Trafik

Radar Cezası Sorgulama

Trafikte araçların sağlıklı bir şekilde ulaşımlarını gerçekleştirerek olumsuz bir olay ile karşılaşma riskini azaltmak için sürücülerin uyması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara uymak hem kendimiz için hem de trafikte bulunan diğer kişiler için önemlidir. Bu kurallara uymadığımız takdirde cezai yaptırımlar ile karşılaşabiliriz. Özellikle teknolojinin de hayatımızdaki yerinin artması ile birlikte kontroller sadece polis memurları tarafından değil mobeseler ve radar tarafından da yapılmaktadır. Fakat trafikte kural ihlali durumunda radara yakalanmanız durumunda siz fark etmeden ceza yazılabilir. Normalde aracınıza yazılan cezalar size bildirilmektedir. Bazı durumlarda ise yaşanan olumsuzluklardan dolayı aracınıza yazılan cezadan haberdar olmayabilirsiniz. Bu sebeple düzenli olarak radar cezası sorgulama işleminizi gerçekleştirmeniz gerekir. Bu sorgulama işleminizi online olarak iki farklı sistemi üzerinden birkaç dakikada gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunduğu İnternet Vergi Dairesi online hizmetidir. Bir diğeri de Emniyet Genel Müdürlüğü resmi web sitesi olup her iki sistem üzerinden de hiçbir şifreye ihtiyacınız olmadan sizden istenen bazı bilgilerin girilmesi yardımı ile kısa bir süre içerisinde radar ceza sorgulama işleminizi yapmanız mümkündür. Sorgulama işleminizi her iki sistem üzerinden nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda yazımızın devamında görsel olarak anlatacağız.

EGM Üzerinden Radar Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden yapacağınız radar ceza sorgulama işlemi için bazı kişisel bilgilerin girilmesi istenir. İlk olarak sorgulama işlemine başlamak için yazının sonunda bulunan ilgili bağlantı linkine tıklayınız. Açılan sayfada ilk olarak radar cezası sorgulama için adınızı ve soyadınızı girmeniz gerekir. Ardından da  resimde gösterilen alanlara T.C. kimlik numaranızı ve doğum yılınızı giriniz. Son işlem olarak ise bilgileri kontrol edip “doğrula” butonuna tıklayınız.

egm trafik borc1

Gelen sayfada bulunan araç plakasına yazılan ceza sorgulama butonuna tıklayarak radar cezası sorgulama işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

EGM Üzerinden Radar Cezası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Radar Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

İnternet Vergi Dairesi online hizmeti sayesinde radar cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilir, gerektiği takdirde kredi kartı ile ödemenizi yapabilirsiniz. Sorgulama işlemini yapacağınız siteye aşağıda verilen bağlantı linkine tıklayarak erişebilirsiniz. Açılan işlem sayfasında öncelikle sorgulama yapılacak araca ait plakayı giriniz. Sonrasında plakanın özel olup olmama durumuna göre “evet” ya da “hayır” seçeneklerinden birini seçiniz. Devamında  T.C. kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası resimde gösterilen alana giriniz. Sonrasında ise aracın trafiğe çıkış izin tarihi olarak geçen trafik tescil tarihi ilgili boşluklarla belirtilen alana giriniz. Son olarak bilgileri doğruladıktan sonra “tamam” butonuna tıklayınız.

araç bandrol

Bu adımların doğru bir şekilde uygulanması ile radar ceza sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz.

Radar Cezası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu