan, ayrıca herhangi bir kronik rahatsızlığı olarak belirtilen yaşta olan vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı getirilmiş olmasıdır. 65 yaş ve üzeri, kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımıza getirilen sokağa çıkma yasağının ardından da iyi bir haber geldi. Yine evden çıkmamaları adına yasağın devam ettiği sürece evden çıkmamaları ve bur durumun en verimli şekilde devamı için de motorlu araç muayenelerin ertelenmesi olmaktadır.

Bu durum için Bakanlık tarafından bir genelge yayınlanmış ve genelgenin içeriği de şöyle olmaktadır.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. Madde içeriğine göre trafiğe çıkarılacak olan motorlu araçların, teknik şartları taşıyıp taşımadığını belirli zamanlarda muayene edileceğini, muayenesi yapılmamış olan araç ile trafiğe çıkılması söz konusu olduğunda, araç sahibine idari para cezası ve süresi verileceği hatırlatıldı. Bu kapsamda verilen zaman zarfında aracını muayene ettirmemesi durumunda ise araçlarının trafikten men edileceği belirtildi.

Ancak 65 yaş üzeri olan ve herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların, evlerinden çıkamadıkları ve bu durumda araç muayenelerini fiili imkansızlıklar nedeni ile yaptıramadıkları, bu durum için ise karşılaşacakları yaptırımların, sokağa çıkması kısıtlanan vatandaşları dışarı çıkmaya yönelttiği hatırlatıldı. Bu şekilde gelen bir hatırlatmanın ardından ise belirtilen yaş grubundaki vatandaşların salgın riskine karşı evde kalmaları belirtildi. Bu şekilde de getirilen sokağa çıkma yasağının başladığı tarihten itibaren muayenelerin ertelendiği açıklanmıştır. Yasağın kaldırılmasının ardından 45 gün içerisinde araçlarını muayene ettirebilecekleri belirtilmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.