Trafik

Radar Cezası Sorgulama, 2024 Cezası Ne Kadar?

Radar cezası, EDS ya da gezici mobil radarlarla yapılan denetimlerde yasal hız sınırının üzerine çıkılması durumunda verilen cezadır. 2024 yılında yeniden değerleme oranlarıyla birlikte radar cezaları da değişmiştir. Radar cezası sorgulama işlemini yaparak ceza alıp almadığınızı sorgulayabilir, internet üzerinden cezanızı ödeyebilirsiniz.

2024 radar cezası ne kadar, nasıl ödenir, hız aşım limitlerine göre cezalar gibi detayları yazımızda aktardık. İşte radar cezası ile ilgili merak edilen tüm detaylar.

RADAR CEZASI NEDİR?

Radar cezası, trafikte belirlenen hız sınırlarını aşan sürücülere uygulanan bir idari yaptırımdır. Türkiye’de, yolların belirli noktalarına yerleştirilen radar cihazları aracılığıyla araçların hızları ölçülür ve hız sınırını aşan sürücüler tespit edilir.

Belirlenen güzergâhtaki yasal hız sınırını aşan sürücülere/araçlara idari para cezası uygulanır. Erken ödemede indirim yapılan cezaların ödemeleri gecikirse belli oradan ilave cezalar/faizler eklenir. Radar cezası alan sürücülerin aldıkları cezaya yasal süreler içerisinde belli prosedürler dâhilinde itiraz hakları bulunur. Bu detayları yazımızın devamında bulacaksınız.

2024 YILINDA RADAR CEZALARI NE KADAR?

2024 yılında radar cezaları, hız sınırını ne kadar aştığınıza göre değişiklik göstermektedir. Radar cezası oranları şu şekilde belirlenmiştir:

Hız sınırını %10 – %30 arasında aşarsanız ceza miktarı 1.508,50 TL ve 10 ceza puanıdır. Eğer %25 indirimli ödemek isterseniz, 1.131,37 TL ödemeniz gerekmektedir.

Köprü ve Otoyol Ücretleri : https://www.ssk.biz.tr/kopru-otoyol-tunel-ucretleri/

Hız sınırını %30 – %50 arasında aşarsanız ceza miktarı 3.136 TL ve 15 ceza puanıdır. %25 indirimli hali ise 2.352 TL’dir.

Hız sınırını %50’den fazla aşarsanız ceza miktarı 6.440 TL ve 15 ceza puanıdır. %25 indirimli ödeme durumunda ise 4.830 TL ödemeniz gerekmektedir.

Radar Cezası Plakaya Mı Yazılır, Ehliyete Mi?

Radar cezası plakaya ya da ehliyete yazılabilir. Plakaya yazılan ceza posta yoluyla tarafınıza iletilir. Ehliyete yazılan ceza e-devletinize düşer.

RADAR CEZASI NASIL ÖDENİR?

Radar cezası ödemesi çeşitli yollarla yapılabilmektedir. Ödeme seçenekleri arasında;

İnternet üzerinden radar cezası ödemek istiyorsanız GİB interaktif vergi dairesini ya da bankanızın internet şubesini kullanabilirsiniz. Diğer seçeneklerde giderek ödeme yapmanız gerekir.

RADAR CEZASINA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

Eğer radar cezasına itiraz etmek istiyorsanız cezanın tebliğinden itibaren 15 gün içinde Sulh Ceza Mahkemesine başvuruda bulunarak cezanın iptali için dilekçe yazmanız gerekmektedir.

Radar cezasına itiraz için geçerli ve somut bir kanıtınız bulunmalıdır. Eğer itirazınız yersiz ise mahkeme tüm masrafları tarafınıza iletir.

NOT: Somut kanıtınız olmasa dahi, ceza kesildiği saatte o bölgede olmadığınıza eminseniz itirazda bulunabilirsiniz. Görüntülerin tekrar incelenmesi neticesinde mahkeme lehinize karar verecektir.

RADAR CEZASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Radar cezası sorgulaması, e-Devlet üzerinden “Trafik Para Cezası Sorgulama ve Ödeme” bölümünden yapılabilir. Ayrıca PTT şubelerinden veya Gelir İdaresi Başkanlığı’nın interaktif vergi dairesi üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Radar Cezası Sorgulama

  1. E-devlet şifrenizle turkiye.gov.tr adresine giriniz.
  2. Arama kısmına ‘’araç plakasına yazılan ceza sorgulama’’ yazınız.
  3. Karşınıza çıkan sekmeye tıklayarak cezanın tüm detaylarını öğrenebilirsiniz.

GİB İnteraktif Vergi Dairesi’nden Radar Cezası Sorgulama

  1. GİB resmi sitesi ivd.gib.gov.tr adresine giriş yapınız.
  2. ‘’Dijital Ödeme Noktası’’ bölümüne giriniz.
  3. Burada yer alan menülerden ‘’MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme’’ kısmına tıklayınız.
  4. Sizden istenen bilgileri doğru şekilde girerek cezanızı görebilir ve aynı bölümden ödeme yapabilirsiniz.

EGM Resmi Sitesinden Radar Cezası Sorgulama

  1. Emniyet Genel Müdürlüğü ceza sorgulama sayfası onlineislemler.egm.gov.tr adresine gidiniz.
  2. Burada yer alan ​ ‘’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgu​​lama​ (Gerçek Kişi)’’ ya da ​‘’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama (Tüzel Kişi)​’’ kısımlarından size uygun olana tıklayınız.
  3. E-devlet giriş bilgilerinizle giriş yaparak cezanızı öğrenebilirsiniz.

UYARI: Bu adresler dışında internette yer alan ceza ödeme siteleri içerisinde birçoğu dolandırıcı sitedir. Bu nedenle kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi resmi devlet siteleri dışında hiçbir sitede paylaşmayınız.

RADAR CEZASI ÖDENMEZSE NE OLUR?

Radar cezası ödenmezse, her ay %5 oranında faiz uygulanır ve taksit ve indirim imkânı ortadan kalkar. Erken ödeme durumunda ise %25 indirim uygulanır.

Aracım Nereye Çekildi : https://www.ssk.biz.tr/aracim-nereye-cekildi/

Radar cezası 2024 yılı güncel detaylarını sizlerle paylaştık. Soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Editörlerimiz kısa süre içerisinde size dönüş yapacaktır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir