• 2018 Hurda Yasası


  2018 hurda yasası kapsamından yararlanmak isteyen kişilerin 31 Aralık 2018 tarihine kadar taşıtlarını teslim etmeleri gerekmektedir. Taşıtınız MKEK müdürlüklerine teslim etmiş iseniz hurdaya çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra trafik tescil müdürlüğünden alınan hurdaya çıkarılmıştır şerhli motorlu araç tescil belgesini başvuru yapmış olduğunuz MKEK müdürlüğüne gidip teslim etmeniz gerekmektedir.


  2018 hurda yasası çerçevesinde Trafik tescil müdürlüklerinde işlemlerinizin tamamlanmasının ardından başvuru yapmış olduğunuz trafik tescil şubesi aracınızın hurdaya ayrılma tarihinden itibaren en geç 3 gün içerisinde taşıtınızı hurdaya ayırdığınıza dair belgeleri verecektir. Ayrıca belgeye eklenecek olan ekleri bağlı bulunmuş olduğunuz vergi dairesine bildirecektir. Bu 3 iş günü içerisinde sizin tekrar bir başvuruda bulunmanıza gerek yoktur. Trafik tescil şube müdürlüğünden gelen yazı üzerine vergi dairenizde taşıtınızdan kaynaklı olan vergi mükellefiyetiniz sona erecektir. Vergi mükellefiyetiniz sona erdikten sonra taşıt üzerine kayıtlı olan tahakkuk edilmiş olan ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi, gecikme zamları, gecikme faizleri, vergi cezaları ve 31 Aralık 2016 tarihine kadar olan sürede plakaya kesilmiş olan trafik cezalarınız silinecektir.

  2018 – Hurda Yasası

  Bu borçlarınız sebebi ile mal varlığınızı koyulmuş olan haciz var ise kalkacaktır. Vergi daireniz tarafından yapılacak olan işlemleriniz tarafınıza yazılı beyan ile beyan edilecek ve bilgilenmeniz sağlanacaktır. Aracınızı 2018 hurda yasası kapsamında teslim edebileceğiniz kurumlar; İl Özel İdareleri, Büyükşehir Belediyeleri, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda İşletmesi Müdürlüğü’dür.

  Aracı sahibinin teslim etmesi gerekmekte olup gelir iken yanında kimlik fotokopisi ve araç ruhsatını bulundurması gerekmektedir. Eğer aracına kilo başı ücret almak istiyor ise aracı Makine ve Kimya Endüstri Kurumu Hurda İşletmesi Müdürlüğüne teslim etmesi gerekmektedir. Diğer kurumlara ücretsiz olarak teslim edebilmektesiniz. 2018 hurda yasası kapsamında 2005 model ve 2005 model altında adınıza kayıtlı olan ancak kayıp veya vasfını yitirmiş araçlarınızda hurdaya ayrılmış sayılacaktır. Bu araçların tescil kayıtlarını sildirebilmeniz için gerekli olan belgeler; Taşıta ait tebliğ edilmemiş trafik idari para cezası tutanağı bulunmadığına dair belge, sigorta bilgi ve gözetim merkezi kayıtlarına göre zorunlu mali sorumluluk sigortasının yaptırılmamış olduğunu gösteren belge, aracın tescil kayıtlarında herhangi bir işlem yapılmadığını gösteren belge. Taşıtın ölümle sonuçlanmış veya yaralanma ile sonuçlanmış trafik kazalarına karışmadığını gösteren belge, Taşıtın muayenesinin yapılmamış olduğunu gösteren belge getirildiği takdirde aracın var olmadığı kabul edilecektir. Belgelerden birisi eksik olduğu takdirde yok sayma işlemi gerçekleşmeyecek ve araç kaydı üzerinizden düşmeyecektir. Ancak aracınızın var olmadığını mahkeme karar ile destekler iseniz bu belgelerin varlığı aranmayacak ve aracınızın üzerine olan tescil kaydınız silinecek, borçları da silinecektir.

