• Trafik Cezası Nereye, Nasıl Ödenir? İnternetten Trafik Cezası Ödeme

  Trafikte kurallara uymak, can ve mal varlığı açısından önemlidir. Ancak bazı sebeplerden dolayı bazen trafik kuralları ihlal edilebilir ve sonuç olarak trafik cezası gelebilir. Trafik cezaları, kişinin kayıt adresine sistem yoğunluğuna göre 10 veya 30 gün içerisinde tebliğ edilir. Trafik cezalarını anlaşmalı bankalar veya başka alternatifler aracılığı ile de ödemek mümkündür.


  Trafik cezası ödeme süresi 15 gün içerisinde ödenmesi cezalı kişi için fayda sağlar. Bunun nedeni, trafik cezalarının ilk 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda kişinin %25 oranında indirim kazanmasıdır. Örnek verecek olursak, 200 TL ceza, 50 TL indirim üzerinden 150 TL olarak ödenir. Bu anlamda, trafik cezalarını ödemek için birçok yollar bulunmaktadır.

  Trafik cezası nereye ödenir sorusuna cevap niteliğinde olan  ödeme yolları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  Ceza kişinin kayıtlı adresine tabliğ edildikten sonra, en yakın vergi dairesinde veya herhangi bir vergi dairesinde ödeme yapılabilir. Trafik cezasının vergi dairesine nakit olarak ödenmesi gerekir.

  Trafik cezası PTT aracılığı ile de ödenebilir. Ancak PTT’de vergi daireleri gibi ödemeleri nakit olarak alır. Kredi kartı uygulaması yoktur.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Trafik cezası nereye ödenir diye sorarsanız Gelir İdaresi Başkanlığı diyebiliriz. Bu ödemeler, internet üzerinden kredi kartı ile yapılabilir.

  Anlaşmalı Bankalar, PTT ve Vergi Dairesi’ne Trafik Cezası Ödeme

  Gelir İdaresi Bakanlığı’nın bazı bankalar ile yaptığı anlaşma, kişiye tebliğ edilen tebliğ alındısı ve TPC tutanağı ile trafik cezası ödeme imkanı sunar. Akbank, Halkbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, HSBC, Denizbank, Finansbank, Aktif Bank, Vakıfbank ve Türkiye Finans Katılım Bankası anlaşmalı bankalardır. Trafik cezası ödemeleri sadece anlaşmalı bankalardan yapılabilmektedir.

  PTT’ler aracılığı ile de trafik cezası ödemesi yapmak mümkündür. Bunun için herhangi bir PTT şubesine gidilebilir. PTT aracılığı ile trafik cezası nasıl ödenir diye sorarsanız, ceza tebliğ kağıdı ile cezanın nakit ödenmesi gerekir.

  Ceza tebliğ tarihinden 15 gün içerisinde kayıtlı adrese gönderilen kağıt ve tebliğ alındısı ile en yakın veya herhangi bir vergi dairesinden ödeme yapmak mümkündür. Vergi Dairesi veznesinden elinizdeki kağıt ve tebliğ alındısı ile ödeme yapabilirsiniz.

  İnternetten Trafik Cezası Ödeme

  Kredi kartı ile internetten trafik cezası ödeme işlemleri de oldukça kolaydır. Ancak interneti pek kullanan biri değilseniz, bu alternatifi seçmemeniz daha iyi olacaktır. Çünkü internette Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sahte sayfaları bulunmaktadır.

  Vergi İdaresi Başkanlığı’na trafik cezası ödeme yöntemi aşağıdaki adımlarla sıralanabilir:

  • Öncelikle https://intvd.gib.gov.tr adresine girmeniz gerek. Verilen adrese, adres çubuğuna yazarak gitmeniz daha güvenli olacaktır.
  • Gelen sayfadan Motorlu Taşıtlar-  Motorlu Taşıt Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme sekmesine giriniz.
  • Açılan ekranda TC Kimlik Numarası veya vergi numarası, plaka ve tescil tarihinin gerekli yerlere girilmesi gerekir.
  • Ardından açılacak sayfada trafik cezası miktarı ve diğer bilgiler görünecektir.
  • Kredi kartı ile ödeme sekmesine tıklayarak bu yöntem ile gecikmiş trafik cezası kolaylıkla ödenir.

