Trafik

2018 Hurda Yasası

2018 hurda yasasi

Trafikte bulunan eski model araçların kaldırılması için devlet tarafından farklı uygulamalar yapılmakta ve insanların bu araçları kaldırması teşvik edilmektedir. Bu teşvik için genellikle hurda yasası kullanılmaktadır. Hurda yasasına zaman zaman ihtiyaç duyulmakta ve şartları farklı olsa da bu isimle 3-5 yıla bir çıkartılmaktadır. Hurda yasası 2018 yılı içerisinde de resmi gazetede yayınlanarak çıkmıştır. 27 Mart tarihinde yürürlüğe giren bu yasa 2019 yılı sonuna kadar geçerli olacak ve insanlar bu sayede eski araçlarını trafikten çıkartmak için teşvik alacaklardır. Peki, bu yasanın detayları nelerdir? Kimler bu yasadan yararlanabilecek ve araçlarını hurda olarak verebilecektir? Bu soruların cevapları ve yasanın diğer detayları yazımızın içerisinde yer almaktadır.

Hurda Yasası 2018 ve Detayları

Hurda yasası 2018 yılının Mart ayında çıkmış ve 2019 yılının sonuna kadar geçerlidir. Yasa bütün araçlar için geçerli olmayıp sadece 16 yaş ve üzerindeki araçları kapsamaktadır. Bundan dolayı yaşı daha küçük bir aracınız var ise bu yasa sizi kapsamamaktadır. Daha önceki hurda yasalarında devlet hurda araçları kendisi satın alırken bu son yasada böyle bir uygulama bulunmamaktadır. Yani hurda aracınızı devlete satamıyorsunuz. Bunun yerine devlet tarafından teşvik verilmektedir ki bu da ÖTV indirimi şeklindedir. Yani 16 yaşında ya da daha büyük bir aracı olan kişiler bu yasadan yararlanarak araçlarını hurda olarak teslim ettiklerinde devlet tarafından bu kişilere yeni araç alımında ÖTV indirimi verilmektedir. Bu indirim miktarı ise 10 bin TL ile sınırlıdır. Yapılacak indirim 10 bin TL’yi yasa gereği geçememektedir.

Hurda Yasası 2018 ve Yapılacak ÖTV İndirimleri

Hurda yasası 2018 yılı uygulamalarında ÖTV indiriminin birçok kaynakta 10 bin TL olduğu söylenmiş ve vurgulanmıştır. Burada ciddi bir yanlış anlaşılma bulunmaktadır. Bu indirim sabit değildir ve her araç alana 10 bin TL ÖTV indirimi verilmemektedir. BU yanlış anlamanın düzeltilmesi çok önemlidir. Bu aşamadan bilmeniz gereken en önemli husus indirim miktarı değişkendir ve en fazla 10 bin TL olabilmektedir. İndirim miktarının ne kadar olacağı Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanan liste ile netlik kazanmıştır. Bu listeye göre alınacak araçlara göre yapılacak indirimler şu şekildedir:

 • Yeni alınacak aracın vergisiz fiyatının 46 bin TL’den düşük olması durumunda 10 bin TL,
 • Yeni alınacak aracın vergisiz fiyatının 46 bin TL ile 80 bin TL arasından olması durumunda 8 bin TL,
 • Yeni alınacak aracın vergisiz fiyatının 80 bin TL’den fazla olması durumunda ise 3 bin TL ÖTV indirimi uygulanacaktır.

Yukarıda belirtilen indirim miktarları yeni araç alacak kişilerde ciddi bir heyecan oluşturmuştur. Hurda yasası 2018 detayları yukarıda yer almasına rağmen insanlar işlemlerin nasıl yapılacağını da merak etmektedir. 16 yaş ya da daha büyük bir aracınız var ve bu aracı hurda olarak vererek bu teşvikten yararlanmaya karar verdiniz. Öncelikle yapacağınız şey aracınızı teslim etmek olmalıdır. Bunun için ise Büyükşehir Belediyeleri, Makine Kimya Endüstrisi ve Araç Toplama Merkezlerinden bir tanesine giderek aracınızı teslim edip buna dair belge almanız gerekmektedir. Bu alınan belge ile de Trafik Tescil Müdürlüğüne giderek aracınızı trafikten sildireceksiniz. Bu işlem sonunda yine bir belge almanız gerekmektedir. Bu belgeyi de yeni araç alımında ilgili otomotiv bayisine sunarak teşvikten yararlanacağınızı belirtmeniz yeterli olacaktır. Almak istediğiniz araca göre farklı miktarlarda ÖTV indiriminden böylece yararlanmış olacaksınız.

Hurda Yasası 2018 ve Diğer Detaylar

Hurda yasası 2018 yılında genel olarak böyle işlemektedir. Burada bilinmeniz gereken bazı farklı detaylar da bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi aracınızı yukarıda belirtilen noktalara teslim etmeyip ihraç ederseniz de bu indirimden yararlanabilirsiniz. Bu ihracı kendiniz yapabileceğiniz gibi farklı bir birim üzerinden de yapabilirsiniz. Fakat bu işleme dair belge ile yine Trafik Tescil Müdürlüğüne giderek aracınızı trafikten sildirmeniz gerekmektedir. Aracınızı ihraç etme yolunu tercih ederseniz gerekli olan belgeyi gümrük idaresinden alacaksınız.

Hurda yasası 2018 eski araçların trafikten çekilmesini sağladığı gibi bu haliyle otomotiv piyasasını da ciddi şekilde hareketlendireceğe benzemektedir. Söz konusu uygulama sayesinde sıfır araçların satımında ciddi bir hareketlilik olması beklenmektedir. Ayrıca bu hareketliliğin bir şekilde ikinci el piyasasını da etkileyeceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Böylece ülke ekonomisi de ciddi bir yarar sağlamış olacaktır.

Shares:

2 Yorumlar

 • Serhan
  30.06.2018

  Aracım 1986 model ve kötü durumda, motor şanzımanı yok. 3 yıldır muayene, Sigorta ve motorlu taşıtlar vergisini ödeyemedim. Hurdaya çıkararak bu borçlardan nasıl kurtulabilirim ? Ne yapmam gerekiyor ?

  Cevapla
 • ihsan
  15.05.2018

  Hurdaya ayıracağım aracın vergi borcu yok. Sigorta yaptırmadım gerekli mi?

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir