ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2019 Araç Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2019 Araç Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?
14.06.2019

Araç sigortası yaptırmak 2019 senesinde zorunludur. Trafik sigortası yaptırırken içeriğine dikkat etmek ve özellikle trafik sigortasının sağladığı teminatların yaptırılmaması durumunda çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Zorunlu trafik sigortası yaptıracak olan kişiler öncelikli olarak sigorta şirketinden aldığı teklifleri karşılaştırarak poliçe yaptırabilmektedir. Dikkat edilmesi gerekenler ise:

 • Trafik sigortanızı yaptırırken özellikle farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini de değerlendirmeniz gerekmektedir.
 • Poliçe yaptırırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise araç ve kişi bilgilerinin de eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmasıdır. Poliçelerin hazırlanması sırasında araç bilgileri, araç kullanım şekli, markası ve modeli de doğru olmalıdır.
 • Poliçe tarihi mutlaka dikkate alınmalıdır. Trafik sigorta poliçeleri bir senelik olarak düzenlemektedir. Şayet poliçe bir senenin sonunda yenilenmezse ciddi bir ceza ile karşılaşmak mümkün olabilmektedir.
 • Trafik sigortası özellikle üçüncü tarafların hasarını teminat altına almaktadır. Bundan dolayı da olası kaza riskine karşı bütçe oluşturulmaktadır.

Trafik Sigortası Yapılırken İstenen Belgeler

Trafik sigortasında talep edilen evraklar özellikle online işlemler ile kısa sürede toplanabilmektedir. Bu belgeleri toplamak için uzun süren prosedürler, bir sürü evraklar ve teklif alma aşamalarına maruz kalmamak gerekmektedir. Bu noktada araç sahiplerinin eğer ruhsatı varsa, kaskosunu da kolaylıkla alabilmektedir. Şirketlere göre değişen çeşitli prosedürlere göre belgeler toplanmalıdır. Bu noktada talep edilebilen belgeler ise:

 • Ruhsat
 • Meslek indirimi varsa meslek kartı
 • Formda sorulmış olan soruların eksiksiz yanıtlanması gerekmektedir.

Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko için dikkat edilmesi gerekenler arasında en iyi fiyat veren sigorta şirketini bulmak gelmektedir. Özellikle şirketlere göre değişen prosedürlerin yanı sıra talep edilen belgeler ve sigortanın karşılayacağı hizmetler değişmektedir. Buna göre dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar ise:

 • Poliçeyi düzenlerken mutlaka sigortalı olan kişinin beyanı esas alınmaktadır. Bundan dolayı da poliçe ihtiyacını tam olarak karşılayacak şekilde bilgileri girmek gerekmektedir.
 • Poliçenin oluşmasından sonra aracınızla ilgili poliçede bulunan marka, model ve kullanım şekli gibi bilgilerin mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Kanunlar gereği trafiğe çıkan tüm araçlar, zorunlu trafik sigortasına sahip olmak durumundadır.

Trafik Sigortası Sorgulama

Trafik sigortasını online olarak sorgulama işlemlerini kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Trafik ve kasko sigortası sorgulama işlemlerini TC kimlik numarası ve plaka bilgileri ile sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulama ile:

 • Zorunlu trafik sigortası bitiş tarihi,
 • Kasko sigortası bitiş tarihi,
 • Kasko ve trafik sigortası şirket bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Sigorta sorgulama işlemlerini yalnızca TC kimlik numarası ve plakanız ile kolayca yapabilirsiniz. Bu sayede aracınızın poliçesi yanınızda olmasa bile sigorta şirketi ile ilgili bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyatları

 • Trafik sigorta ücretleri tercih edeceğiniz sigorta şirketine ve sigortanın kapsadığı hizmetlere göre değişmektedir. Trafik sigorta ücretleri hemen hemen tüm şirketlerde aynı olsa da kapsadıkları hizmetler ve hizmet prosedürleri de değişmektedir.
 • Trafik sigortası 2918 sayılı olan Karayolları Trafik Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Bu sebeple de cezai yaptırımları olan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası ile azaya karışan 3. Kişilerin can ve mal kayıpları da teminat altına alınmaktadır.

