ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Radar Cezası Sorgulama, 2023 Cezası Ne Kadar?

Radar Cezası Sorgulama, 2023 Cezası Ne Kadar?
18.08.2023

Radar cezası sorgulama işlemi ile aşırı hızlı olmanız nedeniyle yazılan cezaları öğrenebilirsiniz. Radar, yolların çeşitli noktalarına yerleştirilen ve hız seviyesini tespit etmeye yarayan bir cihazdır. Bir yolda hiç bilmediğiniz bir noktada radar olabilir. E-Devlet radar cezası sorgulama işlemi ile bilmeden radara yakalanıp yakalanmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Radar cezaları, hız sınırını ne kadar aştığınıza göre farklılık gösterir. Hız miktarı arttıkça kesilen ceza miktarı da artar. Bu nedenle kara yollarında belirtilen hız limitlerine dikkat etmelisiniz. Bu sayede cezalarla karşılaşmadan keyifli bir şekilde aracınızla yolculuk yapabilirsiniz.

Radar cezaları, plakaya ya da sürücüye yazılabilir. Trafik polisleri yollarda yaptıkları ölçümlerde tespit ettikleri araçları durdurur. Bu sayede cezayı ehliyete yazarlar. Cezalar yazıldıktan sonra erken ödeme yapan sürücülere indirim avantajı sağlanır. Burada erkenden kasıt 15 gündür. 15 gün içerisinde cezayı öderseniz %25 indirime hak kazanırsınız.

2023 Radar Cezası Ne Kadardır?

Radar cezası her yıl değişikliğe uğrayabilir. Aynı zamanda hız aşım miktarları da ceza miktarının değişmesine neden olur. Eğer hız sınırını %30 oranında aşarsanız ödeyeceğiniz tutar 525 TL’dir. Hız aşım tutarı %30’u geçerse 1091 TL tutarında ceza ödemeniz gerekir.

Hız Sınırı2021 Ceza Miktarı2022 Ceza Miktarı2023 Ceza Miktarı
Hız Sınırının %30 Geçilmesi314 TL427.668 TL525.7323 TL
Hız Sınırının %30’dan Fazla Geçilmesi652 TL888.024 TL1091.648 TL

Radar cezası yazıldıktan sonra size tebligatla bilgilendirme yapılır. Tebligatı aldığınızda cezanızdan haberdar olduğunuz için ödeme süresi başlar. Ödemeyi 15 gün içerisinde %25 indirimli olarak yapabilirsiniz.

Radar cezasını ödemediğiniz takdirde üzerine faiz işlemeye başlar. Ödeme süresi bir aydır. Bir ayın sonunda her ay toplam ceza tutarına %5 oranında faiz işler. Radar ceza miktarlarının yüksek olması, araç sahiplerinin ödeme güçlüğü yaşamasına neden olur. Siz de bu zor durumla karşı karşıya kalmamak için hız sınırlarına uygun hareket etmelisiniz.

Türkiye’de yerleşim yerlerinde hız sınırı 50’dir. Şehirler arası yollarda ise araç türüne göre 80 ve 90 km arasında değişiklik gösterir. Motosiklet, motorsuz bisiklet gibi araçlar için hız sınırı daha düşüktür. Bölünmüş yollarda otomobiller, 110 km hız yapabilir. Otoyollarda ise bu hız sınırı 120’ye çıkabilir.

E-Devlet Radar Cezası Sorgulama İşlemleri

Radar cezası e-Devlet’ten öğrenilebilir. Bunun için turkiye.gov.tr adresinden işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekir. Bu adrese girdikten sonra e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapmalısınız. E-Devlet şifrenizi henüz öğrenmediyseniz PTT şubelerine başvuru yapabilirsiniz.

E-Devlet’e girmenin farklı yolları da vardır. E-imza, T.C. kimlik kartı uygulaması, bu yollar arasında yer alır. Mobil imzanızı da sisteme giriş için kullanma şansınız vardır. E-Devlet işlemlerinizi, mobil uygulama ile de yapabilirsiniz.

E-Devlet’ten öğrendiğiniz borcunuzu internet bankacılığı ile ödeme şansınız vardır. Ödemeleri yapmadığınız takdirde borcunuza faiz işler. Uzun süre ödeme yapmadığınız takdirde yapılandırma yasalarını takip edebilir ve bu şekilde borcunuzu kapatabilirsiniz.

Radar Cezası Hemen E-Devlet’ten Görünür mü?

Radar cezasının hemen e-Devlet’te görünmesi mümkün değildir. Genellikle 3 ya da 7 gün sonra ceza, e-Devlet sisteminde görünmeye başlar. Cezanız e-Devlet’te görünmeye başladıktan sonra tutarı öğrenerek ödeme işlemini yapabilirsiniz.

E-Devlet’te cezanızı görmek için turkiye.gov.tr adresine girmelisiniz. Bunun yanı sıra e-Devlet mobil uygulaması ile de E-Devlet radar cezası sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Radar cezanızı öğrendikten sonra itiraz hakkınız da vardır. Eğer haksız bir ceza aldığınızı düşünüyorsanız itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz.

  • T.C. ile Ceza Sorgulama

T.C. ile ceza sorgulama işlemi, e-Devlet üzerinden yapılabilir. İlk olarak turkiye.gov.tr adresine girmelisiniz. Ardından ekranda bulunan “Giriş Yap” alanına tıklamanız gerekir

“Giriş Yap” yazan yere tıkladıktan sonra sizden kimlik numaranız ve şifreniz istenir. Bu bilgileri girdikten sonra yeni ekrandaki “Giriş Yap” yazan alana tıklamanız gerekir. E-Devlet’e girerken mobil imza, e-imza gibi yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

radar cezası sorgulama

Devamında gelen ekranda “Emniyet Genel Müdürlüğü” yazan kısma tıklamanız gerekir.

Sorgulama işlemini “Araç plakasına” ya da “Sürücü belgesine yazılan” şeklinde yapabilirsiniz. Polis tarafından yazılan cezalar için sürücü belgesi üzerinden sorgulama yapmalısınız. Eğer hareket halindeyken ceza yazıldıysa plakadan sorgulama işlemi yapılmalıdır.

Cezalarınızı öğrenmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise arama alanını kullanmaktır. Arama alanına “trafik cezası” yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Arama yaptıktan sonra çıkan sonuçlar arasında araç plakası ve sürücü belgesi şeklinde iki ayrı ceza türü yer alır. Cezanın nasıl yazıldığına göre uygun seçeneği tercih edebilirsiniz.

Eğer cezanız varsa gelen ekranda görünür. Eğer ceza yoksa ekranda cezanın olmadığına dair bilgilendirme yapılır.

  • Plakaya Yazılan Ceza Sorgulama

Plakaya yazılan ceza sorgulama işlemini, e-Devlet üzerinden yukarıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz. Bu sayede siz farkında olmasanız bile aracınıza ceza yazılıp yazılmadığını öğrenebilirsiniz. Plakaya yazılan cezaları öğrenmek için e-Devlet’e girdikten sonra “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” kısmına girmelisiniz. Bu sayede ödemeniz gereken miktarı kolayca öğrenebilirsiniz.

Radar Cezası Yediğimi Nasıl Anlarım?

Radar cezası yediğinizi anlamak için e-Devlet üzerinden sorgulama yapmalısınız. Sorgulama işlemi hemen sistemde görünmeyebilir. Bu nedenle belirli aralıklarla tekrar sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama yapmak için turkiye.gov.tr adresine girmeniz gerekir.

E-Devlet’te radar cezası şeklinde ayrı bir sorgulama ekranı bulunmaz. Tüm trafik cezaları, aynı ekrandan sorgulanabilir. Sorgulama sonrasında vakit kaybetmeden cezayı ödemenizde fayda vardır. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık hizmetlerinden yararlanarak ödeme yapabilirsiniz.

Radar Cezası Kaç Günde Gelir?

Radar cezasının gelme süresi, 3 ila 7 gün arasında değişiklik gösterir. Trafik cezaları hemen e-Devlet sisteminde görünmeyebilir. Bu nedenle toplam tutarı öğrenmek için bu sürenin geçmesini beklemeniz gerekebilir. Öte yandan eğer tutanak üzerinden ceza yazıldıysa belge numarası üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Radara Yakalanmak Ne Kadar?

Radara yakalanma karşılığında uygulanacak ceza miktarı, hız aşımına bağlı olarak değişir. Hız aşımı çok fazla ise ödemeniz gereken miktar da artar. Bu nedenle trafik kurallarına uygun bir şekilde araç kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Radar Cezasına İtiraz Edilir mi?

Radar cezasına itiraz etmek mümkündür. Bu itirazı en geç on beş gün içerisinde yapmanız gerekir. Cezalara itiraz için sulh ceza mahkemelerine başvurmalısınız. Başvuru sırasında, karar tutanağını mahkemeye ibraz etmelisiniz.

Radar Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Radar cezası ödenmezse ceza miktarına faiz uygulanır. Trafik cezalarının en geç bir ay içerisinde ödenmesi gerekir. Ödeme yapmadığınız takdirde %5 tutarında aylık faiz tutarı ile karşılaşırsınız.

Ödeme sürekli ertelendiği takdirde icra ve haciz gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu nedenle bir an evvel ödeme yapmakta fayda vardır. Zaman zaman çıkarılan yapılandırma yasalarından yararlanarak da ödeme yapabilirsiniz. Yapılandırma yasaları sayesinde ceza tutarını 48 eşit takside kadar bölebilirsiniz. Aynı zamanda farklı taksit seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesine girerek yukarıdaki yapılandırma ekranından başvuru yapabilirsiniz.

Burada sizden istenen bilgileri girerek borcunuzu nasıl ödeyeceğinizi belirleyebilirsiniz. Yapılandırma ödemelerini düzenli yapmadığınız takdirde yapılandırma bozulur. İlk iki taksiti arka arkaya ödemediğiniz takdirde yapılandırma hakkınız sona erer. E-Devlet radar cezası sorgulama işlemi ile borcunuzu istediğiniz zaman takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.