  2018 Hurda Yasası Kapsamında Hurdaya Verilecek Olan Araçların Vergi, İcra ve Banka Borçları Silinecek mi?

  1997 model ve altı bir araca sahip iseniz ve bu aracınızdan dolayı ödenmemiş motorlu taşıtlar vergi borcunuz, plakaya uygulanmış olan ceza borcunuz var ise, trafik cezası borçlarınız var ise bu borçlarınızın tamamı 2018 hurda yasası kapsamına alınacak ve silinecektir. Ayrıca 2018 hurda yasası kapsamında kayıp olmuş veya mevcut olmayan 2005 model veya 2005 model altı aracınız var ise bu durumu belgelemeniz durumunda hurda yasadan faydalanabilirsiniz. Bu yasadan faydalanmak için 31 Aralık 2018 tarihine kadar aracın tüm borçlarının ¼ kadar kısmını vergi dairesine ödemeniz gerekmektedir. Ödeme sonrasında kayıp veya mevcut olmayan aracın diğer tüm borçları silinecektir ve aracın trafik tescilde bulunan kaydı da silinecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Hurda araçlar nerelere verilecektir, başvurular nereye, nasıl ve ne zaman yapılacaktır, işlemler için gerekli belgeler nelerdir?

  Hurda araç yasasından faydalanmak isteyen kişiler ilk başvurularını trafik tescil şubelerine yapmalıdırlar. Mevcut olmayan araçlar için başvuruları ayrı olarak, mevcut olan araçlar için başvurular ayrı olarak, vasfını yitirmiş olan araçlar için başvurular ayrı olarak değerlendirilecektir. 1997 model ve 1997 model altında olan araçlar için 2018 hurda yasası yararlanma başvuruları nereye ve nasıl yapılacaktır? Bu tür bir aracınızı teslim edebilmeniz için ilk olarak herhangi bir trafik tescil yerine başvurmanız gerekmektedir. Trafik tescil müdürlüğüne başvurur yapar iken aracınızı teslim edeceğiniz yerin başvuru formunu doldurunuz çünkü yere göre başvuru formu değişmektedir. Aracınızı Büyükşehir Belediyesine veya İl Özel İdaresine teslim edecek iseniz tebliğde bulunan EK/1A İl Özel İdarelerine/Büyükşehir Belediyelerine Teslim Edilecek Taşıtlar için olan forum ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Aracınızı MKEK müdürlüklerinden birine teslim edecek iseniz tebliğde bulunan EK: 1B MKEK Hurda Müdürlüklerine Teslim Edilecek Taşıtlar için olan forum ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

  2018 hurda yasası Trafik tescil şubelerinden birine başvurunuzu yaptıktan sonra şubeden size kanundan yararlanabileceğinize dair belge verilecektir. Trafik tescil şube müdürlüğünüzden kanundan yararlanabileceğinize dair belgenizi aldıktan sonra taşıtınızı bedelsiz olacak şekilde İl Özel İdarelerine, Büyükşehir Belediyesine veya Kırıkkale, İzmir Aliağa MKEK hurda müdürlüklerine teslim etmeniz mümkün olmaktadır. Aracınızı teslim ettikten sonra teslim tutanağınızı almayı unutmayınız. Teslim işleminden sonra teslim tutanağınız ve gerekli diğer belgeleriniz ile birlikte tekrardan trafik tescile başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu belgeler; Aracınıza ait motorlu araç trafik belgesi ve motorlu araç tescil belgesi. Taşıt teslim tutanağının fotokopisi, 3 adet araç trafik tescil müracaat ve işlem formu. Aracınızın plakalarını unutmayınız. Noterden alınan satış senedi, kamu kurum ve kuruluşlarından satın alınmış olduğunu gösteren belge.  tıkla sorunu sor

  2018 Hurda Yasası İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.