Trafik Sigortası İndirim

Trafik sigortası için indirim özellikle ilk defa trafiğe çıkacak olan sigorta sahipleri indirim oranlarından etkilenmemektedir. Poliçe indirimleri poliçede ismi geçen kişinin adına göre düzenlenmektedir. Zorunlu trafik sigortası için yapılan hasarsızlık indirimi, 7 farklı basamak üzerinden hesaplanır. Özellikle ilk kez trafiğe çıkacak olan sürücüler 4. Basamakta hesaplanmaktadır. Sürücünün ilk senesinde hatalı şekilde kaza yapmaması durumunda, 5. Basamak değerlendirilmektedir. Buna göre yüzde on oranında hasarsızlık indirimi verilmektedir. Eğer sürücü 2. Senesinde de kaza yapmaz ise 6. Basamakta değerlendirilir ve yüzde 15 oranında indirim alır. Üçüncü senesinde kaza yapmaması durumunda ise 7. Basamakta değerlendirilir ve yüzde 20 oranında hasarsızlık indirimi alınır. Fakat bu yöntem ile belirlenmiş olan prim fiyatlandırması kapsamında sürücünün poliçe senesi içerisinde hatalı olarak kaza yapması durumunda, bir sonraki senede yenileyeceği poliçesinde 3. Basamakta hesaplama yapılmaktadır. Buna göre prim fiyatına yüzde 20 oranında artış uygulanmaktadır.

Araç Sigorta Ödeme

Otomobil sigortası ödeme sistemi tek seferlik ya da taksitli olabilir. Kullacının tercihine göre ödeme sistemi belirlenebilir. Zorunlu trafik sigortası ile aracı kullanma sırasında trafik kazası neticesinde karşı tarafa verilen hasar ve zararlar güvence altına alınmaktadır. Teminatlar 3. Şahıslara trafik kazası neticesine verilen maddi ve bedensel zararlardan ortaya çıkabilecek tazminat talepleri de güvenceye alınmaktadır. Bunun yanı sıra prim tutarı kapsamında; araca ait bilgiler, hasar geçmişi ya da bağlı olduğu il gibi bilgilere göre bir ödeme çıkarılmaktadır. Bu noktada primlerin tamamı peşin olarak ödenebilir ya da kredi kartından ya da hesap üzerinden taksitli olarak ödeme yapılabilmektedir. Trafik sigortası zorunlu olmakla beraber bir senelik olmaktadır. Poliçe için başvuru yapıldığında şubede anında poliçe düzenlenmektedir. Bu aşamada ödeme de yapılmaktaadır. Buna göre sürücünün kaza yapıp yapmadığına göre ödenecek tutarlar belirlenmiştir. Araç sahiplerine uygulanan basamak sistemi, sürücünün geçmiş dönemlerde meydana gelen kaza ya da trafik ihlali gibi durumlara göre hesaplanmaktadır. Basamak istemi ise bu noktada kullanılmaktadır. Basamak istemi toplam 7 basamaktan oluşmaktadır. Basamak sistemine göre kullanıcının ödeyeceği sigorta hesabı yapılır.

Trafik Sigortası Yenileme Fiyatları

Trafik sigortasını yenileme süresi bir sene olmaktadır. Yaptırdığınız trafik sigortası bir sene sonra biter. Eğer yenileme talimatı verilmemişse, bu tarihlerin takip edilmesi ve sigortanın yenilenmesi gerekmektedir. Aksi halde trafiğe çıkılması durumunda ceza kesilebilir. Trafik sigortasında yenileme ücretleri ise aracın kaza yapıp yapmadığına göre değişmektedir. Buna göre eğer kaza yapılmış ise (Basamak: İlk kez trafiğe çıkacak olan kişilere uygulanan basamak olarak ifade edilir.)

 • Basamak: Poliçenin 3. senesinin hasar ile kapatıldığı hallerde %150 artış yaşanmaktadır.
 • Basamak: Poliçenin 2. senesinin hasar ile kapatıldığı hallerde %100 artış yaşanır.
 • Basamak: Poliçenin 1. senesinin hasar ile kapatıldığı durumlarda %50 artış yapılır.
 • Basamak: Poliçenin 1. Senesinde hasarsızlık olduğu durumlarda %15 artış yapılır.
 • Basamak: Poliçenin 2. senesinde hasarsızlık olduğu durumlarda %30 indirim yapılır.
 • Basamak: Poliçenin 3. senesinde hasarsızlık olduğu durumlarda %45 indirim yapılır.

Araç Sigortası Sorgulama 2019

Araç sigortası online sorgulama sistemlerini TC kimlik numarası ve plaka ile yapılabilmektedir. Araç sigortasını sorgulama işlemlerini online olarak yapabilirsiniz. E devlet sistemine giriş yapabilmek için öncelik olarak e-devlet şifresi gerekmektedir. Buna göre:

 • E-devlet sistemine giriş yapmak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir.
 • E-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında satın alınabilmektedir.
 • Şifrenin satın alınmasından sonra e-devlete giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra sigortalar bölümü üzerinden sigorta durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

Zorunlu trafik sigortasının yaptırılması durumunda kaza durumu ortaya çıkarsa, kazada suçlu olan tarafın siz olması halinde, hasar masrafları sigorta tarafından ödenmektedir. Bu sayede kaza yapan kişiler de zorunlu trafik sigortası ile güvence altına alınmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.