emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ehliyet Sınavı Tarihleri

Ehliyet Sınavı Tarihleri

Motorlu Taşıtlar Sürücü Belgesi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan ehliyet sınavı tarihleri, 2016 yılına göre ilk olarak 13 Şubat 2016 tarihinde yapılmış olup son kayıt tarihi 1 Ocak 2016 olarak belirlenmişti. Yıl boyunca yapılan sınavlara bakıldığında, her iki sınav arasında 2 ay süre tanınmıştır, hazırlıklarınızı bunu bilerek yapmanızı öneririz. En yakın Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı ise 10 Aralık 2016 olup, adayların en geç 1 Kasım günü kayıtlarını yaptırmış olmaları, ödemelerini de 12 Ekim ile 15 Kasım tarihleri arasında yatırmaları gerekmektedir. Yani sınava girmeyi düşünen adaylar bir ay öncesinden kayıt yaptırabilirler. Unutmamalıdır ki son başvuru tarihinden itibaren ancak yaşınız tutuyorsa, ehliyet belgeniz için başvurabilirsiniz. Aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılır. En az ilkokul mezunu olma şartının aranmasının yanında, öğrenciyseniz de eğitiminizi sürdürmekte olduğunuz okuldan öğrenci belgesi ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

10 Aralık günü sınava girmek isteyen adaylar ilk olarak bir sürücü kursuna başvurabilirler. Hatta 2017 yılı için bile başvuru yapabilirsiniz. Hem kursa hem de sınava erken başvuru yapmanız kontenjanların dolmaması için önemlidir. Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınav takviminde, istenen süreler arasında ücretini ödeyen, ehliyet kursunda teorik derslerinin eğitimini başarı ile geçmiş adaylar 60 TL olan sınav ücretlerini, öngörülen bankadan (Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası, Ziraat Bankası) T.C. kimlik numaralarını girerek yatırabilirler. Daha sonra belgenizi (ATM de işlem yapıldığına ilişkin fiş yoksa banka dekontu) MTSK müdürlüğüne teslim ederek sınav başvurunuz tamamlanır. Belgenizde adınız, soyadınız yani kimlik bilgilerinizin doğru olduğunu kontrol etmeyi unutmayınız.

2017 Yılı Yeni Sınav Tarihleri!

2015 ve 2016 yılında 6 adet teorik yazılı ehliyet sınavı yapılmıştı. 2017 yılı içerisinde ise toplam 5 adet ehliyet sınavı yapılacaktır. Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı ilk olarak 11 Şubat 2017, sonrasında 20 Mayıs 2017, 29 Temmuz 2017, o7 Ekim 2017 ve son olarak 23 Aralık 2017 Cumartesi günleri gerçekleştirilecektir. Yapılacak sınavların saatleri de, sınava girecek adayların sınavın 11.00 da yapıldığı zamanlarda geç kalmaları nedeniyle  14.00 olarak değiştirilmiştir.  Ek olarak sınav ücretlerine ilişkin bir açıklama henüz yapılmadı. Fakat tahminen ehliyet sınavı için 70 TL, direksiyon sınavı içinde 80 TL ücret ödemeniz gerekecektir. Ehliyet sınavının açıklanması 12 gün kadar sürmektedir. Sınavın açıklanmasının ardından geçecek 15-25 gün sonrasında direksiyon sınavı yapılmaktadır.

Elektronik Ehliyet Sınavı

Teorik sınavın ardından ehliyet sınavı açıklanmaktadır. Bu süreç 12 gün sürer. Diğer bir konu ise elektronik sınav uygulamasının mevcut olduğu merkezlerde, MEB tarafından belirlenmiş merkezi sınav tarihlerine ihtiyaç duyulmadan sınava girebilirsiniz. Sistem aynı gün içerisinde hem sınav yapılmasını hem sonuçları gün kaybetmeksizin açıklarken, adaylara sadece bilgisayar başından sınava girmek sonrasında direksiyon sınavı için beklemek kalıyor.

Elektronik Ehliyet Sınavı Tarihleri

Elektronik ehliyet sınavında, sistem randevu ile çalışmaktadır. Sınava girmek isteyen aday randevu alır, merkezi sınav sisteminde olduğu gibi zaman kaybına uğramadan sınavını olur. Aldığı ilk sınavdan başarısız olan adaylar için ancak 15 günün sonunda yeni bir sınava giriş için randevu alabildiklerini söyleyebiliriz. Ayrıca en son girdiğiniz tarihi çok geçirmeden yeniden sınava girmelisiniz çünkü hem zaten 1 hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz hem de sınava yalnızca 4 kez girme hakkınız olduğunu belirtmek gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.