  Trafik Cezası Taksitlendirme

  Trafik cezası nasıl ödenir sorusunun bir diğer yanıtı, taksitlendirmedir.Trafik cezalarının peşin olarak ödenmesi mümkün değilse bir yıl zarfında dört taksitle ödeme imkanı vardır. Ancak taksitle ödeme durumunda 5 faiz oranı işler. Trafik cezası tutanacağının arka kısmında en altta taksitlendirme ile ilgili bilgi bulunmaktadır. Trafik cezasının taksitlendirme yöntemi ile ödenmesi için ceza tebliğ tarihinden bir ay içerisinde vergi dairesine başvurulması gerekir. Başvuru, cezalı kişi tarafından yapılmalıdır. Başvuru sonrası, ilk taksit peşin ödenmek üzere ceza, dört eşit taksite bölünür. Taksitlendirilen borç, aylık 5 faiz olacak şekilde işler.

  Bazı durumlarda trafik cezası bilgileri Vergi İdaresi Başkanlığı sayfasında görülemeyebilir. Bu gibi durumlarda trafik cezasının sisteme daha işlenmemesi söz konusudur. Trafik cezanız 1 2 güne sisteme girilecektir.  Aynı zamanda, e-devlet üzerinden de trafik cezası ödeme işlemi mümkündür. E devlette ilgili sekme sizi GİB adresine yöneltir. Bu anlamda, internet üzerinden trafik cezası ödemeleri sadece GİB sayfasından yapılır. Bankamatiklerde ise trafik cezası ödemesi mümkün değildir. Borçların şubeden tebliğ kağıdı ile ödenmesi gerekir.

  Trafik Cezası Araç Tescil Tarihi

  Önemli hususlardan biri de tescil tarihi ile ilgilidir. Tescil tarihi, internetten trafik cezası ödeme işlemlerinde genellikle yanlış girilir. Devlet dairelerinde uzun kuyruklar beklememek adına internet üzerinden gerçekleştirilen işlemler bize kolaylık sağlasa da gereken bilgilerin doğru girilmemesi halinde borç sorgulama işlemlerini gerçekleştiremeyebiliriz. Aracınıza ait herhangi bir borcun olup olmadığını  MTV sorgulama gibi işlemleri internet üzerinden gerçekleştirirken araç sahibine ait net bilgilerin girilmesi gerekir. Bu bilgilerden biri de araç tescil tarihidir. Araç tescil tarihi, ikinci el araçlar için noter sözleşmesinde yer alan satış tarihi veya araç ruhsatı üzerinde yer alan tarihtir. Yeni araçlar için ise araç ruhsat tarihi, aracın trafiğe çıkış tarihi olarak kabul edilir. Tescil tarihini öğrenmek için araç ruhsat bilgilerinizi incelemeniz gerekir.

  Trafik Cezalarının Sorgulanması

  Trafik cezalarını internet üzerinden sorgulamak mümkündür. Trafik cezalarının unutulması, cezaya gecikme bedeli ve faiz uygulanmasına neden olur.  Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için trafik cezalarının zamanında ödenmesi tavsiye edilir. Bununla birlikte, ikinci el araba satın almak istendiğinde arabaya ait trafik cezası kontrollerinin de internetten yapılması mümkündür. Trafik cezası sorgulaması için pek çok alternatifler vardır. E-devlet üzerinden trafik cezası işlemleri gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda, Emniyet Müdürlüğü resmi internet sitesi ve Gelir İdaresi Başkanlığı internet sayfasından da trafik cezası ödemeleri yapılabilir.

  Trafik Kaydı Sorgulama

  Trafik Poliçe Sorgulama

  Trafik Plaka Sorgulama  tıkla sorunu sor

  Trafik Cezası Nereye, Nasıl Ödenir? İnternetten Trafik Cezası Ödeme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın